Арсенал – А.Франкфурт: На Арсенал му е потребен бод, но на Емери му се потребни сите три бода

Аубамејанг

Еден од најинтересните натпревари од 5-то коло во фудбалската Лига на Европа ќе се одигра на Емирати во Лондон. Арсенал е домаќин на Ајнтрахт Франкфурт и е пред императин да победи. Искрено, на Арсенал му е потребен само бод, но на Емери му се потребни три бода ако сака да остане на менаџерската позиција.

Уште колку кредити има Емери од управата на Арсенал

Виси менаџерската позиција на Унаи Емери во Арсенал. Тимот не е на посакуваното ниво, не игра добро и е се подалеку од своите цели сезонава. Но тоа не е случај во Лигата на Европа, каде Арсенал е лидер и покрај тоа што Емери речиси целосно ротираше со составот во ова натпреварување.

Но тоа не треба да не изненади. Емери е менаџерот кој три пати ја освои Лигата на Европа со Севиља, а беше блиску до трофејот во Лигата на Шампиони со еден од најбогатите клубови во светот, ПСЖ.

До одреден степен, Емери самиот е виновен за променливите резултати. Неговите чести промени на играчите, па и на формациската поставеност се чини дека ги збунуваат повеќе неговите играчи, отколку противниците. Дефанзивните грешки се прават одново и одново, а навивачите стануваат се повеќе лути.

На Арсенал му е потребен бод, но Емери ги сака сите три

Секако, навивачите можеби очекуваат премногу, но тие најдобро го знаат тимот, а реално плаќаат високи цени за да го следат својот тим. Топџиите се осум бода подалеку од најдобрите четири во Премиер Лигата, а враќањето во Лигата на шампионите се чини неверојатно од денешна гледна точка, особено затоа што ривалот од Северен Лондон, Тотенхем штотуку го ангажираше Мурињо. Тоа може или но не мора да значи дека ќе донесе долгорочен успех на Вајт Харт Лејн, но краткорочно отскокнување е речиси сигурно, а тоа не му оди во полза на Арсенал. За овој меч, веројатно Емери ќе се реши да настапи со најдобрите фудбалери, но сигурно во тимот ќе се најде и некој младинец. Точно е дека оние најмладите го понесоа товарот во Лигата на Европа и се лидери, но Емери не смее да си дозволи кикс без разлика на се. Арсенал и со реми ќе обезбеди пласман во следната рунда, но Емери сака победа бидејќи се друго ќе му донесе дополнителни негативни поени и кај управата и кај навивачите.

Франкфурд се развива со забрзано темпо

Играњето во Лигата на Европа за Ајнтрахт е одлично искуство, но и големо достигнување во последните две сезони. Откако минатата сезона стигнаа до полуфиналето на ова натпреварување, тоа инспирираше илјадници нивни поддржувачи да ги следат низ цела Европа, и тие се стекнаа со признание во Германија и пошироко како голем клуб. Во однос на финансиите, тие се приближуваат кон традиционалните моќници како Шалке и тоа не само затоа што успехот на континентален план им обезбеди добри трансфери на напаѓачкото трио Себастијан Халер, Лука Јовиќ и Анте Ребиќ. Ниту еден од овие тројца не игра според очекувањата по заминувањето, можеби затоа што веќе не се во екипа како Ајнтархт.

Франкфурд загуби со 0:3 дома, но не беше надигран

Франкфурт сака да се пласира во следната фаза и по жрепката за групите не очекуваше проблеми околу исполнување на својата првична цел. Но нивниот драматичен пораз од 2:1 кај Стандард Лиеж значи дека треба да освојат бодови на „Емирати“. Хутер ќе го избере својот најсилен расположлив тим и во тоа нема никакви дилеми. Тој сигурно нема да стравува и да се грижи за поразот од Арсенал на домашен терен од 0:3. Ниту во тој пораз, германците не беа надиграни. Напротив, упатија неверојатни 24 шутеви кон противничкиот гол, а го имаа поседот на топката во своја корист. Но едноставно немаа среќа, а Арсенал од неколкуте шанси постигна три гола. Според Хутер, доколку неговиот тим одигра барем приближно како на тој меч, тие ќе си заминат од Лондон барем со еден бод.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во 1хBet

За похрабрите:

Нерешено @ 3.75 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*