Премиер Лига 9-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

По репрезентативната пауза се враќаат возбудувањата во англиската Премиер Лига со натпреварите од 9-то коло. Ќе следиме интересни средби, но дербито е во недела кога Манчестер Јунајтед е домаќин на непобедливиот сезонава Ливерпул.

Евертон – Вест Хем – ГГ @ 1.61 во Bet365

Евертон е најголемо разочарување сезонава во Премиер Лигата. Имаа добар преоден рок, донесоа неколку квалитетни засилувања, но резултатите им се катастрофални. Се наоѓаат на 18-то место со само две победи, едно реми и пет порази. Она што загрижува се четирите порази во серија. Затоа пак Вест Хем игра добро и е на 8-то место. Домаќинот мора да игра отворено, а тоа е меч со две острици па затоа очекувам голови и на двете страни.

Астон Вила – Брајтон – ГГ @ 1.67 во 1хBet

Ќе биде ова интересен меч, помеѓу две екипи кои се една до друга на табелата, на 14-то, односно 15-то место. Астон Вила игра доста ефикасни натпревари сезонава, игра отворено и на гол повеќе од противникот. Брајтон пак игра претпазливо, но на предходниот меч славеше неверојатна победа над Тотенхем со 3:0. Можеби влегуваат во добра форма, но можеби само ја искористија онаа лоша атмосвера кај Спарси.

Бурнемут – Норвич – 1 @ 1.79 во 1хBet

Норвич играше добро во првите неколку кола предводен од Пуки, но на последните пет меча има четири порази, од кои три им се во низа. Бурнемут пак игра стандардно, се наоѓа на средината на табелата, а на домашен терен доживеа само еден пораз и тоа од Манчестер Сити. Домаќинот е поквалитетен, а Норвич се соочува и со големи проблеми со повредени фудбалери. Од таа гледна точка, предноста на домаќинот е голема.

Челзи – Њукасл – 1 @ 1.31 во Bet365

Промената на стилот на Челзи под водство на Лампарт е огромна. Тоа донесе офанзивна игра, но Челзи и прима многу повеќе голови од вообичаено. Оние млади фудбалери кои ги форсира Лампарт веќе добија шанса и во селекцијата на Англија, а тоа не е мала работа. Њукасл пак е очаен, но конечно по подолго време во минатото коло славеше победа над Манчестер Јунајтед. Токму тоа е пред знак за Челзи да внимава на овој меч, бидејќи пред Њукасл веќе падна еден голем фаворит.

Лестер – Барнли – 1 @ 1.60 во 1хBet

Лестер со своите игри и резултати потсеќа на оние шампионски денови од пред неколку сезони. Се наоѓаат на 4-то место со само два бода помалку од вториот Манчестер Сити. Тоа се должи пред се на поразот во минатото коло од Ливерпул со 2:1. Но и Барнли е одличен сезонава и е на 7-то место, со два бода помалку од Лестер. Тоа ни гарантира еден доста интересен и неизвесен натпревар, во кој сепак предност му давам на тимот кој игра на домашен терен.

Тотенхем – Ватфорд – 1 @ 1.40 во Bet365

Дали Тотенхем конечно ќе почне да игра онака како што сите очекуваат од него и тоа против тимот кој е последен на табелата, Ватфорд. Проблемите околу составот на Тотенхем се големи, а Покетино се чини дека е немоќен да ги реши, особено оние проблеми на релација Ериксен – Вертонген. Се најавува и чистка во тимот за време на зимскиот преоден рок, но рано е и има доста време до тогаш, а на Спарси бодовите им се повеќе од потребни. Би требало да соберат сили и да слават над последниот тим на табелата во Премиер Лигата.

Вулверхемптон – Саутемптон – 1 @ 1.90 во 1хBet

Амбициите на Вулвс пред почетокот на сезоната веќе паднаа во вода. Тимот не игра слабо, но не освојува бодови. Конечно во предходните две кола ги забележаа првите победи сезонава и се дигнаа на 11-то место. Едната од тие победи беше над Сити во гости со 0:2. Но очигледно е дека тимот не е спремен да игра подеднакво квалитетно на два фронта, дома и во Лига Европа. Од друга страна Саутемптон повторно ќе се бори за опстанок, нешто што е вообичаено за оваа екипа во последните неколку сезони. Имаат три порази по ред но веројатно ќе ја продолжат таа црна серија.

Кристал Палас – Манчестер Сити – 2 @ 1.26 во 1хBet

Кристал Палас е добар, речиси одличен сезонава и над сите очекувања. Но нема среќа што токму сега игра против Сити. Тимот на Пеп загуби неочекувана од Вулвс во предходното коло и нема да дозволи уште еден кикс, бидејќи Ливерпул продолжува со серијата на победи и се одалечува на табелата. Очекувам Сити да ги грабне трите бода на овој меч.

Манчестер Јунајтед – Ливерпул – 2 @ 1.67 во Bet365

Во недела се игра еден меч во Премиер Лигата, но тој е големо дерби кои го привлекува вниманието ширум Европа. Солскер никако да најде победничка формула за својот тим, но Ливерпул нема проблем со тоа и тимот на Клоп има максимални осум победи досега сезонава. Солскер има проблем и со повредени фудбалери па ќе мора да игра без Погба, Марсијал, Лингард, Бисака, Јонс и Гринвуд. Уште неколкумина се жалат на повреди, но тие веројатно ќе ризикуваат. Клоп нема големи проблеми со тимот кој е голем фаворит и покрај тоа што станува збор за големо дерби.

Шефилд – Арсенал – 2 @ 1.90 во Bet365

Во понеделник се комплетира 9-то коло со натпреварот во кој Арсенал е голем фаворит. Шефилд сезонава игра подобро на гости, отколку дома каде има само една победа. Арсенал пак и покрај слабите игри некако дотурка до 3-то место и ќе настојува таму да остане до крајот, ако се знае дека Ливерпул и Сити се главни фаворити за трофејот. Ќе следиме интересен меч, но јас верувам дека квалитетот на фудбалерите на Арсенал ќе дојде до израз, а и коефициентот за двојка е одличен.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*