ТИП НА ДЕНОТ: (31.12.2021, 16:15 часот) ЕИБАР – РЕАЛ СОСИЕДАД Б

Еибар

Еибар сака експресно враќање во фудбалската елита на Шпанија и до сега во Ла Лига 2 му оди добро. Во последниот ден од годината ќе го пречела вториот ти на Реал Сосиедад и има одлична можност со победа да ја заврши оваа тешка година за нив.

Еибар сака експресно враќање во Ла Лига

Велам тешка година, бидејќи оваа година се случи испаѓањето на Еибар од Ла Лига. Но оваа сезона во втората лига за нив е одлична. Се наоѓаат на второто место на табелата и играат во одлична форма. Интересно е тоа што сезоната ја стартуваа со два порази, но од тогаш во следните 19 натпревари во лигата забележаа уште само два порази.

Сепак, имаат само еден бод предност од третиот Тенерифе и мораат да слават во натпреварите како овој ако сакаат да го задржат барем второто место за директен пласман во Ла Лига.

Нивниот тим претрпе мали измени во однос на оној од минатата сезона што играше во првата лига, па затоа и очекувањата се високи, а победата на овој меч не смее да биде доведена во прашање.

Вториот тим на Сосиедад тешко да дојде до опстанок

Самото играње во втората најсилна лига во Шпанија за вториот тим на Реал Сосиедад е огромно достигнување. Впрочем, оваа екипа сезонава е единствена чиј втор тим игра во втората лига, иако предходните сезони тоа се случуваше најчесто со вториот тим на Барселона.

Целата екипа е составена со младински фудбалери од 17 до 20 години со тоа што во тимот има и неколку фудбалери со полни 23 години. Просекот е некаде околу 20 години што ја прави убедлио најмлада екипа во втората шпанска лига.

Но тоа си носи и проблеми, а неискуството им го носи во моментов предпоследното место на табелата. Ќе им биде тешко да се спасат од испаѓање, особено по оваа серија во моментов од осум порази на последните девет меча. Тешко е да се надеваат на бодови кај Еибар од кого дома загубија во првиот сезоски меч со 2:3.

ТИП:

ЕИБАР – РЕАЛ СОСИЕДАД Б – 1 @ 1.63 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*