Ла Лига 28-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 28-то коло од Ла Лига. Нема да има поголеми дерби натпревари, но нема сомнеж дека имаме исклучително интересни дуели.

Реал Сосиедад – Леванте – Х2

Во воведниот натпревар од 27-то коло на Ла Лига се сретнуваат екипите на Сосиедад и Леванте. За Сосиедад може да се каже дека има одлична сезона, а би била уште подобра ако имаше и импресивни резултати и на домашен терен. Леванте игра нешто послабо во последно време и поради тоа ја закомплицираа ситуацијата бидејќи имаат само пет бода повеќе од екипата која наредната сезона ќе игра во Сегунда. Овде очекуваме Леванте да не бидат поразени, а коефициентот а тоа во 10Bet e 1.86.

Хуеска – Алавес – 3+

Од самиот старт на првенството впечатокот за Хуеска е дека не се баш спремни најдобро за Ла Лига. Имено, тие играат одлично во последно време, но се уште се на последното место на табелата и имаат четири бода помалку од екипата која се наоѓа во безбедната зона. Во минатото коло беа доминантни на теренот, но сепак претрпеа пораз од Хетафе. Овој пат во гости им доаѓа екипата на Алавес која е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Ла Лига. Според нас овде ќе има голови, а коефициентот за 3+ во 1xBet изнесува 2.62.

Реал Мадрид – Селта – Г.Г

Поразот од Ајакс најави големи промени во Реал и тие се случија баш оваа недела. Имено, нов тренер на клубот е Зидан кој го наследи Солари. Меѓутоа, пресудни беа двата порази од Барселона во само неколку дена, а чашата ја преполни поразот од Ајакс. Екиапта од Виго е моментално на место кое наредната сезона води во Сегунда. Веќе долго оваа екипа не знае за победа, а шлаг на тортата беше поразот во последните моменти на мечот со Бетис. Реал е фаворит во овој дуел, но ние ве советуваме да се обидете со гол-гол. Коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 1.86.

Атлетик Билбао – Атлетико Мадрид – 1

Еден од најинтересните дуели на ова коло ќе се игра во Баскија каде што Билбао го дочекува Атлетико Мадрид. Билбао катастрофално започна оваа сезона, но како што изминува времето покажуваат се подобри партии и моментално се на -6 бода од Лига Европа. Атлетико Мадрид е во лошо расположение после поразот од Јувентус во Торино. Нив не им беше доволна предноста од 2-0, па успеаа да ја „прокоцкаат“ и да бидат елиминирани од ЛШ. Поради сето тоа, веруваме дека Билбао ќе стигне до три бода на овој натпревар, а нивната победа во Bet365 се цени со коефициент 3.55.

Леганес – Жирона – 3+

Леганес катастрофално ја започна сезонава и доста долго беа на позиција која следната сезона води во Сегунда. Сепак некаде на средината на шампионатот започнаа со подобри резултати и секако тоа се одрази на позицијата, па сега ги очекува мирен завршеток. Жирона во еден момент исто така беше загрозен екипа, но и тие напреднаа на табелата. Сепак за разлика од Леганес, оваа екипа нема обезбедено опстанок. Предвидуваме отворен и ефикасен натпревар, а за 3+ ќе си добиете 2.50 кеофициент во 10Bet.

Еибар – Ваљадолид – Х2

Фудбалерите на Еибар по стариот добар обичај се наоѓаат на средината на табелата, односно точно на 10-то место. Во еден момент имаа големи проблеми, но за среќа брзо ги надминаа. Од друга страна Ваљадолид е веднаш над опасната зона, па мора да започнат со добри резултати доколку сакаат опстанок. Овде сметаме дека нема да бидат поразени, па предвидуваме Х2 со коефициент 2.20 во 1xBet.

Еспањол – Севиља – 2

Уште еден интересен натпревар ќе се игра во Каталонија каде што Еспањол ќе ја дочека екипата на Севиља. Еспањол во првите неколку кола беше хит, но набргу потоа им падна формата. Имено, тие се наоѓаа на третото место, а во еден момент стигнаа да го ризикуваат и опстанокот. Сепак, во последно време се одлични и се наоѓаат на 11-то место. Андалузијците одлично започнаа, но навлегоа во криза. Сега им виси и местото за ЛШ, а тоа е главна цел на Севиља. Овде очекуваме три бода за гостите, а тоа може да го изиграте во Bet365 со коефициент 2.45.

Валенсија – Хетафе – 3+

Дефинитивно најинтересниот натпревар од 28-то коло е токму овој. Катастрофално започнаа Валенсија и делуваше дека ќе ја имаат најслабата сезона, но набргу потоа го докажаа спротивното. Имено, Валенсија ќе игра и финале во Купот на кралот каде што ги очекува дуел против Барселона. Хетафе игра фантстичен фудбал и благодарение на тоа се на 4-то место кое ќе им донесе пласман во ЛШ. Во минатото коло иако имаа негатива од 0-1 на полувреме, сепак на крајот успеаа да земат три бода од Хуеска. Како и да е овде очекуваме отворен дуел и најмалку три гола. Коефициентот во 10Bet за тоа изнесува 2.45.

Виљареал – Рајо Валекано – 1

Најголемото разочарување оваа сезона во Ла Лига е екипата на Виљареал. Имено, оваа екипа е моментално на 17-та позиција што е само едно место над позициите кои водат во Сегунда, па затоа нема сомнеж дека им претстои огромна борба за опстанок. Овој пат во гости им доаѓа Рајо Валекано кој им е директен конкурент за опстанок. Рајо има врза пет порази по ред, а последниот го доживеаа на Ноу Камп. Овде очекуваме дека Виљареал ќе победи, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 1.58.

Бетис – Барселона – Г.Г

Последниот натпревар од Ла Лига ќе се игра во Андалузија каде што Бетис ја дочекува Барселона. Домаќините во последното коло славеа против Селта, па нивното расположение е одлично. Барселона после пласманот во ¼ финалето од ЛШ може да игра малку порелаксирано, па веруваме дека ќе ни претстои еден исклучително интересен натпревар. Во првиот дел од сезоната Бетис победи со 4-3, а да бидеме искрени очекуваме повторно голеада. Типуваме гол-гол во Bet365 со коефициент од 1.59.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*