Решавачка битка на „Енфилд“: Низ „триумфалната капија“ има место само за еден! (анализа и предлог типови)

Ливерпул и Наполи вечерва ќе ги одмерат силите во Лигата на шампиони во Групата Ц, која го оправда епитетот „група на смртта“.

Ова е директен дуел кој ќе го одлучи патникот во следната фаза. На првиот меч Наполи победи со 1:0, па на Ливерпул вечерва ќе му треба победа со два гола разлика или идентични 1:0, бидејќи има подобра гол разлика.

„Црвените“ пропуштија две меч топки

Ливерпул пропушти две меч-топки во претходните две кола. Најпрво на големо изненадување беше поразен во Белград од Црвена Звезда, а потоа и во Париз. Тоа ги донесе во подредена ситуација момците на Клоп, па сега ќе мораат да победат со два гола разлика во директниот дуел со Наполи.

Факт е дека „црвените“ оваа сезона играат под своето ниво во Лигата на шампиони, а тоа го покажува фактот што загубија на сите три гостувања. Меѓутоа, во Премиер лигата им оди одлично и викендов се искачија на лидерската позиција, па сигурно во одлично расположение го пречекуваат незгодниот Наполи.

Битката се решава на средината од теренот

Добрата вест за „црвените“ е што Мо Салах влегува во форма и викендов постигна хет-трик против Борнмут. За овој меч се враќа и Садио Мане, кој задно со Фирмињо ќе го сочинуваат напаѓачкото трио. Меѓутоа, битката на овој меч ќе се решава на средината од теренот. И двата тима имаат исклучително добри взни редови и експлозивни напади, па секоја загубена топка во тој дел ќе биде потенцијална шанса за гол на двете страни.

Клоп најверојатно ќе се одлучи за искусните Хендерсон и Милнер потпомогнати од брзиот и борбен Вајналдум, кој треба да биде врска меѓу средниот ред и нападот. Меѓутоа Анчелоти има спремен одговор, а тоа е тандемот Алан – Фабиан Руиз кој оваа сезона функционира одлично.

„Стариот лисец“ е роден за вакви натпревари

Секако најсилниот адут на Наполи вечерва ќе биде Карло Анчелоти, кој важи за еден од најдобрите тренери во Куп натпреварувањата, а тоа го потврдуваат и неговите трофеи. Наполи оваа сезона нема пораз во Лигата на шампиони, а ако некој знае да го тргне притисокот од фудбалерите во клучни натпревари, тоа е сигурно Анчелоти. Мертенс и Каљехон одмараа за викендов и заедно со Инсиње, кој игра во животна форма, сигурно ќе бидат најголема опасност за стоперите на Ливерпул. Напаѓачите на италијанскиот гигант се исклучително брзи и сигурно ќе му зададат големи проблеми на Ловрен во одбраната.

Веројатни состави:

Ливерпул: Алисон, Арнолд, Ловрен, Ван Дајк, Робертсон, Милнер, Хендерсон, Вајналдум, Салах, Фирмињо, Мане.

Наполи: Оспина, Хисај, Албиол, Кулибали, Руи, Алан, Руиз, Хамшик, Каљехон, Мертенс, Инсиње.

Според обложувалниците Ливерпул е голем фаворит на овој меч. Па така коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 1.64 за реми 4.20 додека за победа на Наполи коефициентот е 4.85

Предлот типови:

Двата тима даваат гол @1.70 во Coinbet24

Реми на полувреме @2.42 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*