Пријателски натпревар: Англија – Нигерија, ќе има неизвесност но не и голови

Англија - Нигерија

Англија е домаќин на Нигерија во подготвителен натпревар за двете селекции пред Светското Првенство. Ова на некој начин ќе биде дуел на две Премиерлигашки селекции, бидејќи и во Нигерија има еден куп фудбалери кои играат во Англија. Затоа овој меч привлекува големо внимание на Островот, а го привлекува и нашето.

Саудгејт сака со цврста одбрана до титула

Репрезентацијата на Англија пријателските средби во подготвителниот период ќе ги стартува дома, на Вембли. Долго време Англија е без пораз, но оваа селекција има недостаток во нападот. На последните 4 средби даде само два гола, а на последните 6 средби само 4 гола.

Сепак и покрај неефикасноста, Англија е тешко да се победи. Тоа најдобро на своја кожа го осетија Германија (0:0), Бразил (0:0), Холандија (1:0) и Италија (1:1) во последните 4 пријателски средби. Ако на тоа се додадат и четирите победи во низа во квалификациите пред пријателските, тогаш се доаѓа до заклучок дека Англија е во одлична форма.

Герет Саудгејт беше одличен дефанзивец и токму дефанзивата му е најважна и од селекторска гледна точка. Грција и Португалија покажаа дека е можно да се освојат трофеи со цврстина, а тоа е рецептот што Гарет Саутгејт се чини дека го форсира со Англија.

Костурот на Нигерија е од Премиер Лигата

Ова на некој начин ќе биде дуел на две репрезентации составени со фудбалери од Премиер Лигата. На Вембли во зелениот дрес ќе истрчаат многу познати лица во Англија. Во Келечи Ихеаначо, Виктор Мосес, Алекс Ивоби и Вилфред Ндиди има доволно искуство од Премиер Лигата. Ако на овие фудбалери се додаде и Џон Оби Микел кој во моментов игра во Кина, но долги години беше незаменлив дел од Челзи, тогаш јасно е дека Нигерија може да се носи со секоја репрезентација.

Мосес одигра многу добра сезона во Челзи, додека Вилфред Ндиди беше незаменлив во Лестер.

Ихеаначо и Кејн всушност делеа три гола токму на Вимбли во последниот меч од Премиер Лигата меѓу Тотенхем и Лестер. Тие двајца и овој пат ќе играат важна улога.

Нигерија е млада селекција со добра енергија и секако дека има потенцијал за изненадување во Русија, иако се најдоа во група со Аргентина, Хрватска и Исланд.

Нигерија всушност ја победи Аргентина со 4:2 во пријателски натпревар на крајот од минатата година.

Англија фаворит, но …

Ипокрај се Англија е јасен фаворит, а за тоа најзаслужна е нивната добра форма, а очајната форма на Нигерија. Африканците веќе одиграа два меча изминатите неколку дена и доживеаа два порази. Прво пораз од Атлетико Мадрид кој настапи со комбуниран тим и без репрезентативци со 2:3 и реми со Конго 1:1. Зтоа, коефициентот за победа на Англија е 1.45 во Coinbet24. За победа на Нигерија коефициентот е дури 7.00, а за реми е 4.10.

Многу лесно е да се заклучи зошто коефициентот за Под 2.5 гола (1.75) е помал во споредба со коефициентот 2.00 за Над 2.5 гола. Недостатокот на голови на Англија во последните натпревари и цврстата одбрана се гаранција за малку голови.

Постои вообичаено размислување дека ниту една страна нема да сака да покаже со што располага пред мундијалот. Освен тоа двете селекции до некаде и ќе се пазат од евентуални повреди, а замените ќе го наруша ритамот на двете страни.

Наш предлог:

Победа на Англија @ 1.45 во Coinbet24

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.75 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*