Ла Лига 10-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата продолжуваат натпреварите од 10-то коло на шпанската Ла Лига, а секако ова коло требаше да го одбележи „Ел Класико“ кое нажалост е одложено.

Виљареал – Алавес – 1

Првиот натпревар од 10-то коло на Ла Лига ќе се изигра помеѓу Виљареал и Алавес кој е закажан за петок. Фудбалерите на Виљареал доста добро играат оваа сезона, а сигурно најдобар показател за тоа е одличната позиција на табелата. Алавес се доста непредвидлива екипа, но сепак се надвор од опасната зона. Овде нешто повеќе шанса има Виљареал, па предлагаме 1 со квота 1.51 во 1xBet.

Леганес – Мајорка – 3+

Првиот натпревар од саботната програма ќе биде помеѓу Леганес и Мајорка. Леганес засега игра катастрофално и сигурно дека не ни е чудно што се наоѓаат на последното место на табелата со само освоени два бода. Мајорка конечно после долго време се врати во елитата, па сигурно е дека ќе сакаат да се задржат тука повеќе од една сезона. Како и да е, ние очекуваме голови на овој дуел и тоа најмалку 3 со квота 2.59 во Bet365.

Ваљадолид – Еибар – 1

Фудбалерите на Ваљадолид пружаат доста добри партии фудбал оваа сезона, па затоа и ја имаат 12-та позиција на табелата со скор од две победи, два порази, но дури и пет реми резултати. Во минатото коло ја продолжија серија без пораз, бидејќи во поселдното коло освоија бод на гостувањето кај Билбао. Еибар не блеска оваа сезона, но засега ситуацијата е добра со оглед на лошиот почеток каде што не можеа да земат ниту еден бод. Наш предлог е 1 со квота 2.45 во William Hill.

Атлетико Мадрид – Атлетик Билбао – 1

Најинтересниот дуел од 10-то коло дефинитивно ќе биде на Ванда Метрополитано каде што Атлетико Мадрид го дочекува тимот на Атлетик Билбао. Јасно е дека на домаќините не им оди баш најдобро во домашното првенство. Имено, оваа екипа после 9 изиграни кола се наоѓа на петтото место на табелата што секако не ги задоволува фановите. Атлетик ја има 8-та позиција и на веќе четири врзани натпревари не знаат за триумф, а во тој период доживеаа два порази и две реми. Овде очекуваме победа за домаќините со квота 1.65 во 1xBet.

Селта – Реал Сосиедад – 2

Уште еден доста интересен натпревар ќе се игра во Виго каде што Селта ќе биде домаќин на дуел против Реал Сосиедад. Селта ниту оваа сезона не е блиску до своите очекувања, бидејќи ја имаат дури 17-та позиција на табелата, односно имаат ист број бодови како и 18-та екипа на табелата, а добро познато е каде води таа позиција на крајот на сезоната. Реал Сосиедад заедно со Гранада се најрпијатните изненадувања на овој шампионат. Тие моментално имаат позиција која може да ги одведе во Европа и со тоа би биле задоволни фановите на овој клуб. Предлагаме 2-ка со квота 2.45 во Bet365.

Гранада – Бетис – 3+

Како што и погоре кажавме, Гранада е дефинитивно најпријатното изненадување оваа сезона во шпанската Ла Лига. Оваа екипа минатата сезона успеа да стигне до пласман во најквалитетниот ранг од шпанскиот фудбал и моментално ја има третата позиција. Бетис има поголеми проблеми оваа сезона, а тоа им се одрази на позицијата на табелата. Моментално се наоѓаат на 18-то место, а тоа е катастрофален учинок за нив. Наш предлог за овој дуел е 3+ со квота 1.96 во William Hill.

Леванте – Еспањол – 2

По стариод добар обичај Леванте се наоѓа на средината на табелата, односно на 11-то место со исто толку освоени бодови и како што сега стојат работите, најверојатно им претстои уште една мирна сезона на фудбалерите од оваа екипа. Кога е во прашање Еспањол, слободно може да се каже дека екипата од Каталонија засега претставува најголемо разочарување во Ла Лига. Ја имаат 19-та позиција на табелата која на крајот на сезоната значи елиминација. Секако дека тоа ќе сакаат да го избегнат, па предлагаме храбро да изиграте 2 со квота 3.60 во 1xBet.

Севиља – Хетафе – 1

Овде имаме уште еден интересен дуел кој ќе се игра во Андалузија. Кога се ќе се собере и одземе слободно може да кажеме дека фудбалерите на Севиља оваа сезона играат солидно, а најдобар доказ за тоа ни е одличното шесто место. Овој пат во гости им доаѓа Хетафе кој оваа сезона пружа фантастични партии и сигурно е дека нема да биде изненадување ако стигнат повторно во европските натпреварувања. Наш предлог е 1 со квота 1.75 во Bet365.

Осасуна – Валенсија – 3+

Последниот натпревар од 10-то коло на шпанската Ла Лига ќе се игра помеѓу Осасуна и Валенсија. Фановите на Осасуна мора да бидат задоволни од она што го гледаат од своите првотимци во најквалитетниот ранг на шпанскиот фудбал. Имено, ти ја имаат 13-та позиција на табелата со 11 бода на своето конто. Валенсија во средата ремизираше со Лил, но се уште имаат шанса за пласман во нокаут фазата. Кога е првенството во прашање, ја имаат 10-та позиција, а тоа ги задоволува очекувањата на фановите. Сепак овде решивме да типуваме 3+ со квота 2.15 во William Hill.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*