Тотенхем – Ватфорд: Покетино со крпен состав против се подобриот Ватфорд

Тотенхем - Ватфорд

Во еден од поинтересните дуели од 24-то коло во Премиер Лигата, Тотенхем е домаќин на Ватфорд. Домаќинот секако е фаворит, но се наоѓа во тешка ситуација, а тоа може да го искористи гостинот за добар резултат на ова тешко гостување.

Покетино на тешки маки и со крпен состав

Минатата недела беше тешка недела за Тотенхем, со тим десеткуван поради повреди и тим што не личеше на себе. Против Челзи во Купот на ЕФЛ, тие некако се вратија во игра ноиграа на пенали и заработија само дополнителен замор, покрај елиминацијата. Потоа во ФА купот изминатиот викенд одиграа најдобро кажано страмежлив меч. Загубија од Кристал Палас со 2:0 во меч во кој Покетино играше со првиот тим.

Нема сомневање дека им беше потребна пауза. Потребна е дополнителна ротација со играчкиот кадар, но повредите си го направија своето и сега ротацијата е речиси невозможна.

Сепак, сега Тотенхем ќе одигра три меча по ред на домашен терен и Покетино се надева дека ќе може да се врати на победите. Освен тоа играат сега со Ватфорд, па со Њукасл и Лестер и според тоа неговите очекувања се донекаде оправдани. Уште еден плус за Тотенхем е враќањето на Сон по репрезентативните обврски. Затоа, елиминацијата на Јужна Кореа од Азискиот шампионат дополнително го израдува Покетино.

Сепак, јасно е дека Тотенхем без повредените Али и Кејн, нема да биде толку страшен тим уште некој период.

Ватфорд има сезона за паметење

Хави Грација направи голема коцка за време на викендот но тоа на крајот му се исплатеше, бидејќи Ватфорд го елиминираше Њукасл од ФА Купот.

Грација направи единаесет промени во почетниот состав за натпреварот во Њукасл, но славеше победа од 0:2. Таа победа значеше и продолжување на серијата без пораз ( три ремија и три победи ). Ако тие успеат да ја задржат оваа форма, квалификациите за Лига Европа би можеле да станат реалност.

Ватфорд моментално е седми во англиската Премиер Лига и е еден од петте најдобри екипи кои се квалификуваа во петтата рунда од ФА Купот. Во последниве сезони Ватфорд секогаш играше добро на стартот, но паѓаше во вториот дел од сезоната. Но сега се чини дека тимот и Грација ја научиле лекцијата и не дозволуваат нешто слично и оваа сезона.

Мал е коефициентот за единица

Тотенхем е фаворит за победа според букмејкерите и покрај сите проблеми со кои се соочува тимот. За нивна победа коефициентот е околу 1.70 во 1хBet. За нерешено коефициентот се движи околу 4.00, додека за победа на Ватфорд околу 5.80 во 1хBet.

Според нас, коефициентот за победа на Тотенхем е многу мал за да се преземе тој ризик, да се одигра на Тотенхем и покрај нивната сегашна состојба. На предходниот меѓусебен дуел овие две екипи одиграа 2:2. Тоа беше меч од Купот и на крајот Тотенхем славеше на пенали, па нема да биде чудно ако и овој меч заврши со сличен исход и повеќе голови и на двете страни.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.72 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*