Ла Лига 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 16-то коло од шпанскат Ла Лига, а во него ќе имаме навистина неколку интересни дуели.

Виљареал – Атлетико Мадрид – 2

Првиот натпревар од 16-то коло ќе биде помеѓу Виљареал и Атлетико Мадрид. На претходните пет дуели Виљареал не знае за победа, а во тој период запишаа дури четири порази и едно реми и тоа на домашен терен против Билбао. Во минаотот коло изиграа солиден натпревар против Валенсија, но сепак беа поразени со 2-1. Атлетико Мадрид го доживеа и својот прв пораз на домашен терен од Барселона во касните 80-ти минути. Овој пат очекуваме доминација на тимот од Мадрид и предлагаме 2 во 1xBet со квота 2.25.

Реал Мадрид – Еспањол – 4+

Првиот натпревар од саботната програма на шпанската Ла Лига ни го носи дуелот помеѓу Реал Мадрид и Еспањол. Кога се ќе се собере и одземе, сигурно е дека фановите на Реал можат да бидат задоволни од начин на кој играат кралевите оваа сезона. Дефинитивно Еспањол оваа сезона е најголемото разочарување бидејќи се наоѓаат во зоната за елиминација. Сепак овде очекуваме отворен натпревар и затоа предлагаме 4+ со квота 2.02 во Bet365.

Гранада – Алавес – 1

Граната во првите неколку кола беше изненадување на шампионатот, а интересно е дека во еден момент беа дури на лидерската позиција на табелата. Сепак, како што изминува времето, така и повратникот во Ла Лига пружа се полоши и полоши партии. Алавес веќе години наназад важи за екипа која игра доста добро на домашен терен, а лошо на гости. Кога е во прашање овој дуел, ние сметаме дека е време за победа на Гранада и предлагаме 1 со квота 2.15 во William Hill.

Леванте – Валенсија – 3+

Ова коло ни носи и дерби натпревар во кој силата ќе ја мерат Леванте и Валенсија. Навистина солидно игра Леванте кога е во прашање оваа сезона и сега се наоѓаат на средината на табелата, односно на 11-то место, што последниве години беше карактеристично за оваа екипа. Тие на последните пет натпревари остварија три победи и два порази, а во минатото коло беа декласирани од Хетафе каде што резултатот беше 4-0. Валенсија по некое непишано правило како што изминува времето играат се подобро и подобро, но сепак ние овде решивме да го избегнеме конечниот тип. Наш предлгог е 3+ со квота 1.63 во 1xBet.

Барселона – Мајорка – ГГ

Последниот натпревар од саботната програма ќе биде изигран на Ноу Камп каде што Барселона ја дочекува Мајорка. Иако Барса не блеска оваа сезона, табелата јасно зборува дека се им оди по планот бидејќи во овој момент Барса е на лидерската позиција. Мајорка во последното коло доживеа пораз на домашен терен од Бетис со 1-2. Кога е во прашање овој натпревар очекуваме по еден гол на двете страни со квота 2.12 во Bet365.

Еибар – Хетафе – 3+

Првиот натпревар од неделната програма кога е во прашање шпанската лига е помеѓу Еибар и Хетафе. Еибар катастрофално ја започна оваа сезона, но после победата над Севиља на домашен терен врзаа неколку доста добри резултати. Сега оваа екипа повторно не игра како што треба, па на последните три натпревари запишаа три порази. Што се однесува до Хетафе, оваа екипа доажа дека фатнастичните партии од минатата сезона не беа случајност, а тоа најдобро го покажува табелата во која се гледа дека Хетафе во овој моемнт се наоѓа на 7-то место. Наш предлог е 3+ со квота 2.65 во William Hill.

Бетис – Атлетик Билбао – 1

Фудбалерите на Бетис од самиот старт на шампионатот играат променливо, по системот топло – ладно, но мора да се признае дека сепак тоа е карактеристично за оваа екипа. Во овој момент се наоѓаат на 12-то место на табелата, а во последно време прикажуваат нешто подобри партии. Атлетик Билбао игра фантастично досега во оваа сезона, а најдобар показател за тоа ни е 5-то место со ист број бодови како и Реал Сосиедад. Наш предлог за овој дуел е 1 со квота 2.25 во 1xBet.

Ваљадолид – Реал Сосиедад – 2

Нема сомнеж дека главната цел на Ваљадолид и оваа сезона беше опстанокот во друштво со најдобрите. Во овој момент оваа екипа се наоѓа на 15-то место на табелата и засега не се во опасната зона бидејќи имаат дури шест бода повеќе од последната екипа која на крајот ќе испадне во Сегунда. Реал Сосиедад без сомнеж носи епитет на најпријатно изненадување оваа сезона. Сосиедад во овој момент се наоѓа на одличното четврто место на табелата, а целта на оваа екипа е да го задржат тоа место. Наш предлог е 2 со квота 2.40 во Bet365.

Леганес – Селта – 3+

Леганес има огромни проблеми оваа сезона, а сигурно е дека тоа најдобро го покажува и табелата, бидејќи во овој момент оваа екипа се наоѓа на последното место со само шест освоени бода. Нема сомнеж дека ти се најсериозен кандидат за елиминација во Сегунда. Селта има исто така огромни проблеми оваа сезона, но во последно време игра нешто подобро. Наш предлог за овој натпревар е 3+ со квота 2.55 во William Hill.

Осасуна – Севиља – 1Х

Последниот натпревар од 16-то коло на шпанската Ла Лига ќе се изигра помеѓу Осасуна и Севиља каде што Осасуна ја има улогата на домаќин. Кога се ќе се собере и одземе, сигурно е дека Осасуна игра фантастично во својата повратничка сезона во најквалитетниот ранг на шпанскиот фудбал. Како што стојат сега работите, Севиља е на вистински пат да го преземе третото место, а пласманот во ЛШ е единствена цел за нив. Сепак Осасуна знае да изненаде, па предлагаме 1Х со квота 1.61 во 1xBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*