Ла Лига 22-ро коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата продолжуваат натпреварите од 22-то коло на шпанската Ла Лига. Дерби се игра на Ноу Камп, каде што Барселона ја пречекува Валенсија.

Хуеска – Ваљадолид – 0-2

Премиерниот натпревар од 22-то коло од шпанската Ла Лига се игра во петок кога Хуеска го дочекува тимот на Ваљадолид. Хуеска не играа воопшто на ниво кое е неопходно за опстанок во Ла Лига, па не е ни чудно што се наоѓаат на последното место на табелата. Сепак, во минатото коло успеаа да земат бод од тешко гостување кај Сосиедад. Од друга страна Ваљадолид одлично ја започна сезоната, но како што поминува времето тие се се послаби и послаби. Според нас овде нема да има многу голови и типуваме 0-2. Тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 1.66.

Леванте – Хетафе – ГГ

Фудбалерите на Леванте по стариот добар обичај се наоѓаат на средината на табелата, иако се на само пет бода од местата кои водат до елиминација. Во минатото коло доживеаа тежок пораз од Севиља и тоа 5:0. Хетафе игра феноменално и заслужено се наоѓаат на на шестото место на табелата. Меѓутоа во минатото коло еа поразени од Атлетико во гости, а исто така беа елиминирани од Купот. Како и да е овде очекуваме отворена игра и најмалку по еден гол на двете страни. Коефициентот за тоа во Bet365 е 1.76.

Реал Сосиедад – Атлетик Билбао – 2

Општо е познато дека фудбалерите на Сосиедад играат одлично само на гостување, а дома спротивно на тоа играат доста лошо. Тоа го докажаа и во последното коло кога ремизираа со најслабата екипа во првенството, Хуеска. Сепак и покрај тоа Сосиедад го задржа одличното 9-то место на табелата. Атлетик Билбао после очајниот старт игра се подобро и подобро. Оваа екипа не знае за пораз во последните 7 натпревари, а тоа докажува дека се во одлична форма. Очекуваме победа за Билбао, а 1xBet тоа го плаќа со коефициент 3.40.

Барселона – Валенсија – 4+

Дерби натпреварот на 22-то коло од Ла Лига ќе се игира на Ноу Камп каде што лидерот Барселона ја дочекува екипата од Местаља, Валенсија. Иако е познато дека главниот фокус на Барса за оваа година е ЛШ, тимот од Каталонија нема намера да го изостави првенството. Валенсија полека но сигурно се подобрува и чекори кон местото кое води во Европа и следната сезона. И двете екипи се познати по отворениот фудбал, па ние предлагаме да изиграте 4+ во 10Bet со коефициент од 1.90.

Селта – Севиља – 1Х

Уште еден интересен меч не очекува во 22-то коло каде што во Виго доаѓа екипата од Севиља. На почетокот беше малку поразлично, но сега одоговорно тврдиме дека Селта е најголемото разочарување во првенството оваа сезона. Што се однесува до Севиља, овој клуб игра добра сезона и најважно е дека се наоѓаат на позиција која им нуди „билет“ за Европа. Тимот од Виго има очајна потреба за бодови, па сметаме дека овде има и шанси. Предлагаме 1Х во Bet365 со коефициент од 1.76.

Виљареал – Еспањол – 1

Нешто не им оди на фудбалерите од Виљареал оваа сезона, па моментално се на претпоследното место на табелата. Во минатото коло доживеаа пораз од Валенсија и навистина беше очигледно колку се немоќни играчите. Еспањол после одличниот старт на сезоната навлезе во криза и изгуби неколку натпревари по ред, па тоа ги доведе на 15-то место на табелата. Овде сметаме дека Виљареал ќе победи, а коефициентот во Bet365 за тоа е 1.80.

Бетис – Атлетико Мадрид – 2

Многу итнересен натпревар не очекува во Андалузија каде што Бетис го дочекува Атлетико Мадрид. Бетис започна да игра променливо и моментално е на 8-то место иако пред само неколку кола беа на место кое води во Лига Европа. Атлетико Мадрид одлично се држи на втората позиција на табелата. Тие во минатото коло зедоа важни три бода од Хетафе, но сепак не е доволно за да ја заземат лидерската позиција. Сметаме дека време е за нови три бода, а коефициентот за победа на Мадриѓаните во 1xBet изнесува 2.15.

Еибар – Жирона – 1

Кога се ќе се собере и одземе, Фудбалерите на Еибар играат доста добро оваа сезона и моментално се на средината на табелата. Особено добро Еибар игра на домашен терен и досега имаат доживеано само два порази. Во минатото коло во гости кај Леганес изиграа нерешено, а пред тоа ја совладаа екипата на Еспањол. Од друга страна Жирона потфрли во последно времем. Имено во последните пет кола не знаат за победа, а сметаме дека таа серија овде нема да се прекине. Типуваме победа за Еибар во 10Bet со коефициент од 1.75.

Реал Мадрид – Алавес – 1

Интересен меч ќе гледаме на Сантиаго Бернабеу каде што Реал Мадрид ја дочекува екипата на Алавес. Ова не е најдобра сезона за шампионот на Европа, но секако дека не се воопшто за потценување. Во минатото коло беа убедливи против Еспањол, а на тој начин ја додадоа третата врзана победа. Алавес игра одлично и мора да признаеме дека со таквата игра не изненади пријатно. Моментално се на петтото место, а најверојатно имаат амбиции за Лига Европа. Сепак на овој натпревар нема што да бараат, бидејќи очекуваме Реал Мадрид да победи. Коефициентот е 1.23 во Bet365.

Рајо Валекано – Леганес – 1

Последниот натпревар од 22-то коло ќе се игра помеѓу Рајо Валекано и Леганес. Иако во текот на сезоната со Хуеска беа најсериозни кандидати за елиминација, Валекано во последните неколку кола игра одлично и практично се непобедливи.  Леганес игра одлично на домашен терен каде што досега се само еднаш поразени, но на гости играат доста лошо. Во минатото коло дома ремизираа со Еибар во еден исклучително возбудлив натпревар. Рајо е во одлична форма и на овој натпревар очекуваме нивна победа. Коефициентот за тоа е 2.35 во 10Bet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*