Премиер Лига – последно коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Стигнавме до последното коло во англиската Премиер Лига оваа сезона. Битката за опстанок заврши, а испаднаа Хадерсфилд, Фулам и Кардиф. Битката за пласман на Европа е јасна, но остана она најинтересното. Сити и Ливерпул во последното коло решаваат за шампионскиот трофеј. Иако Сити има предност, до последен момент би требало да следиме неизвесност на натпреварите.

Брајтон – Манчестер Сити – 2-2 @ 1.47 во 10Bet

Нема што премногу да се размислува за типот на овој меч. Манчестер Сити со победа ќе стане шампион на Англија и вие нема да добиете посигурен меч од овој, без разлика на малиот коефициент. Серијата на победи трае и трае, а од друга страна Брајтон си обезбеди опстанок и едвај го чека крајот на сезоната. Некои од фудбалерите на домашниот тим најавија дека ќе играат за Ливерпул, но тешко дека нивната желба ќе биде доволна за да се остане непоразен против Сити. Ова е голема шанса за Пеп и Сити и тие нема да ја пропуштат.

Барнли – Арсенал – Х2 @ 1.41 во 1хBet

Арсенал има само тепретски шанси за пласман во Лигата на Шампиони преку Премиер Лигата. Заостанува со три бода во однос на Тотенхем и има полоша гол разлика. Тоа значи дека Емери целосно ќе се насочи кон финалето на Лигата на Европа, преку кое ќе се обиде да обезбеди пласман во европската елита следната сезона. Барнли е на 15-то место и мирно го чека крајот на сезоната. Сепак, во секој случај Арсенал е голем фаворит без разлика со какив тим ќе настапи на овој меч.

Кристал Палас – Бурнемут – 1 @ 1.90 во 1хBet

Двете екипи се една до друга на табелата, со тоа што Кристал Палас има бод предност. Единствената битка, ако може така да се каже на овој меч ќе биде онаа за 12-то место на табелата. Тоа и не е така мала работа, а секако ќе донесе поголема заработка за еден од тимовите. Бурнемут има големи проблеми со повредени фудбалери, па затоа очекуваме домашна победа и заверување на 12-то место на Кристал Палас, кој ако киксне Вест Хем може да заврши и едно место погоре.

Фулам – Њукасл – ГГ @ 1.61 во 10Bet

Фулам се разигра откако испадна од Преиер Лигата. Тимот имаше три залудни победи, но во последното коло доживеа пораз од Вулфс со 1:0. Њукасл пак имаше турбулентна сезона и во моментов е на 14-то место на табелата. Како течеше сезоната за нив, со таа позиција можат да бидат задоволни.

Лестер – Челзи – 1Х @ 1.47 во 1хBet

Челзи и Сари си ја исполнија својата цел со пласманот во Лигата на Шампиони следната сезона. Тие ќе играат во финалето на Лигата на Европа против Арсенал и сега тоа е новата цел на тимот, титула во Европа. Челзи одигра тешки 120 минути против Ајнтрахт Франкфурд во четвртокот и Сари ќе ротира со својот тим на овој меч. Лестер пак е 9-ти, но тоа е екипа која секогаш сака да се докажува против најдобрите и јасно е дека ќе биде мотивирана на овој меч.

Ливерпул – Вулверхемптон – 1 @ 1.33 во 1хBet

Стигнавме до вториот најважен меч во последното коло од Премиер Лигата. Ливерпул мора да слави победа, но и да се надева дека Брајтон ќе остане непоразен против Сити. Само така Клоп и Ливерпул ќе се радуваат на титулата. Ние немаме сомнеж дека Ливерпул ќе ја заврши својата работа, без разлика што Вулфс е одличен сезонава и ќе игра во Лигата на Европа следната сезона. Ливерпул ќе нападне од самиот старт, а Вулфс ќе ја чека шансата од контра напади. Сепак, се е на страната на домаќинот.

Манчестер Јунајтед – Кардиф – 1 @ 1.27 во 10Bet

Две ремија и два порази на последните четири натпревари за Јунајтед, со кои тимот ги загуби шансите за пласман во Лигата на Шампиони следната сезона. Тие се шети на табелата и веројатно таму ќе завршат. Сепак, Солскер сака да се докаже и јасно е дека на секаков начин ќе ги мотивира своите фудбалери со победа да се одјават сезонава. Кардиф е испаднат од лигата и веќе може да се спрема за настапот во Чемпионшип следната сезона.

Саутемптон – Хадерсфилд – 1 @ 1.43 во 1хBet

Хадерсфилд е еден од најочајните тимови во историјата на англиската Премиер Лига. Тимот досега собра само 15 бода и одамна испадна од елитата. За некое чудо минатото коло овој тим остана непоразен од Јунајтед и одигра 1:1, пружувајќи добра игра. Саутемптон пак долго време се мачеше но со неколку одлични игри обезбеди опстанок. Реално, овој тим има далеку поголеми квалитети од битката за опстанок, но среќата не беше на нивна страна.

Тотенхем – Евертон – ГГ @ 1.63 во 10Bet

Кога сите го отпишаа Тотенхем, овој тим се врати на неверојатен начин. Го победија Ајакс во Амстердам со 2:3 и обезбедија финале во Лигата на Шампиони против Ливерпул. Проблемите кои ги иаше Покетино постојат, но тимот покажа дека без разлика на тоа е рамен со најдобрите во Европа. Покетино сака да остане непоразен на овој меч, без разлика што е сигурен патник во Лигата на Шампиони. Но не се исклучува можноста за ротации во тимот. Евертон се наоѓа на 8-то место на табелата и може да биде задоволен од оваа сезона.

Ватфорд – Вест Хем – ГГ @ 1.50 во 1хBet

Меч за 10-то место на табелата. Но и двете екипи можат да напредуваат доколку Лестер киксне ова коло. Ватфорд има предност од еден бод, но има два порази во серија. Вест Хем пак има две победи и сака да ја продолжи серијата и на овој меч. Ќе биде ова интересен натпревар во кои ќе следиме две офанзивни екипи, а кога се игра така доаѓаат и головите.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*