Манчестер Сити – Тотенхем: Ќе го запре ли некој Сити ? Можеби Тотенхем …

Манчестер Сити - Тотенхем

Ние сеуште го бараме одговорот на прашањето: Кој ќе го запре Манчестер Сити оваа сезона ? Одговорот го бараме подолго време, но попусто. Прашањето сеуште е актуелно и којзнае до кога ќе остане неодговорено. Сепак ако бараме тим кој има подобар скор против Сити во последните две сезони, тоа е Тотенхем. Дали по дуелот Манчестер Сити – Тотенхем ќе добиеме одговор, останува да видиме.

Неверојатна серија и најдобар напад во Топ 5 лигите во Европа

Едно реми и 16 победи во Премиер Лигата. 5 победи и еден пораз во Лигата на Шампиони. Но поразот дојде очекувано откако Гвардиола се реши да игра со вториот тим против Шајхтор во Украина. 52 постигнати гола на 17 меча во Премиер Лигата, или во просек Сити постигнува нешто над 3 гола по натпревар. Тоа ја прави екипата најефикасна во Топ 5-те лиги во Европа. Овие импресивни бројки се навистина голема реткост кога во прашање е Премиер Лигата и тешко дека некој друг е спремен за такво нешто, покрај Сити.

Тотенхем е најтежок противник на Сити во изминатите две сезони

Сепак, фудбалерите на Пеп Гвардиола овој викенд се соочуваат со еден од најтешките тестови досега. Против тимот кој се чини дека е единствен кој знае како да ги открие нивните недостатоци. Минатогодишната серија без пораз за Граѓаните заврши на Вајт Харт Лејн, кога Тотенхем славеше со 2:0. Спарс потоа продолжи со неверојатни игри и го повтори успехот со Сити три месеци подоцна, играјќи 2:2 на Етихад со тока. Интересно, но Тотенхем и сезоната пред таа славеше на два пати над Сити, со 1:2 и со 4:1. Според тоа оваа екипа е единствената која има позитивен скор против Сити во изминатите две години.

Пеп се Плаши од Покетино, а тој најавува изненадување

Гвардиола во една прилика изјави дека не сака да игра против Покетино. Причините се јасни, веќе ги напоменавме во текстот погоре, но сега повторно Пеп ќе игра против аргентинецот. Сепак Тотенхем сезонава не игра на исто ниво како во предходните две сезони. Пред победата над Стоук минатиот викенд со 5:1, Спарс имаше серија од 4 меча без победа ( две ремија со Ватфорд и ВБА и порази од Арсенал и Лестер ). Во средата Спарс славеше и над Брингтон, така да по подолго време конечно врза две победи по ред. Сепак иако формата е во нагорна линија, таа го загрижува Покетино, но од друга страна тој најавува изненадување за Пеп, а има и големо искуство околу тоа.

Во секој случај Манчестер Сити е голем фаворит

Како и да гледаме на натпреварот Сити е голем фаворит за победа. Впрочем тимот на Пеп сезонава е фаворит против било која екипа. Сепак, од друга страна ако мене лично ме прашате против која екипа може да киксне Сити, би рекол – Тотенхем. Коефициентот за победа на Сити е релативно мал, но сепак пристоен ако се споредат коефициентите за овој тим во однос на другите дуели. Во 1xBet коефициентот е 1.55. За реми во истата обложувалница ќе добиете коефициент 4.60. Ако се обложите за победа на Тотенхем ќе добиете коефициент 6.10, кој ретко можете да го добиете кога играте на победа на Спарс.

50 гола на 12 средби на нивните меѓусебни дуели

Без оглед на тоа кој тим ќе ја презема иницијативата, кој тим ќе напаѓа, а кој ќе се брани ова е дуел кој ќе донесе многу возбудувања. Шансите да гледаме ефикасен меч се огромни. Зошто ? Затоа што во изминатите шест години на меѓусебните натпревари на овие две екипи паднале неверојатни 50 гола на вкупно 12 средби. Тоа изразено во просекзначи дека паѓале по 4.17 гола на натпревар. Освен тоа од 2003 година па наваму, на нивните меѓусебни средби кој се 32 на број, само на еден меч резултатот бил 0:0. На останатите дуели секогаш имало голови. Коефициентот за тоа дека ќе паднат Над 2.5 гола е 1.50 во 1xBet. За Под 2.5 гола коефициентот е 2.50. Доколку го бркате просекот и се обложите на тоа дека ќе има Над 3.5 гола ќе добиете коефициент 2.25 во 1xBet.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.50 во 1xBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65 во 1xBet

1 Trackback / Pingback

  1. Премиер Лига 18-то коло: Анализа, најава на колото и предлог типови – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*