Ла Лига 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Oвој викенд на програмата е 16-то коло на шпанската Ла Лига. Лидерот на табелата, Барселона оди на тешко гостување кај Леванте, додека Реал не би требало да се соочи со поголеми проблеми против Рајо Валекано.

Селта – Леганес – 3+ @ 2.06 во 1xBet

Воведниот натпревар од 16-то коло на Ла Лига се игра во Виго, каде што домаќинот Селта го дочекува Леганес. Тимот од Виго игра променливо оваа сезона, меѓутоа во последните две кола забележаа две важни победи. Леганес моментално се и тие во фантастично фрма и во последните пет кола имаат две победи и три реми, па моментално се наоѓаат на 16-то место на табелата. Нас ни изгледа дека не очекува еден ефикасен натпревар и очекуваме 3+.

Хетафе – Реал Сосиедад – Х2 @ 1.60 во Coinbet24

Хетафе игра прилично добро оваа сезона, а за тоа зборува и осмото место на табелата. Како што веќе напоменавме, во минатото коло оваа екипа играше реми со Леганес, а пред тоа ја прикажаа и најдобрата партија оваа сезона. Реал Сосиедад игра најдобро на гостински терен, меѓутоа минатите две кола го расипаа просекот. Со оглед на овие факти, очекуваме Сосиедад повторно да не биде поразен на гостински терен.

Ваљадолид – Атлетико Мадрид – 2 @ 1.80 во Bet365

Ваљадолид започна одлично на почетокот, но како што одминува времето тие се се послаби и послаби. Од друга страна Атлетик оМадрид направи битна победа во минатото коло, кога славеше со 3:0. Тоа беше и една од подобрите партии на Диего Симено во оваа сезона, а пред тоа тие не знаа за победа на два натпревари. Препорачуваме да играте на победа за гостинот.

Реал Мадрид – Рајо Валекано  – 4+ @ 1.62 во 1хBet

Нема сомнеж дека Солари ја препороди екипа. Од неговото доаѓање, оваа екипа прикажува се подобри и подобри партии. Исклучок е катастрофалниот пораз од ЦСКА во рамките на Лигата на шампиони, но тој резултат и не значеше премногу. Рајо во минатото коло беше поразен од Бетис и сигурно оваа екипа мора да ги бара бодовите на друго место. Предност даваме на домаќинтие, но очекуваме и многу голови.

Eибар – Валенсија – 2 @ 2.50 во Coinbet24

Фудбалерите на Еибар во минатото коло изиграа спектакуларен натпревари, бидејќи ремизираа на домашен терен со 4:4. Домаќините беа многу поблиску до победа, но сепак примија гол во судиската надокнада. Валенсија конечно започна со добра игра. Имено, оваа екипа доживеа пораз во последните четири кола само од Реал, но тоа не ги разочара воопшто фановите.  Сигурно е дека тимот од Местаља ќе направи се за да земи три бода од Еибар.

Севиља – Жирона – 4+ @ 2.60 во 1xBet

Еден поприлично интересен натпревар овој викенд не очекува во Андалузија каде што домаќинот Севиља ќе ја дочека Жирона. Севиља игра сјајно оваа сезона, па затоа се наоѓаат и на втората позиција. ВО минатото коло изгубија два бода, па сигурно сакаат да им се извинат на навивачите. Домаќинот е фаворит на овој дуел, но сепак ве убедуваме да го избегнете конечниот исход и да типувате на голови.

Еспањол – Бетис – 1 @ 2.30 во Bet365

Еспањол игра доста добро оваа сезона, но нема сомнеж дека во последно време го расипаа тој впечаток. Каталнците се во негативна серија, бидејќи врзаа четири порази и проади тоа паднаа на 10-то место на табелата. Сигурно е дека навивачите на оваа екипа најмногу ги заболе поразот во градското дерби против Барселона.  Бетис во минатото коло направи важна победа на Рајо Валекано и на тој наќин стигнаа до сјајната седма позиција. Сигурно е дека екипата на Еспањол сака пред своите навивачи да извини за бламажата во мечот со Барселона, па поради тоа ве советуваме да типувате „кец“.

Хуеска – Виљареал – 2 @ 2.15 во Coinbet24

Нема повеќе дилеми. Хуеска е најсериозниот кандидат за елиминација и тоа го потврдуваат резултатите од оваа екипа. Во минатото коло беа поразени на домашен терен од Реал со 1:0. Виљареал не личат на себе воопшто оваа сезона, а наликува дека и тие ќе се борат за опстанок. Време е „жолтата подморница“ да победи и да се прикаже во вистинско светло.

Леванте – Барселона – 4+ @ 1.66 во 1xBet

Екипата на Леванте игра фантастично оваа сезона, а во прилог говори и одличната позиција на табелата, бидејќи оваа екипа моментално се наоѓа на одличното шесто место кое следната сезона води во ЛЕ. За Каталонците нема што многу да се каже, бидејќи тие уште на почетокот кажаа дека амбициите им се во ЛШ, а да бидеме искрени, добро се држат и во Ла Лига. Како и да е очекуваме многу голови на овој натпревар.

Алавес – Атлетик Билбао – 1 @ 2.60 во Bet365

Сосема сигурно, најпријатното изненадување оваа сезона во шпанската Ла Лига е екипата на Алавес. Оваа екипа моментално е на фантастичното петто место, па најверојатно следната сезона ќе излезат на европската сцена. Атлетик Билбао е на 18-то место и водат голема борба со Виљареал кој има ист број бодови. Алавес игра фантастично и сметаме дека ова ќе биде уште една победа за нив.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*