Премиер Лига 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

На програмата во англиската Премиер Лига се натпреварите од 16-то коло. Ќе следиме доста интересни средби и во сабота и во недела, како и едно големо дерби меѓу Ливерпул и Манчестер Јунајтед.

Манчестер Сити – Евертон – 1-1 @ 1.65 во Coinbet24

Ова е дуелот кој привлекува најголемо внимание овој викенд во англиската Премиер Лига. Сити секако е голем фаворит за победа, речиси како и на секој натпревар но сега против себе ќе има екипа која знае како да игра против големите. Евертон почна добро, па имаше голем пад по што повторно се врати со добри резултати, за сега на три меча по ред да нема победа. Од друга страна Сити загуби од Челзи за прв пораз сезонава минатото коло, но во вторникот славеше во Лигата на Шампиони против Хофенхајм. Ќе биде ова тежок меч за нив, но Пеп неа да дозволи два порази во низа.

Кристал Палас – Лестер – ГГ @ 1.97 во 1хBet

Домаќинот има солиден тим, но игра слаба сезона. Очигледно е дека и сезонава ќе се борат за опстанок во лигата. Сега имаат два порази по ред на кои примија 6 голови но најавуваат добар резултат на овој меч, а тоа за нив ќе биде и реми. Лестер имаше добра серија но загуби против Тотенхем во минатото коло. Сепак новите сезонски засилувања се вклопија одлично во тимот и дури сега се очекуваат подобри резултати од оваа екипа.

Хадерсфилд – Њукасл – 1 @ 2.74 во 1хBet

Дуел на две екипи од долниот дел на табелата и дуел на екипи кои по се изгледа грчевито ќе се борат за опстанокот. Двете екипи играат очајно, иако Њукасл имаше еден солиден период пред неколку кола. Ако Хадерсфилд сака опстанок, како домаќин ќе мора да ги победува натпреварите како овој, па затоа ние веруваме дека оваа екипа ќе направи се за да си ја исполни таа цел. Типот е ризичен, но коефициентот е дефинитивно вреден за ризикување.

Тотенхем – Барнли – 1-1 @ 1.59 во 1хBet

Конечно Барнли забележа победа во минатото коло, со која од последното место напредуваше до 17-то. Сепак сега оди кај Тотенхем и нема што да бара на овој меч. Тотенхем играше против Барса пред неколку дена 1:1, доволно за прогрес во следната фаза на Лигата на Шампиони. Во одлична атмосфера го пречекува Барнли и затоа очекуваме нивна лесна победа.

Ватфорд – Кардиф – 1.66 во Coinbet24

Ватфорд никако не успева да го врати својот сјај од почетокот на сезоната кога беше и лидер на табелата. Тимот сега има серија од 6 натпревари без победа, со 4 порази и две ремија и најавува конечно победа на овој дуел. Кардиф игра топло ладно, но очајно во гости каде има едно реми и 6 порази досега. Се на се, ние веруваме дека дојде време за победа на Ватфорд и затоа ќе играме н анивна победа. Кардиф бодовите нека ги бара на домашен терен.

Вулверхемптон – Бурнемут – 1 @ 2.00 во Coinbet24

Дефинитивно ова ќе биде интересен натпревар. Натпревар на две изненадувања сезонава во англиската Премиер Лига. Дуел на 10-то и 8-мо пласирани екипи на табелата. Бурнемут беше и погоре но се наоѓа во лоша серија и на последните 6 меча има 5 порази и една победа. Но Вулфс по катастрофалната серија врза две победи во низа од кои едната над Челзи и можеби затоа е фаворит и на овој дуел.

Фулам – Вест Хем – ГГ @ 1.51 во Coinbet24

Се гледа видлив напредок во играта на Фулам по доаѓањето на Раниери на нивната клупа. Но тоа засега е без резултат, со една победа, реми и два порази. Сепак тие порази дојдоа од Јунајтед и Челзи што значи дека донекаде се очекувани. Од друга страна Њукасл врза три победи во низа на кои постигн аневеројатни 9 гола. Тежок меч за типување од секој аспект, но ние мислиме дека головите нема да изостанат.

Брајтон – Челзи – 2 @ 1.53 во 1хBet

Очекуваме победа на Челзи, но тоа нена да биде толку лесно како што многумина очекуваат. Брајтон е одличен сезонава на домашен терен каде има само еден пораз. Сепак екипата разочара со поразот против слабиот Барнли во минатото коло, пораз кој може да остави последици. Челзи играше во Лигата на Шампиони, но Сари ги одмараше најдобрите концентрирајќи се повеќе на овој меч. Затоа Челзи сосема свеж и спремен ќе оди на три бода.

Саутемптон – Арсенал – 2 @ 1.97 во 1хBet

Саутемптон е предпоследен на табелата со само една победа сезонава. Арсенал пак загуби во првите две кола, но од тогаш со месеци нема загубено меч. Затоа изненадува високиот коефициент за гостинска победа кои ние нема да го пропуштиме. Се е на страната на гостите кои и покрај неколкумината повредени во одбраната очекуваме да слават сигурна победа.

Ливерпул – Манчестер Јунајтед – 1 @ 1.56 во Coinbet24

Стигнавме до дербито на колото, дербито на викендот и мечот со кој ќе се затвори ова коло во Премиер Лигата. Ливерпул има 16 бодови повеќе од Јунајтед, лидер е и е единствената екипа без пораз сезонава. На Јунајтед и Мурињо никако да им се најде крајот. Јунајтед може да победи секого сезонава, но може и да загуби од секого. Сепак Клоп нема да ја пропушти шансата во одлична атмосфера по пласанот во следната рунда од Лигата на Шампиони, да победи уште еден голем тим.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*