Тактичка анализа: Покетино ќе употреби стар рецепт за успех против Барселона

Тотенхем - Барселона

Вертоген и Дембеле ќе имаат задача да го сопрат Меси. Едниот уште на средината на теренот, а вториот пред шеснаесеттикот. Покетино со тоа ќе се обиде да ја преслика стратегијата која ја искористи против Реал Мадрид минатата сезона, а која се покажа како успешна.

Барселона нема победа на три натпревари по ред во Ла Лига и во моментов изгледа без идеа. Сега ситуацијата е речиси идентична како кога Реал Мадрид гостуваше на Вембли во ноември 2017 година. Спарс тогаш победи со 3:1 благодарение на одличната стратегија на Покетино кои се реши да игра преку контра напади со формација 3-5-1-1. Маурисио Похетино може да направи нешто слично и овој пат, а таков Тотенхем ќе биде тежок да се победи.

Шпанските шампиони имаат просек од 73% посед на топка во нивните три последни натпревари на кои немаат победа. Ова звучи неверојатно, но е вистинито.

Спарс ќе се обиде да ја фрустрираат Барса со длабок блок. Ако Спарс успешно ја завршат својата домашна задача, ќе биде многу полесно да се заземе слободна територија на противничката половина, бидејќи Барса по дифолт игра високо во одбраната.

Ќе може ли меси против Вертоген и Дембеле ?

Се поставува прашањето за улогата на Меси кои игра во одлична форма, но тоа не се рефлектира врз резултатите на тимот. Муса Дембеле и Јан Вертонген (ако бидат стартери) се двајцата играчи кои Меси директно ќе ги напаѓа. Првиот игра дефанзивно, но повеќе има напаѓачки карактер, додека вториот секогаш излегува од задните три бека и ги предизвикува противниците. Тешко дека Меси ќе наседне на таков предизвик, но Вертоген сигурно ќе го прави тоа на умен начин. Јасно е дека и овој пат Барса многу ќе се потпира на влијанието на Меси, додека пак на другиот крај Тотенхем може нападите да ги насочи кон десната страна на Барселона, каде што би требало да се наоѓа Нелсон Семедо. Според тоа, Спарсите имаат доволно квалитет и еластичност, барем за еден погодок.

Наш предлог:

Победа на Тотенхем или реми @ 1.88 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*