Ла Лига 16-то коло: Анализа, најава на колото и предлог типови

Ла Лига

Во Ла Лига викендов на програмата се натпреварите од 16-то коло. Според натпреварите не очекуваме големи турбуленции на табелата и очекуваме фаворитите да забележат сигурни победи. Најинтересен меч ќе биде дербито на Баскија помеѓу Атлетик Билбао и Реал Сосиедад.

Севиља – Леванте – 1 @ 1.30 во 1xBet

Ова е првиот меч од 16-то коло во Ла Лига. Домаќинот е 5-ти на табелата и е во голема предност во однос на 15-то пласираниот Леванте. Севиља загуби во предходното коло и тешко дека ќе дозволи уште еден пораз и тоа од Леванте. Македонскиот репрезентативец Енис Барди е неизвесен за овој меч поради ситна повреда, но сепак постојат големи шанси да заигра за Леванте. Барди има веќе 4 постигнати гола за Леванте, но на почетокот на сезоната па време е да се израдува на нов гол. Коефициентот дека токму Барди ќе даде гол е 6.75 во 10Bet.

Атлетик Билбао – Реал Сосиедад – 1Х @ 1.36 во Marathonbet

Ова е дербито на 16-то коло. Меѓусебе играат двата најголеми тима од Баскија. По настапите во ЛЕ, двете екипи сега целосно се насочени кон Ла Лига. Разликата на табелата помеѓу двете екипи е само два бода, но Билбао се наоѓа во многу подобра форма и игра на домашен терен.

Еибар – Валенсија – Х2 @ 1.44 во 10Bet

Еибар во последно време игра одличен фудбал, додека Валенсија има благ пад во формата. Сепак Валенсија е сеуште на второто место и е најпријатно изненадување сезонава, па е фаворит за победа на овој меч и покрај тоа што игра на гостински терен.

Атлетико Мадрид – Алавес – 1 @ 1.22 во 10Bet

Атлетико е огромен фаворит за победа на овој меч и покрај тоа што конечно Алавес врза две победи по ред. Атлетико сеуште нема пораз во Ла Лига сезонава и нема да ја пропушти оваа шанса за продолжување на одличната серија.

Џирона – Гетафе – ГГ @ 1.77 во 1xBet

И двете екипи играат над очекувањата сезонава. Џирона е на 7-то, а Гетафе на 9-то место во моментов. Ова ќе биде еден крајно интересен и неизвесен меч, но ние очекуваме голови и на двете страни.

Селта – Виљареал – ГГ @ 1.70 во 10Bet

Овие две екипи се блиску на табелата, а карактеристично и за едните и за другите е напаѓачката филозофија. Особено Селта игра крајно офанзивно на домашен терен и речиси секога постигнува гол.

Лас Палмас – Еспањол – 1Х @ 1.42 во 1xBet

Домаќинот е последен на табелата и ако сака да има шанси за опстанок ќе мора да слави победи на дуелите како овој. Еспањол е на 16-то место и игра доста променливо сезонава, а нивна карактеристика сезонава е дефанзивната игра.

Барселона – Депортиво – 1-1 @ 1.33 во 1xBet

Барселона е лидер на табелата со 12 победи и 3 ремија. Интересно на минатиот дуел помеѓу овие две екипи славеше Депортиво со 2:1. Затоа сега Барса најавува одмазда за тој пораз и ќе тргне од самиот старт ултра офанзивно.

Малага – Бетис – 1Х @ 1.30 во 10Bet

Домаќинот е предпоследен, а Бетис е на 12-то место. Но во моментов Малага се наоѓа во подобра форма. Бетис на последните 4 меча има три порази и едно реми и тоа е причината што домаќинот е фаворит на овој дуел.

Натпреварот од ова коло помеѓу Леганес и Реал Мадрид е одложен поради настапот на мадридскиот тим на Светското клубско првенство.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*