Битка за трофеј на „Вембли“: Сити и Челзи гарантираат спектакл – анализа и предлог тип

Денес на „Вембли“ ќе гледаме битка за првиот трофеј во англискиот фудбал оваа сезона, Комјунити Шилд, помеѓу шампионот Манчестер Сити и освојувачот на ФА Купот, Челзи.

Судир на две слични филозофии

Не е тајна дека секој тим на Гвардиола по непишано правило мора да биде воден со системот посед на топка и напаѓачки менталитет. Фудбалскиот револуциониер до перфекција го доведе стилот „тика-така“ и тој му донесе успех секаде каде што работеше до сега. Системот 4-3-3 одлично функционираше во Барселона и Баерн, но на Островот му требаше повеќе време за да се примат неговите тактички принципи. Сега Манчестер Сити изгледа моќно и минатата сезона супериорно стигна до титулата во Премиер лигата.

Меѓутоа, ако постои тренер на кого Гвардиола му се восхитува, тоа е сигурно Маурицио Сари. Нивните дуели минатата година во Лигата на шампиони беа спектакуларни и Каталонецот не криеше дека е заљубен во „Саризмот“. Исто како и Гвардиола, Италијанецот игра систем 4-3-3 каде се форсираат брзи, кратки и оштри додавања со цел противникот да се исфрли од конфорната зона. Кога не можат да стигнат до шанса за гол, играчите ја држат топката во посет и го „дават“ противникот со што го приморуваат на грешка.

Челзи и Сити без најдобрите играчи

Двајцата тренери до сега донесоа само по едно засилување. Сари си го донесе „архитектот“ од Наполи Жоржињо, додека Гвардиола се засили само со Ријад Марез. Меѓутоа, двајвата тренери на припремите беа без најдобрите фидбалери кои одмараа после Мундијалот.

Сити припремите ги заврпи без најголемиот дел од првотимци, но некои од нив ќе добијат шанса за настап денес, како Џин Стоунс, Компани, Силва, Агуеро, Отаменди, додека „граѓаните“ сигурно нема да можат да сметаат на Кевин де Бријн и Рахим Стерлинг.

Сари пак нема да може да смета на белгиското трио Куртоа – Азар – Батчуаи, како и на француските репрезентативци Канте и Жиру. Добра вест за „сините“ е враќањето на Вилијан, кој денес најверојатно ќе добие шанса за настап.

Веројатни состави:

Манчестер Сити: Едерсон – Вокер, Компани, Отаменди, Менди – Силва, Фернандињо, Фоген – Марез, Санем, Агуеро.

Челзи: Кабаљеро – Аспиликуета, Луис, Рудигер, Алонсо – Жоржињо, Фабрегас, Баркли – Педро, Надсон Одој, Мората.

Според букмејкерите Сити е фаворит на овој меч. Коефициентот за победа во 1xBet изнесува 2.14 за реми 3.68 додека за победа на Челзи коефициентит е 3.66

Предлог тип:

Повеќе од 2,5 гола @1.70 во 1xBet

Победа на Манчестер Сити @2.14 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*