Време е за најголемото дерби во Франција: ПСЖ – Марсеј, анализа и предлог тип

ПСЖ - Марсеј

ПСЖ – Марсеј е најголемото дерби кое е на програмата овој викенд во Европа. Дерби во секоја смисла на зборот, без разлика што ПСЖ е апсолутен фаворит. Дерби со големо ривалство помеѓу клубовите, помеѓу навивачите, помеѓу градовите.

Малкумина знаат, но најголемото ривалство во Франција е она меѓу ПСЖ и Марсеј. Ривалството помеѓу овие две екипи нема изгубено ниту грам страст и покрај тоа што во последните години разликата во квалитетот на овие две екипи е огромна. Ова ривалство останува најжешкото во Франција, заедно со она помеѓу Лион и Сент Етиен. Но сепак иако жарот постои, на теренот играта не е иста како што беше некогаш. Поминаа речиси шест години откако Марсеј последен пат го совлада ПСЖ. Тоа не треба да е чудно, бидејќи тоа беше и првата сезона на катарските милионери како сопственици на ПСЖ.

И Марсеј има надеж дека ќе стигне до бодови

Eдинствената надеж на Марсеј може да биде нивната одлична форма и првиот меч против ПСЖ оваа сезона. Тогаш во Марсеј мечот заврши 2:2, но Марсеј ги имаше шансите на мечот и беше поблиску до трите бода. Освен тоа Марсеј на последните 8 натпревари во Лига 1 има 6 победи и две ремија, а нападот е беспрекорен. На овие 8 меча Марсеј постигна 21 гол или во просек по 2.6 гола по натпревар. Особено импресивен во нападот е Таувин кој на последните три меча постигна 5 гола.

За ПСЖ не треба да се трошат зборови. ПСЖ е дефинитивно новиот шампион на Франција. Напаѓачкото трио пак Нејмар – Мбапе – Кавани ќе биде крајно мотивирано. Навивачите пак спремаат специјална атмосфера, кореографија и жестоко навивање во текот на сите 90 минути.

Јасно е кој е фаворит, но ова сепак е дерби дуел со многу страст и емоции и не секогаш победува поквалитетниот тим.
Регистрирај се на 10Bet

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.63 во 10Bet

Да постигне гол Таувин Флориан @ 4.00 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*