ТИП НА ДЕНОТ: (23.01.2022, 17:30 часот) ЧЕЛЗИ – ТОТЕНХЕМ

Еден од најважните натпревари на календарот на Премиер лигата ќе се одигра на Стемфорд Бриџ во недела попладне, кога Челзи го пречекува лондонскиот ривал Тотенхем Хотспур.

„Сините“ во моментов се на третото место на табелата, со осум бода повеќе од петтопласираниот Тотенхем, но тимот на Антонио Конте има дури четири натпревари помалку од домаќините, откако неколку нивни неодамнешни натпревари беа одложени.

На Челзи му треба победничка серија

Надежите на Челзи за одржување на шансите за титулата оваа сезона исчезнаа во последниве недели, со тоа што „сините“ освоија победија на само една од последните седум средби во Премиер лигата, освојувајќи само три бода од последните четири натпревари за време на разочарувачката серија. Без разлика што од друга страна тимот на Тухел има само еден пораз во овој период, ремијата не одат во нивни прилог и во прилог на големите амбиции.

Титула со ваква серија не може да се освои и тоа е повеќе од јасно. Тухел сега цели кон Лигата на Шампиони, а за тоа му е потребна победа со Тотенхем.

Тимот на Томас Тухел сега е трет на табелата, со 12 бода помалку од лидерот Манчестер Сити, кој има натпревар помалку. Сега веќе ниту местата кои водат во европсата елита следната сезона не изгледаат така сигурно, како што тоа беше до минатиот месец.

Челзи знае како против Тотенхем

На последните три меча на Челзи, Сините се вратија од негатива со 0:2 за да освојат бод во ремито 2:2 со Ливерпул на почетокот на месецот, но претрпеа штетен пораз од 1:0 од Манчестер Сити во лигата минатиот викенд, пред да бидат задржани на 1:1 од Брајтон во вторникот. Но сега пред тимот е повторно дерби меч.

Челзи веќе двапати го победи Тотенхем овој месец. Челзи забележа победа со 2:0 во првиот натпревар од полуфиналето на ЕФЛ купот на Стемфорд Бриџ, пред да победи во возвратниот меч во Северен Лондон со 0:1.

Сините исто така ги добија последните четири натпревари против Спарс во сите натпреварувања, вклучително и успехот од 3:0 на стадионот на Тотенхем во Септември, додека тие се непоразени против клубот од северен Лондон во првата лига на Англија од ноември 2018 година. Се на се, Тухел има право да биде оптимист.

Конте знае што го чека на Стемфорд Бриџ

Тотенхем одигра неверојатен натпревар против Лестер Сити во средата. Тимот на Конте губеше со 2:1 до 95-та минута од натпреварот, кога Стивен Бергвијн го израмни резултатот. И кога сите помислија дека ќе има поделба на бодовите, истиот тој Бергвијн даде уште еден гол за целосен пресврт. Навистина беше тоа шокантен натпревар, не само за домаќинот туку и за гостите – секкао во пзитивна смисла.

Некако изгледа дека Конте има среќа со своите екипи. Сега Спарси имаат по 3-4 меча помалку од останатите и сами ќе си одлучуваат за својата судбина, а по овој меч можат да дојдатг веќе на местата кои водат во Лигата на Шампиони.

Конте сигурно ќе знае што да очекува на Стемфорд Бриџ, откако 52-годишниот тренер во периодот од 2016 до 2018 година, им донесе на сините една титула во Премиер лигата и еден ФА Куп.

Спарс сигурно имаа свои проблеми оваа сезона, но обезбедувањето место на топ четири ќе мора да се случи, па овој меч за нив е од огромна важност.

ТИП:

ЧЕЛЗИ – ТОТЕНХЕМ – 1 @ 1.77 во Mozzart

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*