Манчестер Јунајтед – Атлетико Мадрид: Само за еден гигант ќе има место во 1/4 финалето на ЛШ

Лига на Шампиони
Лига на Шампиони

Манчестер Јунајтед и Атлетико Мадрид ќе бијат битка за пласман во четвртфиналето на фудбалската Лига на Шампиони, во реванш мечот на Олд Трафорд во вторник навечер.

Резултатот на првиот натпревар беше 1:1 на Ванда Метрополитано, при што Ентони Еланга од клупата погоди за Манчестер Јунајтед, откако Жоао Феликс му донесе водство на Атлетико.

Формата на Роналдо поттик за Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед одигра далеку од своите можности во првиот натпревар на 23-ти Февруари, но Еланга влезе од клупата за да постигне израмнувачки гол во 80-тата минута, што значи дека секоја победа за Црвените Ѓаволи во вторник ќе биде доволна за пласман во следната фаза.

Самодовербата ќе беше ниска доколку Манчестер Јунајтед влезеше во реваншот по поразот од Манчестер Сити со 4:1 минатиот викенд, но тимот на Ралф Рангник се врати на одличен начин по победата над Тотенхем во саботата со 3:2. По таа победа над тимот од северен Лондон надежите за пласман во топ-четири се значително поголеми.

Кристијано Роналдо се врати по повредата и постигна брилијантен хет-трик против Спарс, а португалскиот репрезентативец сега ќе биде решен да продолжи на ист начин против Атлетико – екипа која му лежи. Имено, Роналдо постигна 25 голови против црвено-белите во текот на неговата професионална кариера, што ги прави негов омилен противник.

Манчестер Јунајтед, кој заврши на првото место во групата Ф за да се пласира во оваа фаза, собирајќи 11 бода од нивните шест натпревари, го победи ПСЖ во оваа фаза од натпреварувањето 2018-19, но тие не успеаја да ја групната фаза минатата сезона и на крајот испадна во Лига Европа, стигнувајќи до финалето пред да загубат од Виљареал.

Симеоне знае што е потребно за победа

Атлетико ќе влезе во натпреварот во вторник по победата од 2:1 над Кадиз во Ла Лига во петокот, што значи дека гигантите од главниот град победија во последните четири првенствени натпревари, што ги остави во првите четири екипи на табелата на клучна фаза од сезоната.

Избраниците на Диего Симеоне триумфираа на четири од последните пет натпревари во сите натпреварувања, но сезонава не се во трка за титулата, па единствена шанса за трофеј оваа сезона е во Лигата на шампионите.

Атлетико беше далеку од убедлив во групната фаза, победувајќи само на два од нивните шест натпревари, но со вкупно седум бода завршија како втори и беа импресивни во поголем дел од првиот натпревар против Манчестер Јунајтед минатиот месец.

Мадридскиот гигант загуби од Челзи во осминафиналето минатата сезона, но тие стигнаа до четвртфиналето или повеќе од тоа во пет од нивните последни осум сезони во Лигата на шампионите под водство на Симеоне, па би било фер да се каже дека клубот знае што е потребно за да обезбеди пласман понатаму.

ТИП:

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – АТЛЕТИКО МАДРИД – ППХ @ 2.05 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*