ТИП НА ДЕНОТ: (28.04.2022, 20:00 часот) ЛИЛЕСТРОМ – АЛЕСУНД

Тип на денот
Тип на денот

Во првиот меч од 5-то коло во норвешкиот шампионат, Лилестром е домаќин на Алесунд. Двете екипи се задоволни од стартот на сезоната и овој меч за нив може да биде замо дополнителен ветер во грб за исполнување на своите амбиции.

Одличен старт за Лилестром

Навивачите на Лилестром имаат причини за задоволтво од почетокот на сезоната. Екипата е прва по четири натпревари во Елитесериен со три победи и едно реми. Минатото коло славеа победа над Хаугесунд со 1:0.

На тој натпревар, Лилестром имаше 60% посед на топка и 12 обиди кон голот на противникот, но славеа со голот на Фридјонсон дури во 87-та минута. На моменти имаа и среќа и покрај доминантната игра, но на крајот славеа сосема заслужено.

Лилестром во офанзивна смисла е одличен погодувајќи ја целта на секој од последните 6 натпревари. Ако се земат во предвид и натпреварите од минатата сезона кога екипата заврши на 4-то место во лигата, Лилестром не е поразен во последните 7 натпревари во лигата.

Алесунд знае што сака

Алесунд влегува во овој натпревар по победата од 2:3 на гостувањето кај ОДД Гренланд. Тоа беше втора победа за нив сезонава, покрај ремито со Тромсо и поразот од Викинг. За разлика од својот противник, Алесунд сезонава има една единствена цел – опстанок во лигата. И добро им тргна, па на некој начин продолжија со исто темпо како и минатата сезона кога играа во втората лига. Ќе имаат тешка задача, особено на гости бидејќи екипата важи за домашна екипа каде може да победи против секој тим.

Алесунд има доста интересна игра. На пример, на минатиот натпревар на кои славеа со 2:3, имаа само 32% посед на топка и многу помалку удари кон противничкит гол, но славеа победа. Им ја препуштија играта на противниците и ја чекаа својата шанса. На сличен стил ги одиграа сите дуели до сега и така ќе биде и на ова тешко гостување за нив.

Гледајќи ја нивната форма, Алесундс има постигнато голови во 5 од последните 6 натпревари играјќи доста цврсто во одбраната и нема сомнеж дека ќе бидат тежок ривал за Лилестром.

Тимски новости: Ливерпул

Шефот на Лилестром, Геир Баке, нема никакви фитнес грижи пред овој натпревар поради целосно здравата екипа без повреди и суспензии. Голма е веројатноста екипата да биде иста како и н аминатиот натпревар, со можеби мала промена во средниот ред.

Се чини веројатно дека Лилестром ќе игра во формација 3-4-3: Мадс Кристијансен; Еспен Гарнас, Иго Огбу, Ветле Драгснес; Ларс Могстад ​​Ренџер, Ифеани Метју, Магнус Кнудсен, Ескил Ед; Илдрен Ибрахимај, Акор Адам и Ѓермунд Асен.

Тимски новости: Виљареал

Ларс Арне Нилсен исто како и својот колега од спротивната страна го има целиот тим на располагање. Но за разлика од менаџерот на Лилестром, Нилсен има многу помал ростер на фудбалери и нема многу можности за промени и ротации.

Алесунд ќе ја одигра стандардната формација за нив 4-3-3, која често во дефанзива се трансформира во 4-5-1. Би требало да стартуваат: Стен Гритебуст; Петар Голубовиќ, Бесим Шербечиќ, Дејвид Фелман, А. Јуел Андерсен; Кристофер Бармен, Фредрик Хауген, Дарио Канаџија; К. Одемарксбакен, Сигурд Хауген и Дубвик Мата.

Очекување:

Лилестром ќе биде тој што ќе ја има топката во свои нозе и ќе го диктира темпото на игра, но тоа може да се покаже како недоволно против екипа како Алесунд, која свесно ја препушта играта на противникот. Речиси се е на страната на домаќинот, но мое мислење е дека Алесундс најверојатно ќе постигне гол на овој меч. Може да с еодигра и ГГ, но сепак јас верувам во домашна победа.

ТИП:

Лилестром – Алесунд – 1 @ 1.70 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*