Барселона и Реал Мадрид во битка за Супер Купот на Шпанија

Љубителите на фудбалот не можеа да посакаат подобар старт на сезоната во Шпанија. Фудбалските возбудувања стартуваат вечерва со одигрување на Супер Купот на Шпанија, односно дуелот меѓу Барселона и Реал Мадрид – натпревар кој ќе покаже многу нешта уште пред да почне сезоната.

Фудбалерите на Зидан во овој дуел влегуваат во далеку подобро расположение, откако пред една недела го освоија и УЕФА Супер Купот во Скопје по победата над Манчестер Јунајтед со 2:1. Со оглед на тоа дека нивните големи ривали Барселона останаа без бразилската ѕвезда Нејмар кој замина во ПСЖ, Реал ги доби симпатиите кај букмејкерите кој им даваат најголеми шанси во Примера Дивизија, а со самото тоа и најголеми шанси за одбрана на трофејот во Лигата на Шампионите. Зидан и Реал немаа бурен трансфер период и имаат само две нови засилувања, кој повеќе ќе допринесат во иднина, отколку во овој момент со оглед на нивната младост. Младинскиот репрезентативец на Шпанија Цебалос дојде од Бетис за 17 милиони евра, додека 19 годишниот одбранбен француски фудбалер Тео Хернандес дојде од Атлетико Мадрид за 30 милиони евра.

“Фантастичната четворка”, како што ги нарече Марка – Иско, Кроос, Модриќ и Касемиро вечерва ќе биде растурена бидејќи Модриќ нема да настапи поради суспензија. Нивната флуидност и движење во комбинација со нивната тактичка дисциплина и борбеност му даваа на Мадрид предност во тој дел од теренот против било која екипа. Но прашање е колку замената за Модриќ, Ковачиќ ќе може да одигра на исто ниво како и неговиот репрезентативен колега. За победа на Реал Мадрид бет365 нуди одличен коефициент од 3.30.

Од друга страна пак Барселона се наоѓа во психолошка криза. Оваа сезона триото МСН се распадна со заминувањето на Нејмар во ПСЖ, а во меѓувреме иако Барселона го притиска Ливерпул околу ангажманот на Кутињо, англичаните не попуштаат, па тоа создава големи главоболки во каталонскиот тим. Ќе биде интересно да се види како ќе функционира Барселона вечерва без Нејмар. На предходните два пријателски меча неговото место во нападот го зазема се подобриот Делофеу кој се наоѓа во одлична форма, но на овие официјални мечеви и дуели против Реал Мадрид, Делофеу ќе има големи проблеми со притисокот кој сам по себе си го носи првотимскиот статус во Барса.

Валверде сепак е искусен стратег и нема да биде чудно доколку вечерва изненади со некоја нова поставеност на екипата, но филозофијата на Барса е јасна и таа не се менува. Се чини дека вечерва единствената предност на Барса ќе биде тоа што Супер Купот се игра на Камп Ноу, што секако е голема предност во вакви натпревари, кој немаат реванш меч. За победа на Барселона коефициентот во бет365 е 2.00.

Можни состави:
Реал Мадрид: Навас; Карвахал, Варан, Рамос, Марсело; Касемиро, Кроос, Ковачиќ; Иско, Бензема, Бејл
Барселона: Тер Стеген, Серџи Роберто, Пике, Умтити, Алба; Бускетс, Ракитиќ, Иниеста; Деулофеу, Суарез, Меси

Наш предлог:
Реми или победа на Реал Мадрид @ 1.83 во бет365
Двете екипи да постигнат гол @ 1.40 во бет365

1 Trackback / Pingback

  1. Ел Класико по 175-ти пат: Најава, анализа и предлог тип – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*