Премиер Лига 26-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов ќе се одигра 26-то коло во англиската Премиер Лига. Ќе следиме доста интересни натпревари, меѓу кој и големото дерби меѓу Сити и Челзи. Интересни се и останатите дуели, особено од обложувачки аспект.

Фулам – Манчестер Јунајтед – 2 @ 1.66 во 1хBet

Јунајтед не се потресе многу по ремито против Барнли ( прв меч под водство на Солскер кој Јунајтед не го победи ) и веднаш забележа победа во минатото коло над Лестер. Во моментов тимот е во огромна форма и изгледа дека нема да запре тука. Фулам игра подобро во последно време, но очигледно е дека до крајот грчевито ќе се бори за опстанок во лигата. Ќе имаат тешка задача да останат непоразени против одличниот Манчестер и се освен победа на гостинот ќе биде големо изненадување.

Кристал Палас – Вест Хем – ГГ @ 1.76 во 10Bet

Дефинитивно ова ќе биде доста интересен меч во кој очекуваме и голема неизвесност. Вест Хем и покрај големите проблеми со повредени фудбалери има солидни резултати. Во минатото коло тимот одигра 1:1 против Ливерпул и беше рамноправен тим со лидерот во Премиер Лигата. Од друга страна Кристал Палас славеше над Фулам минатото коло и сега најавува две врзани победи по долго време.

Хадерсфилд – Арсенал – 2 @ 1.64 во 10Bet

Арсенал е фаворит и би требало да слави победа. Но тоа нема да биде нималку лесно. Подобро кажано, тие ќе треба да се намачат за да стигнат до победа без разлика што играат против последниот тим на табелата. Хадерсфилд игра одбранбено во текот на сите 90 минути, а Арсенал по традиција игра лошо против дефанзивно орикентирани тимови. Сепак, на крајот очекуваме квалитетот на Арсенал и Емери да дојде до израз.

Ливерпул – Бурнемут – 1-1 @ 1.60 во 10Bet

Време е Ливерпул да се врати на победите. Тимот на Клоп има два кикса по ред и не смее да си дозволи уште еден кикс во серија. Прво реми со Лестер, па реми со Вест Хем. Тоа беше доволно за пад на второто место, наместо зацврстување на лидерската позиција. Тешко е да се верува дека Ливерпул ќе дозволи уште еден кикс. Наместо тоа, поголема е веројатноста тимот да му се истури на Бурнемут кој може да биде и торпедиран од Салах и дружината.

Саутемптон – Кардиф – 1 @ 1.80 во 1хBet

Саутемптон влезе во одлична серија и нема пораз на последните пет натпревари, забележувајќи три ремија и две победи. Сега оваа екипа му бега за два бода на Кардиф кој е на последното место кое води во понизок ранг. Од таа гледна точка овој дуел е од голема важност за двете екипи. Кардиф славеше во минатото коло по катастрофалната серија, но сега игра на гости каде е очаен и тешко дека може да врзе две победи по ред.

Ватфорд – Евертон – ГГ @ 1.70 во 1хBet

Ова е дуел кој привлекува големо внимание на островот поради многу причини. На некој начин ова е битка за излез во Европа следната сезона. Меч помеѓу 8-мо и 9-то пласираните екипи на табелата и меч по кој евентуалниот победник би бил во голема предност пред остатокот на сезоната. Двете екипи имаа и добри и лоши периоди досега, но во моментов Ватфорд е во мала предност поради подобрата форма и сега поради домашниот терен.

Брајтон – Барнли – ППХ @ 1.90 во 10Bet

Барнли беше речиси отпишан од Премиер Лигата, но екипата влезе во одлична серија и веќе не се наоѓа во опасната зона, иако е само на едно место одалечена од местата кои водат во понизок ранг. На шест натпревари по ред Барнли не знае за пораз. Прво имаше серија од три победи, па сега серија од три порази. Голем проблем за Брајтон е што пред само неколку дена одигра 120 минути во Купот, па заморот може да си го земе својот данок на овој меч.

Тотенхем – Лестер – 1 @ 1.73 во 1хBet

Тотенхем без Кејн и Али не е истиот тим, но Покетино добро се снаоѓа и без нив. Враќањето на Сон после Азискиот шампионат беше добредојдено и Тотенхем продолжи со победите. Сега е домаќин на Лестер кој пак се наоѓа во лоша форма и покрај одличниот натпревар против Ливерпул пред две кола и ремито. Тотенхем е поблиску до победата и ние очекуваме да дојде до нејзе и овој пат.

Манчестер Сити – Челзи – 1 @ 1.53 во 1хBet

Стигнавме до дербито на колото во англиската Премиер Лига. Сити ги искористи двете ремија на Ливерпул и конечно изби на првото место на табелата, но има натпревар повеќе од конкурентот за титулата. Овој дерби меч сепак за нив доаѓа во добро време, бидејќи сега се залетани по лидерската позиција. Челзи пак по двата порази од Арсенал и оној катастрофалниот пораз од Бурнемут со 4:0, се врати на победите постигнувајќи 5 голови против Хадерсфилд. На овој меч ќе има многу надмудрување, голема тактичка игра меѓу Пеп и Сари и од сега е јасно дека ќе решаваат многу мали нијанси.

Вулверхемптон – Њукасл – 1 @ 1.73 во 10Bet

Ова 26-то коло во англиската Премиер Лига ќе се комплетира со овој дуел кој е единствен на програмата во понеделник. Вулфс е фаворит за победа, но Њукасл покажува се подобри игри. Тие славеа над Сити, па во минатото коло изгубија од Тотенхем во интересен меч. Но од друга страна Вулфс има три победи по ред и со евентуален триумф и на овој меч ќе си ги зголеми значително шансите за пласман во Лигата на Европа следната сезона.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*