Манчестер Јунајтед – Челзи: Дуелот Санчез – Фабрегас може да го реши дербито

Манчестер Јунајтед - Челзи

Манчестер Јунајтед – Челзи, на некој начин ќе биде дуел меѓу Мурињо и Конте. Ќе следиме повеќе тактичко надмудрување, отколку интересен или ефикасен меч. Клучен според нас може да се покаже дуелот помеѓу Санчез и Фабрегас.

Нетрпеливоста, или како што во Англија ја нарекуваат “љубовната врска” меѓу Жозе Мурињо и Антонио Конте најверојатно нема да продуцира ефикасен натпревар. Челзи со задоволство ќе игра конзервативно, стрпливо и повлечено. Сето тоа со надеж дека ќе го присили Јунајтед да го задржи бесцелно владеењето со топката на средината на теренот. Јасно е дека ова многу повеќе ќе биде надмудрување помеѓу Мурињо и Конте, отколку вистински дерби меч. Ова ќе биде вид на натпревар што на крајот веројатно ќе може да го реши само индивидуален потег. А кога сме кај индивидуите, тука предност му даваме на Алексис Санчез со неговата агилност и брилијантност.

Санчез или Фабрегас ???

Главната одбранбена моќ на Мурињо против екипи со силни крила е играта на Виктор Мосес и неговата способност агресивно да се придвижува заедно со противникот. Во буквална смисла тој може да биде сенка на фудбалерот кој директно го чува. Во овој случај, тој ќе му биде сенка на Санчез. Од друга страна, Конте веројатно спрема против одговор. Тоа значи дека Санчез брзо ќе ја напушти левата страна за да избегне конфронтација со Мосес. Во внатрешноста, главен противник на чилеанецот ќе биде Цеск Фабрегас, кој е премногу бавен за да го одбрани централниот дел од брзи фудбалери.

Сепак, шпанецот беше фантастичен против Барселона во вторникот, одигрувајќи го веројатно најдисциплинираниот дефанзивен настап во неговата кариера. Инсистирањето на Барса да игра разновидно и од нога на нога уште пред офанзивниот среден ред на Челзи сигурно му помогна на Фабрегас. Но сега директноста на Санчез претставува многу различен предизвик. Сепак јасно е дека нема да има доволно голема разлика помеѓу двајцата играчи за да се создаде игра допадлива за око, или пак игра со премногу шанси за гол. Кој од овие двајца фудбалери ќе има подобар ден, може да го реши прашањето на победникот.Регистрирај се на Unibet

Наш предлог:

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.75 во Unibet

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Време е за најголемото дерби во Франција: ПСЖ – Марсеј, анализа и предлог тип – Kladenje.mk
  2. НАЈАВА Манчестер Јунајтед - Челзи: Состави, квоти, интересни факти - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*