Премиер Лига 30-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов Премиер Лигата ни нуди скромна програма од само пет натпревари поради натпреварите во ФА Купот на Англија. Сепак, ќе следиме неколку интересни натпревари особено од обложувачки аспект. Следува кратка анализа и предлог тип за секој меч поединечно.

Бурнемут – Њукасл – ГГ @ 1.80 во 1хBet

Ова ќе биде интересен меч поради повеќе аспекти. Двете екипи се една до друга на тебалата, со тоа што Бурнемут има три бода повеќе. Токму таа екипа важеше за едно од најпријатните изненадувања во сезонава, но западна во криза и имаше голем пад на табелата. Кризата можеби заврши со победата над Хадерсфилд минатото коло, но за тоа потврда ќе треба да даде овој меч. Њукасл се наоѓа во добра форма и за разлика од Бурнемут кој паѓа, овој тим напредува на табелата во последно време.

Барнли – Лестер – Х2 @ 1.42 во 1хBet

Барнли ќе се бори за опстанок до крајот на сезонава. По очајниот старт, екипата забележа и добри резултати но сега повторно е во серија од три порази. Според квалитетот, Лестер е далеку подобар тим и оправдано е фаворит на овој меч и покрај тоа што игра на гости. А токму домашниот терен е единствената предност на Барнли пред овој меч. Лестер одигра одличен меч против Фулам минатото коло и ако одигра на слично ниво би требало да ги освои бодовите од овој дуел.

Вест Хем – Хадерсфилд – 1 @ 1.54 во 10Bet

Гостите со едната нога се веќе испаднати од англиската Премиер Лига. Треба да се случи чудо за тие и следната сезона да играат во елитата, а тоа е невозможна мисија за нив. На последните 17 натпревари имаат само по една победа и реми и дури 15 порази, а тоа кажува се за оваа екипа. Вест Хем игра топло ладно во последно време, но овој пат е огромен фаворит за победа. Во тимот се надеваат на излез во Европа, а за тоа ќе им требаат победи, но и резултати од другите натпревари до крајот на сезоната што ќе им одговараат на нив.

Фулам – Ливерпул – 2-2 @ 1.73 во 10Bet

Еден куп пари потоши Фулам за нови засилувања сезонава, но попусто. Тимот е очаен и ги чека слична судбина како и Хадерсфилд. Се сменија и тренери но поразите останаа. Ливерпул имаше тежок меч против Баерн Минхен во Германија во текот на неделата, но славеше победа од 1:3 и сега во огромно расположение ќе удри во трката за шампионскиот трофеј во Англија.

Евертон – Челзи – 2 @ 1.97 во 1хBet

Поради малиот број на натпревари, овој меч привлекува најголемо внимание викендов на остовот. Евертон имаше големи амбиции, но е далеку од нив. Од друга страна Челзи и Сари беа одлични, но имаа неверојатен пад во формата. Тоа резултираше со пад на табелата и сега во прашање е и нивниот излез во Лигата на Шампиони следната сезона. Тоа останува главна цел на екипата, а за да се оствари тоа ќе треба да се слави на натпреварите како овој.

Во ова коло одложени се следните натпревари: Брајтон – Кардиф, Ватфорд – Саутемптон, Вулфс – Арсенал, Тотенхем – Кристал Палас.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*