Битка за титулата во Премиер Лигата: Ливерпул очекува победа, но и кикс на Сити

Премиер Лига

Викендов сите очи ќе бидат вперени кон битката за трофејот во Премиер Лигата. Сити има бод предност и има навидум лесна задача на гости кај Брајтон. Ливерпул пак е домаќин на Вулверхемптон и мора да слави победа, но и да се надева дека Брајтон ќе остане непоразен. Јасно е дека двете екипи ќе атакуваат од самиот старт на натпреварите, а кој ќе биде посреќен ќе видиме по крајот на дуелите.

Може ли Брајтон да му направи услуга на Ливерпул?

Формата на Брајтон во последниве неколку месеци е малку вознемирувачка, иако изненадувачки импресионираа минатиот викенд со нерешен резултат 1:1 проти Арсенал. Можеби играа без притисок откако победата на Кристал Палас над Кардиф значеше дека фудбалерите на Хјутон математички обезбедија опстанок. Брајтон нема особена мотивација на овој меч, но зарем треба дополнителем мотив од самиот Сити. Во најмала рака, оваа екипа е способна да го фрустрираат тимот на Пеп.

Хјутон, најверојатно нема да направи многу промени од оној тим што можеше лесно да го порази Арсенал минатото коло. Мет Рајан направи некои добри потези на тој меч, а Луис Данк и Шек Дафи беа одлични во дефанзивата. Ако Брајтон ја повтори играта од минатото коло, тогаш Сити нема да има така лесна задача како што предвидуваат речиси сите.

Пеп ќе има потешка задача од очекувањата

Пеп Гвардиола има тенденција да се држи до стандардниот систем 4-3-3 кој го форсираше во втората половина на кампањата со релативно малку тактички изненадувања. Винсент Компани, најверојатно ќе продолжи заедно со Лапорта во дефанзива. Кајл Вокер ќе се повлече како десен бек. Но Олександр Зинченко може да биде прекомандуван како централен играч од средниот ред. Така тој ќе биде дополнителна заштита од контра-нападите на Брајтон. Фил Фоден играше разумно и добро против Лестер, но Пеп веројатно ќе се реши на некоја поискусна варијанта. Сане и Стерлинг од двете страни ќе се обидат да му создаваат шанси на Серхио Агуеро.

Според имињата на фудбалерите на сити, колку и да се трудиме да му направиме услуга на Ливерпул и да најдеме можност Брајтон да остане непоразен, тоа е речиси невозможно. Пеп ќе нападне од самиот старт, но нема да напаѓа безглаво. Брајтон ќе се брани и во тоа нема дилема, но дали ќе може да се одбрани против Сити 90 минути.

Ливерпул очекува победа, но и кикс на Сити

Ливерпул направи незаборавно и епско враќање во Лигата на шампионите против Барселона за да го резервира своето место во финалето. Победата од 4:0 над Барса одекна како бомба во фудбалскиот свет, но Премиер Лигата е нешто сосема друго. Пресвртот беше уште повеќе сензационален бидејќи Црвените беа принудени да го направат без клучните повредени напаѓачи Фирмино и Салах.

Фудбалерите на Јирген Клоп знаат дека мора да освојат три бода за да имаат шанси за прва титула во лигата од 1990 година. Но треба и да се надеваат дека бранителот на трофејот Манчестер Сити нема да победи против Брајтон. Во секој случај, домаќините ќе сакаат да ја заокружат сензационалната езона во Премиер Лигата на најдобар начин и со победа.

Волците најавија чесна игра против тимот на Клоп

Шефот на Вулверхемптон, Нуно Еспирито Санто, рече дека ќе биде “глупаво” да размислува за европското фудбалско натпреварување. Без разлика што неговата екипа се придвижи чекор поблизу до местата кои носат во квалификациите на Лигата на Европа. По фрустрирачки 75 минути во минатото коло против Фулам, Дендонкер стрелаше за победа на тој меч.

Со таа победа Вулфс ќе заврши на седмото место во својата прва сезона по промоцијата во елитата на Англија, откако Лестер не успеа да го победи Сити во понеделникот. Волците сега мора да се надеваат дека Ватфорд ќе биде поразен во финалето на ФА Купот, што ќе резултира со пласман на Вулверхемптон во Лига Европа, за прв пат по 39-годишно чекање.

Сето ова значи дека овој меч за Вулфс нема некое големо значење, но нема сомнеж дека тимот ќе одигра на високо ниво и ќе биде чесен до самиот крај.

Наш предлог:

Победа на Манчестер Сити @ 1.18 во 1хBet

Полувреме / Крај 2-2 Манчестер Сити @ 1.47 во 1хBet

Победа на Ливерпул @ 1.32 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*