Премиер Лига 18-то коло: Анализа, најава на колото и предлог типови

Премиер Лига

Викендов ќе се одиграат натпреварите од 18-то коло во Премиер Лига. Колото ќе биде развлечено во три дена, од сабота до понеделник и ќе ни понуди неколку интересни натпревари. Дерби на колото секако е дуелот Манчестер Сити – Тотенхем, кој вистинските љубители на фудбалот не смеат да го пропуштат.

Лестер – Кристал Палас – ГГ @ 1.83 во 10Bet

Со овој дуел во сабота ќе стартува 18-то коло во Премиер лигата. Домаќините се фаворити иако Кристал Палас по очајниот старт на сезоната сега се во серија од 6 меча без пораз. Но и Лестер е во одлична серија и веќе нанижа 4 победи по ред. Затоа можеме да очекуваме ефикасен меч.

Арсенал – Њукасл – 1 @ 1.27 во 10Bet

По двете гостувања без победа Арсенал се враќа на својот стадион. Серијата без победа на екипата на Венгер е веќе три меча и сега тимот е пред императив на победа. Њукасл на последните 8 меча има 7 порази и едно реми и негативната серија ќе продолжи и после овој меч.

Брајтон – Барнли – Х2 @ 1.53 во 1xBet

Барнли е најголемо изненадување сезонава во Премиер лига. Тимот е на 6-то место и игра одличен фудбал, а особено импресионира со цврстата одбрана. Единствената предност на Брајтон е домашниот терен, но тешко дека тоа ќе биде доволно за три бода.

Челзи – Саутемптон – 1 @ 1.40 во 10Bet

Челзи сезонава знае да киксне кога најмалку се очекува. Сепак лекцијата е веќе научена и сега Конте не препушта ништо на случајноста. Саутемптон играше добро на стартот но сега има 4 меча без победа, а во минатото коло доживеа дебакл на домашен терен од Лестер кој славеше со 1:4. Очекуваме Челзи да ја искористи слабата форма на противникот и да слави сигурна победа.

Стоук – Вест Хем – ГГ @ 1.85 во 1xBet

Овој меч е дуел на две екипи кои играат под очекувањата сезонава. Ова особено важи за гостите кои и покрај многуте вложувања се наоѓаат во зоната на испаѓање од Премиер лига. Двете екипи имаат очајна одбрана, а во исто време најавуваат напаѓачка игра на овој меч, па затоа можеме да очекуваме гоови и на двете страни.

Ватфорд – Хадерсфилд – 1 @ 1.77 во 10Bet

Двете екипи играат во слаба форма и се на средината на табелата во Премиер Лига. Сепак Ватфорд на домашен терен игра офанизвен фудбал и речиси секогаш постигнува голови и нема причина така да не биде и против Хадерсфилд.

Манчестер Сити – Тотенхем – 3+ @ 1.55 во 10Bet

Сити игра неверојатна сезона. Тимот на Гвардиола има најобар напад во Топ 5 лигите во Европа. Од друга страна Тотенхем тргна одлично, но следеше една црна серија од која излезе пред две кола и забележа две победи. Сепак Тотенхем е единствената екипа која има позитивен скор со Сити во последните две сезони. Освен тоа овие две екипи на меѓусебните дуели секогаш играат ефикасни мечеви.

ВБА – Манчестер Јунајтед – 0-2 @ 1.79 во 1xBet

ВБА игра крајно променливо сезонава, а воедно тоа е екипата со најмалку победи во Премиер Лига, само две. Од друга страна ВБА доживеа само 7 порази, но попусто кога не знае да победува и има дури 8 ремија. За Јунајтед не треба да се трошат зборови. Тимот е втор на табелата и е најблиску до лидерот Сити. По традиција овие две екипи играат неефикасно, па освен Тип 2, може да одиграте и на малку голови.

Боурнемут – Ливерпул – 2 @ 1.53 во 1xBet

Ливерпул на два меча по ред и покрај надмоќноста и иницијативата не успеа да слави победа и освои само два бода. Клоп нема да дозволи трет меч во низа да остане без трите бода и Боурнемут е вистински тим за победување. Домаќинот 5 меча не знае за победа, а после овој дуел серијата ќе биде уште поголема.

Евертон – Свонси – 1 @ 1.79 во 1xBet

Евертон конечно влезе во победничка серија. Вложувањата во нови фудбалери конечно вродија со плод, откако тимот на последните 4 меча забележа 3 победи и едно реми. Сега на ред е меч со Свонси кој е последен на табелата, а според тоа најавите се дека Евертон ќе тргне напаѓачки се со една цел – продолжување на одличната серија.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*