Реал Мадрид – Реал Сосиедад: Мадриѓани ќе имаат потешка задача од очекуваното

Реал Мадрид - Реал Сосиедад

Реал Мадрид е домаќин на Реал Сосиедад во меч во кој мора да слави победа. Реал после настапот на Светското клубско првенство киксна против Виљареал и не смее да си дозволи уште еден кикс. Сепак, Сосиедат влегува во дуелот со нов тренер а во таква ситуација од ниште не смееме да бидеме изненадени.

Светското клубско првенство ќе остави трага

Тешко дека нема да остане трага од настапот на Светското клубско првенство на далечниот исток. Реал стана Светски клубски шампион, но веднаш по враќањето киксна против Виљареал играјќи 2:2. Да, тоа е уште еден трофеј, но со далечното патување и со екстра-игрите кои го нарушија и така згуснатиот распоред, тешко дека трофејот е исплатлив. Додека останатите екипи во Ла Лига имаа зимска пауза, фудбалерите на Реал одиграа три меча, два на Светското Првенство и еден пред неколку дена против Виљареал.

Мечот со Виљареал беше големо разочарување

Мечот против Виљареал беше големо незадоволство на сите во тимот. Реал губеше по само 4 минути игра, па направи целосен пресврт и на крај прими гол во 82-та минута од мечот.

Во тимот се врати Лукас Васкез, но Реал го загуби Герет Бејл кој поради повреда беше заменет на полувремето. Тешко дека велшанецот ќе може да настапи на овој меч против Сосиедат. Со Асенсио и Маркос Љоренте кои исто така се повредени уште одсега се знаат првите 11 на Солари. Тоа значи дека Солари нема можност за ротација, нема можност да зачува свежина кај фудбалерите, а со седум бода негатива во однос на Барселона тој не смее да си дозволи дополнителни киксови ако сака да ги задржи шансите за шампионската титула. Тие сепак се големи фаворити за победа овој викенд.

Сосиедад со нов тренер

Реал Сосиедад има негативни рекорди на Бернабеу (10 порази во последните 11 посети кај Реал Мадрид). И моменталната форма е доста загрижувачка за тимот иако тие немаат одиграно натпревар од 21-ви Декември и имаа доволно време да се одморат, да се консолидираат и да се спремаат за овој меч.

Четири порази забележа Сосиедад пред Божиќ и тоа со само еден постигнат гол. Тоа беше доволно уште пред Божиќ, Асиер Гаритано да биде отпуштен и на негово место дојде Имамол. Тој беше тренер на Б тимот на Сосиедад и бележеше добри резултати. Добро ги знае фудбалерите на Сосиедад и овој меч со Реал Мадрид ќе биде негово деби. Тој беше целосно насочен во изминатиот период на овој меч и тоа е предноста на Сосиедад пред овој дуел.

Добрата вест е дека тој веќе го има водено првиот тим на Сосиедад и тоа на неколку меча минатата сезона кога беше отпуштен Сакристан.

Реал сепак е голем фаворит

Победата тука за Сосиедад е речиси невозможна и ние не можеме да најдеме вистинска причина да не одиграме единица. Сепак, Реал беше неубедлив во Ла Лига досега, знае да киксне против слаби екипи, се гледа замор во тимот и ќе им биде тешко против мотивираните гости. Освен тоа, на последните шест дуели во Ла Лига на домашен терен, само еднаш паднаа повеќе од 2.5 голови.

Наш предлог:

Победа на Реал Мадрид @ 1.35 во 1хBet

Да паднат Под 2.5 гола @ 2.86 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*