Дерби дела Мадонина: Едно од најважните дербија на Милан и Интер во поновата историја

Милан - Интер

Еден од најзначајните  “Дерби дела Мадонина” во поновата историја ќе се одигра во недела попладне. Милан има можност да го врати лигашкото водство што го загубија од градскиот ривал Интер минатиот викенд.

Поразот од едно од изненадувањата во Серија А сезонава, тимот Специја минатата недела ги остави „росонерите“ со еден бод помалку од нивните најблиски и најстари непријатели пред 174-то дерби на Милано. Интер пак, на Антонио Конте ќе направи се за да го задржи лидерското место во Италија.

И двете екипи се обидуваат да ја освојат шампионската титула за прв пат откако Јувентус започна деветгодишна доминација.

Една деценија помина откако овие две екипи ја освоија титулата. 2010 тоа беше Интер, а 2011 година титулата замина кај Милан. Но Интер е двојно очаен да обезбеди титула. Не само што 19-то Скудето би ги ставило пред Милан на вкупната ранг-листа, туку би им понудило и придобивка да им ја одземат на лутите непријатели Јувентус десетта последователна титула.

Милан со пад во формата во незгодно време

Милан има мал пад во формата и тоа во најнезгодно време за екипата. Момците на Пиоли загубија три натпревари во лигата од почетокот на 2021 година – еден повеќе отколку што загубија оваа сезона во 2020 година.

Всушност, тие беа непобедливи на домашната сцена откако минатото лето за прв пат беше подигната блокадата на полуостровот. Загубија од Аталанта доа, па од Интер во Купот и минатото коло од Специа.

Во четвртокот, Црвена Звезда во Белград успеа да израмни со играч помалку на Маракана во Лигата на Европа. Автоголот и сомнителниот пенал им помогнаа на гостите да дојдат до водство кое сепак не успеаа да го задржат до крајот.

Ветеранот Златан Ибрахимовиќ беше меѓу оние кои одмараа во Белгради тоа е можеби единственото позитивно нешто во екипата на Милан. Ибра даде гол во Купот пред три недели, но Милан испадна и сега повторно најголемите очекувања паѓаат на грбот на Ибра.

Интер целосно посветен на Серија А

Знаејќи дека неочекуваниот пораз на Милан во саботата значеше дека победата над Лацио ќе ги направи лидери, Интер славеше со 3:1 минатата недела, продолжувајќи ја својата серија без пораз на шест меча во Серија А.

Ромелу Лукаку го имаше еден од неговите најдобри настапи откако се пресели во Италија против римската екипа, постигна два гола, одигра добро во два правци и му асистираше на својот партнер во нападот Лаутаро Мартинез.

До тие два гола, Лукаку изби и на првото место на најдобри стрелци сезонава во Италија. Тој има 16 голови колку што има и Роналдо, но Лукаку има една асистенција повеќе од португалецот.

Ако се знае дека Интер испадна од Европа, а пред 10 дена беше елиминиран и од Купот на Италија по поразот од Јувентус, тогаш јасно е дека Конте има отворен пат да размислува само за Серија А. До крајот, Интер ќе биде посвеж од своите ривали и концентриран само кон скудетото, а тоа ќе биде од голема важност во трката за титулата.

Наш предлог:

Победа на Интер @ 2.00 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.30 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*