Дерби на денот: Турски марш на Максимир!

дерби на денот

Oвие две екипи натпреварувањето го започнаа во квалификациите за ЛШ, но не успеаа да ги прескокнат препреките на Јанг Бојс, односно Бенфика. За утеха, стигнаа до групната фаза на Лига Европа.

Динамо Загреб: Дали „Bad blue boys“ ќе имаат разбирање за изостанокот од ЛШ?

Се започна идеално за загребскиот клуб. Лесно го елиминираа Хапол Бер Шева, а потоа и Астана. Последната препрека за ЛШ им беше швајцарскиот првак, екипата на Јанг Бојс. Противникот беше без големо искуство во елитните натпреварувања, па фановите на Динамо веќе еуфорично очекуваа великани на нивниот стадион.  Динамо во првиот натпревар изигра 1:1, а загребчаните беа поблиску до победа. Тој неуспех се одрази со пласман во групната фаза на Лига Европа.

Фенербахче: И тифозите на Фенербахче немаат многу трпение – се бара трофеј!

Фенербахче минатата сезона не успеа да стигне до титулата, а трагедијата да биде поголема, таа замина во витрините на големиот ривал Галатасарај. Како и да е за нив успех е  самото местсо кое води до квалификации за ЛШ.  Кога ги започнаа квалификациите,  веќе на првата препрека ги застана Бенфика, а се утврди дека тој клуб е навистина „ноќна мора“ за Турците. Сепак за утеха стигнаа до Лига Европа, а веќе од клубот најавија големи очекувања оваа сезона.  Моменталната ситуација во Турција не ветува многу, бидејќи овој клуб беше поразен три пати по ред, а такви резултати не се запаметени.

Наш предлог:

Во оваа група покрај овие две екипи се наоѓаат белгискиот Андерлехт и словачката Трнава, па нема да биде изненадување доколку овие две екипи продолжат со натпреварување и следната пролет.  Наш предлог е победа за домаќинот, а обложувалнциата на Bet365 нуди коефициент 2.15 за тоа. Како втор и најлогичен предлог ни е типот Г.Г, кој доколку го изиграте ќе си добиете 2.00 коефициент во истата обложувалница.

Изиграј го овој натпревар во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*