Атлетико – Реал: Големо дерби и битка за Мадрид од голема важност за двете екипи

Атлетико Мадрид - Реал Мадрид

Ако може да се најде екипа која секогаш му создава проблеми на Реал Мадрид, секако после Барселона, тоа е Атлетико. Екипата на Симеоне е една од ретките со позитивен скор против Реал во последните неколку години. Ова е уште еден меч, на кој Симеоне сака да покаже дека неговиот тим не заостанува зад главниот тим од Мадрид.

Атлетико со повеќе предности

Атлетико е пред Реал на табелата, но бега со само два бода. Доколку тимот на Симеоне ги освои трите бода на овој меч, тоа ќе биде речиси недостижна предност за Реал Мадрид. Тоа е и целта на Симеоне кој се надева дека неговите успешни ротации ги задржале свежи неговите фудбалери. Во исто време, Реал одигра тежок меч во текот на неделата против Барселона во Купот играјќи 1:1, а тоа за нив ќе претставува дополнителен замор. Значи, свежината е на страната на Атлетико Мадрид кој на своја страна ќе ја има и побликата на Ванда Метрополитано стадионот.

Симеоне верува во новото засилување Мората

Атлетико неенадејно изгуби од Бетис минатиот викенд, а тоа беше нивни само втор пораз оваа сезона. Атлетико на тој меч беше добар и создаде еден куп шанси но без реализација. Но поседот на топката беше на страната на Бетис. Симеоне се надева дека овој пат неговите напаѓачи ќе функционираат подобро, пред се новото засилување Мората кој дојде од Челзи. Во отсуство на Коста кој е повреден, очигледно е дека нападот на Атлетико повторно како и против Бетис, ќе биде пшредводен од Гризман и Мората.

Атлетико Мадрид

Реал наоѓа добар ритам

Фудбалерите на Реал Мадрид почнуваат да наоѓаат некој ритам под водство на Солари. Тие се во серија од шест меча без пораз, односно по петте победи одиграа нерешено против Барселона во Купот. Тој меч беше исклучително тежок за нив и може да остави негативни траги врз нивната подготвеност пред ова тешко гостување.

Сепак 17-те гола на нивните шест последни натпревари се доволен доказ дека тимот напредува се повеќе и повеќе. Солари изјави дека сака да го гледа Реал Мадрид на секој меч во ритам како што неговиот тим играше во првото полувреме против Барса. Тие беа одлични и целосно го надиграа каталонскиот гигант. Сепак имаа голем пад во вториот дел, а голема е веројатноста дека физичката подготвеност е причината за тоа.

Дополнителен проблем за Солари е и тоа што Реал веќе наредната недела ќе игра против Ајакс на гости во првиот меч од 1/8 финалето од Лигата на Шампиони. Од друга страна, Атлетико против Јувентуис ќе игра дури недела дена подоцна.

Само три победи за 21 натпревар на Реал во меѓусебните дуели

Реал Мадрид против Атлетико Мадрид е очаен во последните неколку години, особено откако Симеоне е предводник на Атлетико. На поледните 21 натпревар помеѓу овие две екипи, Реал Мадрид има само три победи. Ова е огромен негативен рекорд на Реал Мадрид, а тие имаат подобар скор дури и против Барселона. Што е уште пострашно, две од овие три победи во оваа серија од 21 натпревар се во рамките на Лигата на Шампиони, а само една победа е од Ла Лига.

Наш предлог:

Победа на Атлетико Мадрид @ 2.56 во 1хBet

Победа на Атлетико Мадрид или реми @ 1.46 во 1хBet

Нерешено во прво полувреме @ 1.85 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*