Арсенал – Ман.Сити: Љунберг нема време за многу промени, Пеп мора да стартува победничка серија

Арсенал - Сити

Арсенал е домаќин на Манчестер Сити во рамки на 17-то коло на англиската Премиер Лига. Речиси се е на страната на гостите, но и тие не се на потребното ниво оваа сезона, нешто слично како и Арсенал.

Љунберг со вообичаени проблеми

Ако краткиот престој на Фреди Љунберг како привремен менаџер на Арсенал не научи нешто, тоа е дека е тешко е да ја смените културата на еден клуб во само неколку натпревари, дури и ако имате огромно искуство со играње во таа екипа. Истите слабости што постоеја под водство на Арсен Венгер и Унаи Емери се уште постојат, а обемот на задачата по замената на Емери е јасен. Љунберг требаше да ги разбуди фудбалерите на Арсенал, а досега има победено на само еден од неговите четири натпревари. Освен тоа „Топџиите“ имаат примено дури седум гола на овие натпревари.

Арсенал има и блесоци

Сепак, има и нешто позитивно во тимот. Минатото коло Арсенал губеше, но со три гола за девет мунути направи целосен пресврт за победа над Вест Хем. Вест Хем беше уништен, а против Стандард Лиеж во четвртокот се случи нешто слично. На полувремето Арсенал губеше со 2:0, но повторно со два бри гола за само три мунути израмни за конечни 2:2. Но, реалните факти се овие – Арсенал е деветти во Премиер лигата. Имаат седум бода помалку од местата кои водат во Лигата на шампионите. Ниту еден тим во топ 12 не примил повеќе голови од нив и ниту една екипа во првите 14 не победила помалку натпревари досега.

Кој и да ја преземе менаџерската позиција, мора да ја промени динамиката на клубот во секоја смисла на зборот. Тие веќе не смеат да бидат атрактивни, туку мора да научат да се борат за резултати, да бидат поконзистентни. Да, ова се фудбалски клишеа до одреден степен, но во моментов тоа е вистината.

За овој меч Киеран Тиерни е надвор екипата, додека Хектор Белерин и Николас Пепе се неизвесни, но со големи шанси да бидат спремни за настап.

Тешко е да се биде постојано на врвот

Во Сити велат дека е тешко да се биде на врвот долго време и тие се во право. Манчестер Сити имаше неверојатни 198 поени во текот на последните две сезони, откако ги освои титулите во Премиер Лигата, а сепак сезонава имаат огромно заостанување во однос на Ливерпул. Долготрајната повреда на клучниот бек Ајмерик Лапорте се покажа како клучна, а тука е и неуспехот да се здобијат со замена за заминатиот капитен Винсент Компани. Пеп Гвардиола има неверојатен фудбалски мозок и се обиде да ги врати во дефанзивата Фернандињо и Родри, но Премиерлигата е непредвидлива и секој експеримент е означен со „висок ризик“.

Сити мора веднаш да стартува победничка серија

Сити заостануваат со неверојатни 14 бода од Ливерпул во трката за титулата во Премиер Лигата. Ливерпул славеше победа во саботата на отварање на колото, па сега разликата е дури 17 бода. Сити веќе изгуби четири натпревари во лигата, а минатата сезона на крајот имаа вкупно исто толку порази. Никогаш предходно Пеп Гвардиола не заостанувал толку многу на половина од сезоната, без разлика кој тим го водел.

Како и да е, не треба да брзаме и да прогласиме мрачен крај на ерата на Гвардиола. Сити се уште според букмејкерите имаат големи шанси за освојување на титулата, а се и први фаворити за да ја освојат Лигата на шампионите, Реално, иако нивните шанси за зачувување на титулата во Премиер Лигата изгледаат неверојатно слаби, остануваат уште 22 кола до крајот. Но едно нешто е јасно – Сити не смее да си дозволи нови киксови и треба веднаш да стартува победничка серија.

Наш предлог:

Победа на Манчестер Сити @ 1.47 во 1хBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.33 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*