Ел Класико по 175-ти пат: Најава, анализа и предлог тип

Ел Класико

Време е за Ел Класико. Во рамките на 17-то коло играат Реал Мадрид – Барса во дуел по кој многу нешта можат да станат појасни во Ла Лига. Победа за Реал ќе значи поинтересна сезона, додека победа за Барса ќе значи речиси шампионска титула.

Ел Класико доаѓа во незгоден момент за мадриѓани

Ел Класико доаѓа во еден крајно незгоден момент за Реал Мадрид, додека од друга страна во вистинско време за Барселона. Така барем изгледа, ако ги согледате моменталните околности на Реал Мадрид. Несигурна форма и голем дефицит на поени. Клучни играчи кои не функционираат и неколку фудбалери кои се жалат на повреди. Добро е тоа што повредите се ситни, па веројатно нема да претставуваат проблем за Зидан. Освен тоа, Реал патуваше многу во изминатиот период, ако се знае дека играа на Светското Клубско првенство.

Иако е помината само половина од сезоната во Ла Лига, разликата на Барса и Реал е дури 11 бода. Кога во прашање се овие две екипи, таа разлика е речиси невозможно да се стигне бидејќи и двете екипи се фаворити на сите натпревари во Ла Лига.

Кристијано Роналдо имаше болки по натпреварот на Светското клубско првенство и пропушти неколку тренинзи, но секако дека ќе настапи. Сепак прашање е дали ќе може да го даде својот максимум веднаш. Герет Бејл се надева дека ќе стартува на овој дуел, но Зидан најавува слична игра како против Гремио, па според тоа во првиот тим би требало да се појават Бензема и Иско покрај Роналдо. Токму рекордот на Бензема на Ел Класико на Бернабеу – шест гола во сите натпреварувања, најверојатно ќе значи дека Бејл ќе чека шанса од клупата. Велшанецот по паузата се врати во тимот и одигра по десетина минути на Светското клубско првенство и дефинитивно нема да може да одигра 90 минути.

Барселона може да зададе финален удар

Барселона веќе неколку недели го чека овој меч, надевајќи се дека уште сега ќе го реши прашањето за титулата. Во овој дуел Барса влегува по одличниот меч против Депортиво и победата од 4:0. Сега екипата на валверде има серија од 24 натпревари без пораз во сите натпреварувања. Тоа дефакто значи дека грижите и фрустрациите од летниот трансфер период сега се само минато.

Што е најважно, Барса се чини дека има поставено неверојатно добри услови за успешен резултат, а за разлика од Реал, на Барса ќе и одговара и реми. Луис Суарез нетипично за него почна да асистира, Андрес Иниеста конечно почна да игра како Андрес Иниеста J. Паулињо и Пако Алкасер почнуваат да ја преземаат дел од одговорноста и тежината која до пред некое време беше на грбот на Меси. Духот во екипата е добар и тие ќе бидат подготвени да зададат завршен удар против колебливиот противник.

Серхио Бускет ќе се врати во тимот откако се одмори против Депортиво, што значи дека Алкасер можеби ќе мора да се задоволи со евентуално влегување на терен од клупата. Други големи промени се малку веројатни, а Томас Вермален веројатно ќе го задржи своето место и покрај враќањето на Хавиер Маскерано.

За неколку месеци нештата драстично се променија

Реал Мадрид славеше на двата меча во шпанскиот Супер куп во август, но работите се драстично променети за двете екипи од тогаш. По заминувањето на Нејмар и поразите од Реал, сите очекуваа дека мадриѓаните ќе се прошетаат до титулата. Но тоа како да го опушти тимот од Мадрид и Барса го искористи тоа на најдобар можен начин. Тоа значи дека двата меча од Супер купот не се идеален барометар за да се предвиди како ќе се одвиваат работите во сабота. Тие мечеви не би требало да ги земете во предвид и да ги анализирате премногу, иако треба да ги имате на ум.

Реал фаворит, но …

И покрај се, Реал Мадрид е фаворит според фудбалските експерти и букмејкерите. За победа на Реал тие доделија коефициент 2.24. За победа на Барса коефициентот во 1xBet е 3.14, додека за реми во истата обложувалница е 4.04. Сепак и букмејкерите се предомислуваат, па коефициентот за Реал полека се зголемува, а тој на Барса опаѓа. Барса уживаа во посетите на Бернабеу, победувајќи на три од последните четири лигашки натпревари во Мадрид. Моментумот е јасен. Единствената причина што коефициентот за победа на Барса е толку голем, е тоа што тие би биле задоволни и со реми.

Ел Класико секогаш нуди ефикасни дуели

Секогаш, ама баш секогаш овие две екипи играат ефикасни дуели. На последните 24 Ел Класико дуели, само три меча завршиле со помалку од 3 гола. Тоа само по себе говори многу. Затоа е и толку мал коефициентот за играта Над 2.5 гола – 1.36 во 10Bet. Од друга страна за Под 2.5 гола во истата обложувалница коефициентот е дури 3.05. Добра опција ако се погледне традицијата е да се одигра Над 3.5 гола со коефициент 2.03 во 1xBet. За Двете екипи да постигнат гол коефициентот е само 1.37 во 10Bet.

Рекордот на Меси не може да се игнорира

Лионел Меси е најдобриот стрелец во историјата на Ел Класико во сите натпреварувања со 24 гола, во Ла Лига (16) и во Бернабеу (14). Ова се неверојатни бројки и во овој момент нема причина за да не веруваме во продолжување на таа одлична серија. Коефициентот за тоа дека Меси ќе даде гол е 1.61 во 1xBet. Доколку се одличите за Роналдо тогаш ќе добиете потполно ист коефициент.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.36 во 10Bet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.37 во 10Bet

Лионел Меси да постигне гол @ 1.61 во 1xBet

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Ел Класико по 175-ти пат: Најава, анализа и предлог тип - Sportski
  2. Ел Класико по 175-ти пат: Најава, анализа и предлог тип - Таратур
  3. Успешна серија на тимот на Кладење.мк: Погодени анализите и Тикетот на денот – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*