Премиер Лига 17-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов на програмата во англиската Премиер Лига се натпреварите од 17-то коло. Ќе следиме доста интересни натпревари, а дербијата се во недела кога играат Вулвс – Тотенхем и Арсенал – Манчестер Сити.

Ливерпул – Ватфорд – 1-1 @ 1.57 во Bet365

Ливерпул е фаворит во секоја смисла на зборот. Нема што премногу да пишуваме за овој меч, во кои играат првиот со последниот тим на табелата. Освен тоа, на последните три меѓусебни натпревари Ливерпул постигнал 13 голови, а не примил ниту еден.

Барнли – Њукасл – ГГ @ 1.90 во Bet365

АКо овој меч се играше пред 2-3 недели, ќе одиграв чиста единица. Но сега ситуацијата е сосема различна од тогаш. Њукасл напредуваше со формата и на последните три меча има реми и тоа со Сити и две победи. Од друга страна Барнли забележа три порази, а на последните два меча против Сити и Тотенхем прими дури девет голови. На нивна страна сепак е домашниот терен и надежта дека тоа може да биде доволно за враќање на победите.

Челзи – Бурнемут – 1 @ 1.29 во 1хBet

Колку што добро играше Бурнемут на стартот од сезоната кога беше меѓу најдобрите во лигата, толку па и повеќе од тоа игра сега лошо. Пет порази по ред има оваа екипа, па од таму е огромниог пад на табелата. Бурнемут сега е на 15-то место на табелата, но мора да се напомене дека овие резултати се донекаде очекувани бидејќи тимот се соочува со огромни проблеми со повредени фудбалери и веќе некое време не може да смета на вкупно 7-8 играчи. Тимот на Лампард игра топло-ладно во последно време, но ова е добар меч за стартување на победничка серија пред Боксин Деј и тешкиот распоред за тимот.

Лестер – Норвич – 1 @ 1.24 во 1хBet

Ќе се најде ли екипа која ќе го сопре Лестер ? Тоа сигурно нема да биде екипата на Норвич која очигледно ќе се бори за опстанок до самиот крај на сезоната. Е сега, Норвич одигра најдобро против големите фаворити и тие се надеваат дека ќе продолжат со добрите игри против најдобрите. Но Лестер и Брендон Роџерс се во неверојатна победничка серија и веќе бегаат со шест бода на Сити кој е трет на табелата. Роџерс го продолжи договорот со Лестер, а тоа го направија и некои клучни фудбалери и сега сите се дополнително мотивирани со долгорочни планови.

Шефилд Јунајтед – Астон Вила – ППХ @ 2.25 во Bet365

Шефилд е најголемото позитивно изненадување сезонава во англиската Премиер Лига. Тимот кој е нов во лигата се очекуваше да биде закован на дното, но наместо тоа Шефилд се наоѓа на неверојатното 8-мо место со 5 победи, 7 ремија и само 4 порази. Точно е дека оваа екипа веројатно го игра најдосадниот фудбал сезонава, но тоа им носи резултат и нема потреба да менуваат ништо. И Астон Вила е повратник во лигата, но има далеку послаби резултати и е на 17-то место. Секој бод за нив ќе биде од голема важност, особено на вакви натпревари и на гости каде немаат што да загубат.

Саутемптон – Вест Хем – ГГ @ 1.62 во 1хBet

Домаќинот е на 18-то, а гостите се на 16-то место на табелата. На некој начин ова е дерби на дното на табелата, но ако се очекуваше Саутемптон да се бори за опстанок, тоа не се очекуваше од Вест Хем кој имаше далеку поголеми амбиции. Реално гостите имаат поквалитетен ростер на играчи, но очигледно дека тоа не е доволно за подобри резултати. Двете екипи играат со доста голови во послендо време и затоа очекувам голови и на двете страни и овој пат.

Манчестер Јунајтед – Евертон – ГГ @ 1.75 во Bet365

Ов е меч на две разочарувања сезонава, но мора да се напомене дека екипата на Солскер барем почна да се враќа на вистинскиот пат. На последните пет меча во лигата, Јунајтед има три победи и две ремија што го искачија на 5-то место на табелата. Евертон пак е најголемо разочарување. Тие потрошија брдо пари во последните две сезони, но сеуште се без никаков резултат. Сепак, минатото коло славеа над Челзи со 3:1, па тоа може да биде добра поткова за подобри резултати во наредниот период. Тие се солиден тим, па и покрај слабите резултати јас очекувам да имаат блесоци во текот на сезонава.

Вулверхемптон – Тотенхем – Х @ 3.58 во 1хBet

Ова е еден од поинтересните натпревари ова коло. Вулвс веројатно заборавил кога загуби последен пат. Тие имаа два порази по ред на почетокот на Септември и останаа на нив. Да не беа деветте нерешени натпревари, тие ќе беа рамо до рамо со Ливерпул и Лестер. Само среќата која не беше наклонета кон нив е заслужна за големиот број на ремија. Спарси пак откако го сменија Покетино, играат подобро под водство на Мурињо. Системот е речиси ист како и предходно, но се гледа поголем жар во очите на фудбалерите, а тоа и те како е важно за нивните резултати.

Арсенал – Манчестер Сити – 3+ @ 1.37 во 1хBet

Стигнавме до дербито на колото во англиската Премиер Лига. Но двете екипи имаат разочарвачка сезона, а тоа особено важи за Арсенал. Емери е веќе минато, но ниту неговата привремена замена Љунберг не е на посакуваното ниво. Пеп Гвардиола пак веќе заостанува со неверојатни 14 бода во однос на Ливерпул кои е лидер. Никогаш предходно Пеп не ја имал загубено трката по титулата на половина од сезоната. Затоа овој меч е од голема важност за двете екипи. Би требало да гледае еден офанзивен дуел, поставеност на екипите со отворен гард, а кога тоа е случај доаѓаат и головите.

Кристал Палас – Брајтон – 1 @ 2.64 во 1хBet

Благ фаворит за победа е Кристал Палас. Тимот игра сосема добро сезонава, има добри индивидуалци но и добра атмосфера и хомогеност. Освен тоа игра на домашен терен. И Брајтон е солиден и има само три бода помалку од Кристал Палас на табелата. Двете екипи се тука некаде со квалитетот и нема да погрешите ако одиграте било што, бидејќи секој резултат е можен. Но јас верувам во домашна победа.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*