Премиер Лига 24-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

После Куп натпреварите се враќаат возбудувањата во англиската Премиер Лига. Во вторник и среда се играат натпреварите од 24-то коло. Нема голем дерби меч, но затоа има доста интересни средби од обложувачки аспект.

Арсенал – Кардиф – 1-1 @ 1.66 во 1хBet

Арсенал е огромен фаворит против Кардиф. Тимот на Унаи Емери е се поблиску до местата кои водат во Лигата на Шампиони следната сезона и нема да ја пропушти шансата за да се доближи до нив уште повеќе. Кардиф дома игра добро, но на гости е очаен и ние очекуваме таа традиција да продолжи и на овој меч.

Фулам – Брајтон – 1 @ 2.41 во 1хBet

Фулам има многу подобар тим од Брајтон, но е предпоследен на табелата. Џабе им беше промената на тренерот, џабе им беа и многуте засилувања во тимот. Оваа екипа никако не успева да врзе неколку добри резултати по ред, за разлика од Брајтон кој имаше неколку добри моменти досега. Фулам доколку сака опстанок мора да почне да победува на натпреварите како овој, особено кога игра на домашен терен.

Хадерсфилд – Евертон – 2 @ 2.12 во Unibet

Димаќинот се чини дека следната сезона ќе игра во понизок ранг. Досега освои сао 11 бода, од две победи и пет ремија, наспроти 16 порази оваа сезона. Нападот на екипата е очаен, а одбраната катастрофална и тешко дека некој може да најде светло на крајот од тунелот во оваа екипа. Евертон игра топло ладно, но играчки е многу поквалитетна екипа од нивниот противник. Очекуваме дека разликата во квалитет ќе дојде до израз на овој меч.

Вулверхемптон – Вест Хем – ГГ @ 1.75 во 1хBet

Ова ќе биде доста интересен меч, поради повеќе аспекти. Двете екипи се во горниот дел на табелата, со тоа што Вулфс има еден бод повеќе на табелата. Доста ефикасно играат и двете екипи во последно време, со слаба одбрана но солиден напат. Ако продолжат така и на овој меч, можеме да очекуваме голови и на двете страни.

Манчестер Јунајтед – Барнли – 1 @ 1.29 во 1хBet

Дали некој ќе и стави крај на победничката серија на Јунајтед предводен од Солскер. Тимот игра како препороден и сега многумина сметаат дека доколку Солскер ги водеше од почетокот на сезоната, тие ќе беа на едно од првите две места на табелата. Но и Барнли се наоѓа во серија од 4 меча без пораз, со три победи и едно реми. Сепак, Јунајтед игра дома и е во огромна предност за победа.

Њукасл – Манчестер Сити – 2-2 @ 1.54 во Unibet

Сити не смее да си дозволи киксови против екипи како Њукасл, ако сака да остане во чекор со одличниот сезонава Ливерпул. На последните 4 меча, тимот на Пеп постигна 11 гола и полека си ја врати посакуваната форма. Њукасл пак конечно славеше во минатото коло против Кардиф, но тешко дека ќе може да врзе два меча без пораз.

Бурнемут – Челзи – 2 @ 1.67 во Unibet

Сари по одличниот почеток на сезоната, се соочува со доста проблеми во последно време. Тимот почна да губи бодови против фаворити и аутсајдери. Но сега по поразот од Арсенал во лондоснкото дерби минатото коло, мора да слави победа ако сака да го задржи 4-то место на табелата. Бурнемут беше одличен, но во последно време има огромен пад во формата. Тешко дека ќе може да извлече некој бод против Челзи кој има императив да победи на овој меч.

Саутемптон – Кристал Палас – 1Х @ 1.37 во Unibet

Овој меч е најтешкиот од обложувачки аспект ова коло во англиската Премиер Лига. Двете екипи имаат по 22 бодови, со тоа што предноста е на страната на Саутемптон. Тие играат дома и се наоѓаат во подобра форма од својот противник. Но тешко е да се каже дека тоа ќе биде доволно за победа на овој меч.

Ливерпул – Лестер – 3+ @ 1.50 во 1хBet

Се освен победа на Ливерпул ќе биде големо изненадување. Серијата на Ливерпул е одлична и да не беше поразот од Сити, таа ќе беше рекордна. По тој пораз, тимот на Клоп врза две победи иако потешки од очекувањата. Лестер пак има два порази по ред и тоа од просечни екипи. На овој меч ќе игра дефанзивно, но тие немаат одбрана која може да одолее на нападите на Ливерпул.

Тотенхем – Ватфорд – ГГ @ 1.73 во 1хBet

Тотенхем без Кејн, Али и Сон не е истата екипа. Овој тим ќе има еден куп проблеми во наредниот период без ова три, иако Сон набрзо ќе се врати во екипата после репрезентативните обврски. Ватфорд од друга страна се наоѓа во одлична форма и ќе се обиде да ја искористи незгодната ситуација кај својот противник.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*