Ла Лига 14-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Oвој викенд на програмата е 14-то коло на шпанската Ла Лига. Од минатото коло, новиот лидер на првенството е Севиља која вешто го искористи реми резултатот на Ванда Метрополитано.

Рајо Валекано – Еибар – 1 @ 2.80 во Coinbet24

Воведниот натпревар од 14-то коло на шпанската Ла Лига играат Рајо Валекано и Еибар. Фудбалерите на Рајо играат многу лошо оваа сезона и моментално се наоѓаат на претпоследното место на таблата со само 7 освоени бода. Во минатото коло доживеаа пораз од Валенсија, па тоа им зададе дополнителни проблеми. Еибар создаде голем триум така што го победи шампионот на Еропа со 3:0. Моментално се на средината на табелата, но сигурно имаат вишок на самодоверба.

Селта – Хуеска – 1 @ 1.65 во 1xBet

Фудбалерите на Селта на личат на себе оваа сезона, па затоа и се наоѓаат на 15-та позиција. Екипата од Виго врза два последователни порази од Реал Мадрид и Реал Сосеидад. Хуеска е најсериозниот кандидат за елиминација бидејќи се наоѓаат на последното место. На домаќините им се неопходни бодови, па очекуваме нивна победа.

Ваљадолид – Леганес – 1 @ 2.40 во Coinbet24

Во еден момент фудбалерите на Ваљадолид беа на врвот на табелата, но како што изминува првенството тие одат се надолу и надолу. Леганес нема со што да се пофали оваа сезона, а затоа дополнително зборува и 17-та позиција на табелата. Очекуваме доминација на Ваљадолид и победа за нив на овој натпревар.

Хетафе – Еспањол – Х2 @ 1.55 во Bet365

Пос стариот добар обичај фудбалерите на Гетафе се наоѓаат на средината на табелата. Сепак, во овој моемент се 12-ти, па ако продолжат вака поблиску ќе се најдат на дното, отколку на првот. Во минатото коло изиграа нерешено с о Билбао, а тоа им даде надеж. Еспањол игра сјајно оваа сезона, но во последните две кола доживеаа порази. Сметаме дека Каталонците овде ќе ја поправат грешката и нема да дозволат да бидат поразени уште еднаш.

Реал Мадрид – Валенсија – 1 @ 1.39 во Coinbet24

Веројатно ова ќе биде најинтересен натпревар на ова коло. Реал во минатото коло доживеаа катастрофален пораз од Еибар и тоа беше прв пораз на Солари. Валенсија конечно започна со подобри партии во првенството, а тоа го докажуваат двете врзани победи. Имено, оваа екипа прво оствари победа на гости кај Хетафе, а потоа на свој терен беа подобри од Рајо Валекано.  И едните и другите не се на свое ниво оваа сезона, но ние предноста ја даваме на „кралот“.

Бетис – Реал Сосиедад – Х2 @ 1.71 во 1xBet

После неверојатната победа на Ноу Камп, кога Бетис ја совлада Барселона, оваа екипа доживеа пораз од Виљареал. Тој пораз ги доведе на 14-та позиција но моментално имаат пет бода повеќе од екипата која во наредната сезона ќе игра во Сегунда.  Реал Сосиедад е екипа која е најдобра во госите, а сметаме дека конечно започнаа со добри резултати и на свој терен. Поради тој факт, ние предлагаме двојна шанса за гостите.

Жирона – Атлетико Мадрид – 3+ @ 2.63 во 1xBet

Фудбалерите на Жирона играат одлично во последно време и затоа се во горниот дел на табелата. Во минатото коло остварија важна победа на гостувањето кај Еспањол и со тоа си додадоа важни три бода на контото. Атлетико Мадрид е екипа која беше подобра од Барселона во последното коло, но сепак натпреварот заврши без победник. Очекуваме расположение за игра кај двете екипи, па затоа типуваме на ефикасен натпревар.

Барселона – Виљареал – 3+ @ 1.31 во Bet365

Барселона во минатото коло изигра нерешено во минатото коло со Атлетико и сигурно тие можат да бидат задоволни со тој исход, бидејќи воглавно беа послаби од противникот. Виљареал во минатото коло конечно забележа триумф на свој терен и беа подобри од екипата на Бетис. Сепак и покрај тоа тие се на незавидна позиција, односно после 13 изиграни натпревари имаат само 14 бода. Барселона е фаворит и нивната победа е извесна, но сепак нашето очекување е голови.

Алавес – Севиља – 3+ @ 1.80 во 1xBet

Ако ја гледаме табелата секако дека ова е дерби на колото бидејќи се сретнуваат четвртопласираниот и првопласираниот. Домаќините се одлични оваа сезона, па затоа и се лидери на табелата. Од друга страна Севиља игра фантастично оваа сезона и потполно заслужено после 13 изиграни натпревари се наоѓа на првото место. Алавес воопшто не е за потценување бидејќи и тие остварија завидни резултати. Очекуваме силна борба и многу голови.

Леванте – Атлетик Билбао – Х2 @ 1.44 во Coinbet24

Последниот натпревар од 14-то коло на шпанската Ла Лига ќе се изигра помеѓу Леванте и Атлетик Билбао. Фудбалерите на Леванте играат доста добро оваа сезона, но општиот впечаток е дека имаат благ пад на формата.  Атлетик Билбао е најголемото разочарување оваа сезона и се наоѓа на 18-то место. Во минатото коло прикажаа одлична игра на домашен терен, но сепак останаа без три бода. Овој пат очекуваме дека нема да претрпат пораз.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*