Супер куп на Conmebol: Шампионот на Судамерикана, Параненсе домаќин на шампионот на Либертадорес, Ривер Плата

Рекопа Судамерикана

Шампионот на Копа Судамерикана, Атлетико Паранаенсе ќе биде домаќин на победникот на Копа Либертадорес, Ривер Плата. Првиот натпревар од панданот на Супер Купот на Европа, поточно Рекопа Судамерикана ќе се одигра во среда вечерта. Домаќините ќе го ловат својот прв трофеј на Рекопа Судамерикана, додека аргентинскиот гигант има освоено четири трофеи досега, вклучувајќи ги и двата во 2015 и 2016 година.

Победата на Бока им дава мотив за победа над Ривер на бразилците

Бразилците веќе се соочија со најголемите ривали на Ривер Плата, Бока Јуниорс во групната фаза од годинешното издание на Копа Либертадорес. Тие ја завршија групата Г како второпласирани само зад Бока Јуниорс откако го загубија меѓусебниот дуел со Бока во последното коло со 2:1 во Хенеизе. Но во првиот меч во Бразил, Атлетико славеше со убедливи 3:0. Токму таа победа им дава ветер во грб пред овој меч, особено ако се знае дека во моментов Бока важи за подобар тим од Ривер.

Тренерот Нуне има причини за загриженост, но …

Главниот тренер на Атлетико, Тиаго Нуне има причини да биде загрижен поради проблемите со навалниот ред кој е неефикасен во последно време. Освен тоа, на последните средби проблем беше и креативноста во во средниот ред. Атлетико Паранаенсе успеа да постигне само еден гол во последните три натпревари, што претставува проблем пред овој дуел. Тие во овој меч влегуваат по поразот на домашен терен од Коринтианс со 0:2. Атлетико беше надмоќен во сите статистички показатели на тој меч. На пример упати дури 23 шутеви кон противничкиот гол, наспроти четири удари на Киринтианс, но загуби со 0:2. Тренерот најави неколку измени за овој меч, а дали тоа ќе допринесе за поголема ефикасност останува под знак прашалник.

Ривер си има свои предности

Слично како и нивните противници, Ривер Плата се најде на второ место во групата во Копа Либертадорес оваа сезона. Тие победија на само две средби, но не загубија нути еднаш и одиграа нерешено дури четири пати. Атлетико заврши зад аргентински тим, а пак Ривер заврши во групата единствено зад Интернационал од Бразил.

Иако тие на последниот меч пред овој дуел славеа над Атлетико Тутанкамон со 4:1, беа елиминирани во четвртфиналето на аргентинската Копа де ла Суперлига. Тутанкамон славеше со 3:0 на првиот меч. Тоа е неочекувана елиминација, а навивачите се разочарани и сега сакаат трофеј во Рекопа Судамерикана. Сепак, на некој начин фудбалерите на Гаљардо успеаја да ја подигнат атмосферата, Победија со 4:1 и со позитивни мисли да отпатуваат во Бразил.

Предност за Ривер е и тоа што тие имаа повеќе време да се подготват за финалето на Рекопа Судамерикана. Тоа е така бидејќи сезоната во Аргентинската Суперлига нема да започне во скоро време.

Наш предлог:

Победа на Атлетико Параненсе @ 2.52 во 1хBet

Победа на Атлетико Параненсе или нерешено @ 1.39 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*