Дерби
Анализа на натпревари

Дерби на денот: Арсенал – Манчестер Јунајтед, Солскер се снаоѓа подобро од Емери со проблемите

30-то коло во англиската Премиер Лига ќе се комплетира со големото дерби помеѓу Арсенал и Манчестер Јунајтед. Двете екипи си имаат одредени проблеми, но Солскер во моментов се снаоѓа многу подобро од Емери на клупата. […]

Тотенхем - Арсенал
Анализа на натпревари

Дерби на Лондон: Тотенхем – Арсенал, тактичка анализа и предлог тип

Во дербито на Лондон, Тотенхем е домаќин на Арсенал. До минатата недела Тотенхем беше на некој начин и во битка за титулата, додека Арсенал имаше предизвик само за пласман на местата кои водат во Лигата […]

Арсенал - Бате Борисов
Анализа на натпревари

Арсенал – Бате Борисов: Арсенал ќе брка негатива, но повторно е голем фаворит за пласман во следната фаза

Арсенал е домаќин на Бате Борисов во Лига на Европа и на големо изненадување ќе брка негатива од првиот меч во Белорусија. Бате славеше дома со 1:0, но и покрај тоа тие се големи аутсајдери […]

Вести

Арсенал – Манчестер Јунајтед: На „топџиите“ ќе им треба тешка артилерија да го запрат овој Јунајтед!

Големо дерби ќе се одигра вечерва во четвртфиналето од ФА Купот, помеѓу двете најтрофејни екипи во ова натпреварување, Арсенал и Манчестер Јунајтед. Двата тима играат одлично во последно време и во одлично расположение влегувата во […]

Ливерпул - Арсенал
Анализа на натпревари

Дерби на денот: Ливерпул – Арсенал, традицијата вели дека ќе следиме ефикасен меч

Ливерпул го има најтешкиот распоред во овој Божиќен период во Премиер Лигата. Сега е домаќин на Арсенал, а потоа по само неколку дена гостува кај Манчестер Сити. После овие натпревари, многу работи ќе бидат појасни […]

Арсенал - Тотенхем
Анализа на натпревари

Дерби на денот: Арсенал – Тотенхем, дуел на две екипи со голема тактичка флексибилност

Арсенал го пречекува Тотенхем во големото дерби на Лондон. Овој меч привлекува огромно внимание деновиве на островот, а има и зошто. Меѓусебе ќе играат две офанзивни екипи, предводени од неверојатни тактичари од клупата па јасно […]

Вести

Обложувачи внимавајте: Еве со каков тим ќе игра Арсенал вечерва!

Тренерот на Арсенал, Унаи Емери изјави дека одлуката на УЕФА да го премести мечот против Ворскла на друга локација влијаела на припремите на неговиот тим. Натпреварот требаше да се игра на стадионот во Полтава, но […]

дерби на денот
Анализа на натпревари

Дерби на денот: Дали Kлоп ќе го избегне „топовскиот удар“?

Овој викенд на програмата од 11-то коло од англиската Премиер Лига имаме големо дерби кое ќе биде дуел помеѓу Арсенл и Ливепрул. И едните и другите се одлични офаа сезона, па затоа се наоѓаат на […]

Челзи - Арсенал
Анализа на натпревари

Челзи – Арсенал: Сари и Емери бараат кредити за продолжение од сезоната !!!

Веќе во второто коло од Премиер Лигата ќе го проследиме големото лондонско дерби меѓу Челзи и Арсенал. Двата тима сезонава ја стартуваат со нови тренери, со нови филозофии, а ова е голем тест и за […]

арсенал - манчестер сити
Анализа на натпревари

Дерби на денот: Каталонско – шпанска битка за Британија!

Првото коло од Премиер Лига и одма големо дерби. На  Емирати стигнува шампионот, Манчестер Сити, екипата која минатата сезона ги соборите сите можни и неможни рекорди. Арсенал: Топовска канонада по шампионот! Замина Арсен Венгер. Во […]