Божиќна програма и Боксинг деј во Англија: Следете ги овие три екипи !

Боксинг деј

Премиер лигата се пресели во еден од најинтересните периоди на сезоната. Позната божиќна програма или Боксинг деј. Многу интересни дуели не очекуваат за краток временски период, а самите празнични денови додаваат посебен шмек и го креваат расположението. Многуте натпревари создаваат големо расположение, доста изненадувања, замор и ротација и многу можности со добра анализа да се дојде до заработка.

Во буквална смисла на зборот за време на Божиќ во Англија сите живеат за фудбалот. Ова е еден од ретките денови кога во Англија луѓето имаат слободно време. Многу семејства и пријатели се собираат околу телевизиските екран или одат на стадион за да го следат нивниот омилен тим. Едноставно се е насочено кон фудбалот … тоа низ годините прерасна во еден вид на традиција за сите Англичани.

Тимовите со мал ростер немаат речиси никаква шанса

Три или четири натпревари во една недела се премногу за повеќето тимови и фудбалери и потребно е нешто посебно за да се добие нешто преку Божиќната програма. Тешката програма често ги фаворизира врвните клубови, кои со своите широки ростери со висок квалитет можат да ги ротираат играчите, така што ќе имаат свежи сили за секој од натпреварите.

Помалите клубови го немаат истиот луксуз и мора да направат рамнотежа во секоја битка, но тие најчесто играат со помалку од 80% од своите можности. Овој статистички податок е од минатата сезона, кога неколку екипи од понизок ранг според систематизација на прикажаното на фудбалерите на терен играле со 80% проценти од својот најдобар просек.

Многу фактори се во игра во текот на овој период, но со толку многу поени што можат да се освојат за кратко време може да се реши и целата сезона. Затоа влогот е голем, па играч од средниот ред во овој период можете да го видите и на бековската позиција, но и како класичен напаѓач.

Во моментов на врвот на табелата е Манчестер Сити со 11 бода предност и се чини дека е речиси невозможно за кој било тим да ја стигне таа разлика. Не само што имаат солидно водство, туку исто така играат одлично и имаат победено на 16 натпревари по ред.

Од друга страна, постои тесна трка помеѓу екипите од втората до седмата позиција на табелата. Тоа значи дека Божиќната програма може да биде клучна за нив, бидејќи тимовите со лош период речиси може да бидат исклучени од трката за пласман во Лигата на шампионите.

На другиот крај на табелата има исто така интересна трка, а статистиката ни кажува дека тимот кој ќе се најде на последното место на Нова Година речиси секогаш ја напушта лигата.

Насочете се кон овие три екипи

Се на се, има многу што да се каже за сите тимови, но ајде да погледнеме во неколку тимови на кои треба да се внимава во овој период.

Барнли

Барнли е големо изненадување оваа сезона, дури некои го споредуваат со Лестер од шампионските денови. Сепак тие според нас се далеку од тоа. Тие освоија многу поени, се наоѓаат на 6-то место пред Тотенхем и во досегот на квалификациите во Лигата на шампиони.

Веројатно не постојат многумина што очекуваат Барнли да ја задржи својата позиција цела сезона, а оваа година Божиќната програма нема да им помогне во тоа. Не само што Барнли има многу мал ростер на играчи, туку имаат и недостаток од завршување на натпреварите во 215 часа. Тоа е речиси еден ден помалку од просекот од 236 часа за Боксин деј и тоа може да биде од големо значење.

 • 23/12 – 18:30: Барнли – Тотенхем
 • 26/12 – 16:00: Манчестер Јунајтед – Барнли
 • 30/12 – 16:00: Хадерсфилд – Барнли
 • 01/01 – 16:00: Барнли – Ливерпул

Покрај тоа што имаат помалку време за одмор меѓу четирите натпревари, Барнли ќе се сретне со дури три од најдобрите тимови во четирите натпревари: Тотенхем, Манчестер Јунајтед и Ливерпул. Затоа ова може да биде многу тежок период за Барнли, кој сепак може да се утеши себеси бидејќи ќе нема долги долги патувања за натпреварите.

Најдобро ќе биде менаџерот Дик да се фокусира на натпреварот кој реално може да го добие – на Хадерсфилд. Затоа најдобро ќе биде да се фокусирате на тој меч и да одиграте на победа на Барнли.
Регистрирај се на 1XBET

Тотенхем

Тотенхем на многу начини има “прифатлива” божиќна програма. Прво, Спарс е еден од клубовите кој има најдолго време да ги комплетира своите четири натпревари, повеќе од 288 часа. Следно, квалитетот на противниците исто така им одговара ( Барнли, Саутемптон, Свонси и Вест Хем ). Затоа слободно можете да одиграте дека Тотенхем по овој период ќе биде во Топ 4 екипите.

 • 23/12 – 18:30:  Барнли – Тотенхем
 • 26/12 – 13:30:  Тотенхем – Саутемптон
 • 02/01 – 20:45: Свонси – Тотенхем
 • 04/01 – 21:00: Тотенхем – Вест Хем

Менаџерот Почетино е познат по тоа што уште на стартот на сезоната ги форсира фудбалерите за што подобар физикус, така што играчите се во одлична форма. Честопати овој период е клучен за успехот на овој тим во изминатите сезони. Минатата сезона Спарс славеше на три меча, исто како и во две од предходните три сезони.

Можеби има добра вредност во поглед на начинот на кој Тотенхем се наоѓа во оваа програма, можеби особено кога пристапуваме на последните две натпревари каде што физиката и ескадрилата навистина играат. Конкурентите на Тотенхем имаат далеку потешка програма, па затоа одиграјте дека Тотенхем ќе биде во Топ 4 по божиќната програма.
Регистрирај се на 1XBET

Ливерпул

Ливерпул минатата сезона беше еден од најголемите клубови што беше тешко погоден од божиќната програма. Квалитетот на германскиот менаџер Клоп е во брзиот стил на игра, но тој стил е неповолен за тимот кога има вака густ распоред. Оваа година Клоп научи од грешката од минатата сезона, а во последниот период до Божиќ, тој доста ротираше со тимот за да ги одржи сите фудбалери здрави.

 • 22/12 – 20:45: Арсенал – Ливерпул
 • 26/12 – 18:30: Ливерпул – Свонси
 • 30/12 – 16:00: Ливерпул – Лестер
 • 01/01 – 16:00: Барнли – Ливерпул

Програмата на Ливерпул е добра во однос на времето помеѓу натпреварите. Црвените може да бидат задоволни и со квалитетот на противниците: Арсенал ( 3:3 ), Свонси, Лестер и Барнли. Ширината на Ливерпул треба да биде голема предност против Барнли и Лестер, кои имаат потежок распоред, помалку време за одмор и помал ростер на играчи.

Особено борбата против Лестер може да биде интересна. Лестер не е толку длабок како порано и имат најкратко време од сите тимови во лигата да ја заврши програмата па победа на Ливерпул на тој меч ни би требало да биде тешка работа.
Регистрирај се на 10Bet

1 Trackback / Pingback

 1. Време е за Боксинг деј во Премиер лигата: Најава, анализа и предлог тип – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*