Тактичка анализа: Ватфорд – Тотенхем, ќе излезе ли Спарс од кризата !?

Ватфорд - Тотенхем

Погледите викендов во Премиер Лигата ќе бидат насочени кон мечот Ватфорд – Тотенхем. Ватфорд игра добро во последно време и покажа дека може да освои бодови против која било екипа. Тотенхем пак е очаен и нема победа на последните три средби. Сите очекуваат тимот да излезе од кризата на овој меч, но тоа го очекуваа и на предходниот. Дали сега ќе се случи тоа, или не ?

Летаргија на Тотенхем ќе биде одлучувачки фактор во овој меч. Доколку летаргијата која го зафати тимот продолжи и понатаму, Тотенхем ќе има исклучително тешка задача да избори пласман во Лигата на Шампиони следната сезона. А доколку не се случи тоа, тоа ќе биде трагедија за тимот кој за многумина е “единствен англиски тим” во европските натпреварувања. Три лигашки натпревари без победа за тимот на Маурисио Покетино го вклучија црвениот аларм. Грешката на Покетино се вика Деле Али. Чудната трансформација на Деле Али во вториот напаѓач честопати ги остава Спарс со премалку опции во средината. Токму тоа би можело да биде нивиот проблем повторно на мечот со Ватфорд.

Ватфорд е еден од најагресивните и најенергетските тимови во Англија. Нивниот тактички план вклучува постојано притискање и напредување во бранови низ центарот на теренот. Формацијата со тројца бекови во одбраната пак не дозволува лесни контри на противникот. Грешките при пресингот лесно ги исправуваат поради одличната кохезија во тимот и воиграноста на фудбалерите.

Централното средно поле сигурно ќе биде клучно за победникот на овој меч. Абдулај Дукуре и Том Клеверли изградија извонредно партнерство. Тие заедно со Роберто Переира (најверојатно, ќе го замени во првиот тим повредениот Вил Хјуз), би можеле да го надиграат легендарниот среден ред на Спарс. Ериксен и Дембеле се одлични при посед на топка, но во дефанзива се слаби. Само Сисоко има дефанзивни карактеристики и сега ќе има голем проблем да се справи со средниот ред на Ватфорд.

Тотенхем е фаворит но …

Се на се, Тотенхем е фаворит на овој меч но ако одигра летаргично како на предходните три средби ќе ја продолжи серијата без победа. За победа на Тотенхем најголемиот коефициент го нуди Marathonbet и е 1.74. За реми највисок коефициент нуди Unibet и тоа 4.15. За победа на Ватфорд највисок коефициент има во 10Bet и тоа 5.00.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.75 во 10Bet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.79 во Pinnacle

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*