Тешка Ковид криза во Рио Аве, но одлична можност за Ковиља и за заработка

Ковид

Еден од фаворитите за пласман во првата фудбалска лига на Португалија – Риоа Аве е домаќин на Ковиља која сезонава мака мачи да остане во безбедната зона во втората лига.

Кога ќе се погледне табелата, домашниот терен, па и составот се е веќе јасно – Рио Аве е огромен фаворит. Но тоа би било така во нормални услови. Сега на овој меч нормални услови ќе нема.

Пола тим на Рио Аве болен или во карантин

Домашниот тим е покосен од Ковид-19 и тешко ќе најде дури и 13 фудбалери, колку што по новите Ковид правила во Португалија мора да има во записникот на натпреварот. Екипата се обиде да го одложи мечот, па дури и добија позитивен сигнал од португалската федерација, со тоа што требаше Ковиља само да се сложи.

Сепак, гостите не ја пропуштаат шансата да се соочат со еден многу послаб Рио Аве од реалноста и го одбија барањето. Мечот ќе се одигра во регуларниот термин, а домаќините останува само да критикуваат.

Тие веќе и објавија соопштение со еден крајно нервозен наслов – “Фер плејот е срање”, а во истото пишува:

Во моментов, Рио Аве има инфекција кај десетина фудбалери, како и практично во целиот технички тим, вклучувајќи го тренерот Луис Фреире и некои други членови на персоналот.

Побаравме одложување, но како одговор на нашето барање, Ковиља не прифати одложување на натпреварот со оправдување:

„Се сеќаваме дека минатата сезона бевме жртви на истата ситуација и отидовме на натпревар со само 13 играчи на располагање.

Не е важно тоа што Рио Аве нема никаква врска со тој меч од минатата година, но сепак Ковиља се одмаздува директно на нас.

Во каква ситуација е доаќинот, тешко дека ќе може да дојде до бодови на овој меч со оглед на фактот што ќе настапи и со неколку младинци.

Коефициентот за нивна победа е постојано во раст и добро е да размислите да одиграте на гостинска победа или некој друг тип во кој не се вклучува победа на Рио Аве.

ТИП:

РИО АВЕ – КОВИЉА – 2 @ 3.87 во Mozzart

РИО АВЕ – КОВИЉА – Х2 @ 1.81 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*