Лига на Шампиони 4-то коло (2 дел): Најава, анализа и предлог типови!

Сезоната во Лигата на шампиони влегува во полн ек, а вечерва се играат многу важни натпревари после кој многу работи ќе бидат појасни во групната фаза.

ЦСКА – Рома 2 @2.11 во 1xBet

Вечерашната програма започнува со мечот во Москва, каде ЦСКА ја пречекува Рома. Ова може да се покаже како клучен дуел за двете екипи бидејќи во моментов Рома е на второто место на табелата со 6 бода, додека рускиот тим има само два бода помалку. Дека во Москва им е исклучително тешко на гостите да освојат бодови покажа и Реал Мадрид кој беше поразен со 1:0. Меѓутоа „волчицата“ беше убедлива во првиот дуел и славеше со 3:0, па и овој пат ќе и дадеме предност на Рома која со победа ќе биде на чекор од нокаут фазата.

Валенсија – Јанг Бојс 1 @1.63 во Coinbet24

Фудбалерите на Валенсија играат очајно оваа сезона и се борат за опстанок во Примера. Во Лигата на шампиони „лилјаците“ се без победа, но освоија два бода на гостувањата кај Јанг Бојс и Манчестер Јунајтед. Овој натпревар е клучен за нив и едноставно се наоѓаат пред императив победа и немаат право на кикс. Јанг Бојс првиот бод во ЛШ го освои против Валенсија, но се чини дека нема да имаат сили да се вратат со бодови од ова гостување.

Баерн Минхен – АЕК 4+ @1.95 во Bet365

Баварците оваа сезона не личат на себе, но тоа не се почувствува кога се резултатите во Лига на шампиони во прашање. Моментално се наоѓаат на делба на првото место на табелата со Ајакс, а вечерва би требало да имаат лесна задача. Од друга страна АЕК до сега ги забележа сите три порази во ЛШ, па во Минхен ќе му треба „чудо“ да стигне до бодови. Веруваме дека конечно ќе го видеме вистинското лице на Баерн и дека победата ќе биде изразена со повеќе голови разлика.

Бенфика – Ајакс ГГ @1.66 во Coinbet24

За Бенфика ова е клучен натпревар, па ќе се обидат да го фатат последниот воз за нокаут фазата. Меѓутоа клубот од Лисабон се наоѓа во многу лоша форма и запиша порази на последните три меча. Од друга страна Ајакс игра фантастично оваа сезона, моментално е на првото место на табелата и ќе му биде задоволен со бод од ова гостување. Веруваме дека холандскиот тим ќе тргне офанзивно од самиот почеток и ќе гледаме отворен фудбал со голови на двете страни.

Јувентус – Манчестер Јунајтед 1 @1.70 во 1xBet

Овој натпревар е дерби на вечерта во Лигата на шампиони. Јувентус е фантастичен оваа сезона и до сега има максимален ефект во ЛШ, па ќе му биде потребен само бод од овој меч, меѓутоа „старата дама“ никогаш не се задоволува со реми, особено не пред своите навивачи. Натпреварот во Манчестер покажа дека „бјанконерите“ се супериорни во однос на „црвените ѓаволи“ кои полека влегуваат во добра форма. Ова е дуел на двајца одлични стратези, па очекуваме тактички израмнет меч, но предноста е секако на страната на домаќинот.

Лион – Хофенхајм 3+ @1.42 во 1xBet

Минатото коло овие екипи одиграа спектакуларен натпревар кој заврши без победник, но со шест гола. Лион игра одлично оваа сезона во ЛШ и е без пораз на трите меча, па со победа вечерва ќе биде со еден чекор во следната фаза. Меѓутоа Хофенхајм е тим кој не се предава лесно и секогаш игра на гол повеќе од противникот, па поради тоа повторно на овој меч очекуваме „дожд“ од голови.

Манчестер Сити – Шахтјор 1-1 @1.47 во Coinbet24

После шокантниот пораз во првиот меч, „граѓаните“ заиграа како и што се очекува од нив и остварија две победи, Тимот на Гвардиола е еден од главните фаворити за освојување на ЛШ, па пласман во следната фаза не би требало да биде доведен во прашање. На гостувањето во Украина Сити оствари лесна и висока победа, па очекуваме на својот стадион да биде уште поубедлив и да го реши прашањето на победникот уште во првото полувреме.

Викторија Плзен – Реал Мадрид ГГ @1.80 во 1xBet

Иако Плзен скоро и да нема никакви шанси за пласман во следната фаза, сепак гостувањето на европскиот шампион е дополнителен стимул за фудбалерите да одиграат одлична партија. „Кралевите“ и покрај турбиленциите и резултатската криза е голем фаворит на овој меч и очекуваме дека ќе ги освои трите бода, но домаќините нема да се предадат лесно и веруваме дека ќе постигнат барем еден гол.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*