Тактичка анализа: Евертон – Тотенхем, кој кого ќе надмудри!?

Евертон - Тотенхем

Евертон не победи на последните четири натпревари во Премиер Лигата, а исто така има и страшен негативен рекорд против Тотенхем. Тие пет пати одиграа нерешено, а загубија на шест средби во последните 11 дуели против Тотенхем.

Силва се враќа на старото по неуспешниот експеримент

Откако неуспешно ја испроба одбраната со пет фудбалери на гостувањето во Манчестер Сити минатиот викенд, Марко Силва веројатно ќе се врати на својот вообичаен систем 4-2-3-1. Попусто одбранаа беше густа на тој меч кога дуелот заврши ссо 3:1. Враќањето на вообичаената формација веројатно ќе значи дека Курт Зума ќе оди на клупата, оставајќи ги Мина и Мајкл Кин како централни бекови.

На нив по крилните позиции ќе им помагаат Колеман и Лукас Дигне, а токму квалитетот на Евертон на тие позиции е најсветлиот аспект за нив оваа сезона. Интересно ќе биде да се види дали и како би играле агресивно против брзите  крилни фудбалери на Тотенхем.

Сигурдсон против неговиот поранешен клуб

Во средината на теренот, Гуеје можно е да го пропушти овој меч а тоа ќе биде значителна загуба кога во прашање е физичката сила и цврстината на тој дел од теренот. Том Дејвис може најдобро да го замени, со импресивниот Андре Гомес до него. Но тоа нема да биде исто како со Гуеје на теренот.

Гилфи Сигурдсон ќе биде крајно мотивиран да блесне против неговата поранешна екипа. Тој секогаш е импресивен во изнаоѓањето на дупки во просторот на работ од шеснаесеттикот и тоа ќе биде проблем за Тотенхем кој остава многу просторпри организирање на нападите. Неговата интелигенција во тајмингот во вистински момент да ги пронајде крилата на Евертон е неверојатна. Токму тие моменти беа особено значајни оваа сезона.

Тео Волкот и Бернард треба да играат на крилните позиции, а Ричарлисон да ја предводи навалната линија. Бразилецот полека но сигурно се прилагодува на играта на Евертон и на својата нова улога, а неговите втрчувања во празно можат да бидат клучни на овој меч.

Кејн е свеж, а тогаш е нај опасен

Стратегот на Спарс, Маурисио Покетино имаше помалку време за подготовка за овој меч. Тие одиграа натпревар од Купот против Арсенал во гости и славеа со 0:2. Но на тој меч делумно составот беше ротиран. Некои фудбалери одморија, но некој не. Добро за екипата е тоа што Хари Кејн беше на клупата на тој дуел и одигра само половина час. Тој ќе биде свеж, а во такви сутуации тој е најопасен. дојде во игра со помалку одмор по победата од 2-0 над Арсенал, но тоа беше делумно ротираната страна, при што Хари Кејн се појавува само како замена. Сепак, оние кои треба да му создаваат и креираат шанси како Ериксен и Али го одиграа целиот меч, како и Сон кој е одличен во последно време, а одигра 80 минути.

Лукас Моура би можел да биде изненадувањето на Покетино, на сметка на некој од оние кои играа против Арсенал. Но Моура може да игра на повеќе позиции во средината па може да се најде во тимот покрај сите тројца. Сепак, Сон изминатите неколку недели е клучот на добрите игри на Тотенхем. Ако тој ја задржи својата форма, Евертон ќе има многу потешка задача во одбраната.

Проблеми за Тотенхем во дефанзивните редови

Спарс сеуште неможе да смета на Јан Вертонген, Муса Дембеле и Виктор Вањама, додека Ерик Диер им се придружи на нив од неодамна. Со Санчез кој е под знак прашалник за овој меч јасно е дека екипата ќе има проблеми во одбраната. Тоа значи дека Бен Дејвис ќе продолжи да му прави друштво на Тоби Алдервеилрд во одбраната. Во дефанзивниот среден ред пак веројатно ќе продолжат Хари Винкс и Муса Сисоко. Но тие ќе стартуваат само доколку Моура не презеде нова улога во средината.

Областа на загриженост за Тотенхем треба да биде широчината на играта. По слабиот приказ против Барнли минатиот викенд, Роуз беше импресивен против Арсенал. Но Киран Трипиер продолжува да се бори со своите одбранбени задачи. Речиси секогаш кога тој ќе одигра поофанзивно, остава голем простор позади себе. Бернард заедно со Дигне, можат да имаат доста простор на тој дел од теренот и веројатно најголемата опасност за Тотенхем ќе доаѓа од таму.

Наш предлог:

Победа на Тотенхем @ 2.30 во Coinbet24

Двете екипи да постигнат гол @ 1.63 во Coinbet24

Хари Кејн да постигне гол @ 1.90 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*