Спортинг Лисабон – Порто: Домаќинот на Алваладе е тешко да се порази

Ристовски

Не можеше подобро да почне годината за навивачите на Спортинг Лисабон и Бенфика. Тие ја отвараат годината со меѓусебен дуел, а кога се игра ова дерби во Португалија се е насочено кон тој меч. Ќе следиме интересна и неизвесна претстава во која Порто влегува како фаворит, но …

Спортинг се повеќе заостанува зад Порто и Бенфика

Спортинг Лисабон е трет со 26 бода, дури девет помалку од Порто и дури 13 помалку од првопласираната Бенфика. Тоа е премногу добро позната приказна за нивните обожаватели. Тие полека но сигурно почнуваат да прифаќаат дека таканаречените „Биг Три“ на Португалија сега повеќе се „Биг два“ ​​плус еден.

Додека нивните ривали постојано откриваат ефтини и талентирани фудбалери од странство, кои или стануваат клучни играчи или се продаваат за огромна добивка, Спортинг не успева да го стори тоа. Тоа значи дека имаат помалку пари за добро пазарење пред се во Јужна Америка и тоа е главната причина за нивниот застој. Кога станува збор за младинските категории, тие се рам до рамо со Порто и Бенфика, но тоа не е доволно за поголем успех. Портинг постојано заостанува зад најдобрите, а сега можеби е поблиску до Брага отколку до Бенфика и Порто. Сепак, кога се во прашање дербињата тие се речиси секогаш рамо до рамо со најдобрите.

Во Спортинг се се врти околу Фернандес

Можеме само да се запрашаме каде би биле на табелата Спортинг Лисабон без капитенот Бруно Фернандес. Тој во минатото беше цел на Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Тотенхем и тешко дека Спортинг ќе успее да го задржи наредното лето. Тој беше еден од најдобрите домашни фудбалери во која било европска лига во последните неколку сезони. На 132 настапи за Лавовите, тој има постигнато 61 гол и 51 асистенција. Тоа е полесна лига, да, но тие бројки се нешто на кое на пример Кевин де Брујн би можел само да љубомори. Но тој на некој начин е и проблем за Спортинг кога ќе дојдат мечевите со Бенфика и Порто. Се се врти околу него во играта на Спортинг и ако оние помали клбови неможат ништо околу тоа, Бенфика и Порто знаат добро да го затворат.

Тешка сезона за Порто

Серхио Консисао не може да биде задоволен од перфомансите на неговиот тим оваа сезона. Тие не успеаја да се квалификуваат во Лигата на шампионите по шокантниот пораз од 3:2 на домашен терен од Краснодар во август во плеј-офот фазата.Тој пораз се чини дека остави голем белег во подоцнежниот тек од сезоната.

Тие се најдоа на врвот на својата група во Лига Европа, но едноставно, тие не играат добар фудбал.

Веројатно така и ќе биде се додека контроверзниот Пепе се уште е шеф во одбраната. Сезонава Данило е човекот што го прави тимот подобар и поради него функционира средината. Но тој се мачи со повреда на коленото и ќе биде огромна загуба ако го пропушти овој меч.

Разбирливо е тоа што Порто е фаворит, но на Алваладе секогаш е тешко да се игра па немојте да бидете сигурни во двојка.

Наш предлог:

Двете екипи да дадат гол @ 1.76 во 1хBet

Победа на Спортинг Лисабон или нерешено @ 1.70 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*