Премиер Лига 2-ро коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Во сабота стартува второто коло во Премиер Лигата. Ова коло ни го носи големото лондонско дерби меѓу Челзи и Арсенал, но и уште неколку интересни дуели. Во продолжение ќе се обидеме со мини анализи да ви помогнеме да ги изберете најдобрите типови.

Кардиф – Њукасл – Х2 @ 1.37 во Unibet

Кардиф според нас е еден од најслабите тимови сезонава во Премиер Лигата. Впрочем тоа на некој начин се виде уште во првото коло кога оваа екипа загуби од Бурнемут. Тимот од Велс се бранеше во текот на целиот меч и се закануваше со шутеви од далечина, а со таква игр тешко се освојуваат бодови. Њукасл пак одигра добар меч против Тотенхем иако загуби со 1:2. Статистички гледано, може да се каже дека Њукасл беше речиси рамноправен противник. Тимот имаше добар преоден рок, се засили на речиси сите позиции и ќе има подобра сезона од минатата.

Евертон – Саутемптон – 1 @ 1.86 во Coinbet24

Двете екипи стартуваа со реми во првото коло, Евертон на гости кај Вулверхемптон, а Саутемптон дома со Барнли. Ако се суди според тие два меча може да се каже дека двете екипи разочараа, а особено разочара Евертон кој заслужи пораз. И покрај тоа мора да се напомене дека Евертон беше доста активен во преодниот рок и донесе одлични засилувања. Тоа значи дека добрите резултати мора да дојдат многу бргу.

Лестер – Вулверхемптон – ГГ @ 1.83 во Unibet

На големо изненадување на сите, Лестер го надигра Манчестер Јунајтед во секоја смисла на зборот, но загуби со 2:1 на гости. Ако успее оваа екипа да продолжи во тој ритам, може да потсети на историската нивна сезона кога станаа шампиони. Засилувањата се покажаа во одлично издание и по одличната игра сега отивот е поголем. Но добро одигра и Вулфс против Евертон. Вулфс беше подобар тим, но немаше среќа да дојде до победа и одигра реми. Сега тие се надеваат на повтоно добра игра, но и на повеќе среќа.

Тотенхем – Фулам – 1-1 @ 1.74 во Coinbet24

Тотенхем е голем фаворит на овој меч и се освен нивна победа ќе биде големо изненадување. Фулам загуби од Кристал Палас на домашен терен на отварањето на сезоната и се покажа дека нема тим за ништо друго, освен за борба за опстанок. Тотенхем славеше победа и ќе направи се за да освои нови три бода.

Вест Хем – Бурнемут – ГГ @ 1.67 во 1хBet

Вест Хем имаше тежок пораз на отворањето на сезоната и загуби со 4:0 од Ливерпул. Навивачите на оваа екипа имаат големи очекувања сезонава, поради големите засилувања но веројатно е многу рано за да се донесе заклучок околу исправноста на засилувањата. Бурнемут славеше со 2:0 над Кардиф, но ова ќе биде вистинскиот испит за нив.

Челзи – Арсенал – ГГ @ 1.59 во 1хBet

Стигнавме до дербито на денот, во кое Челзи ќе го пречека Арсенал. Ова е големо лондонско дерби и јасно е дека ќе следиме еден неверојатен, интересен, но и неизвесен фудбал. Проблем за Арсенал е што игра две дербија во првите две кола, а по поразот од Сити во првото коло сега на гости ќе ги бара првите бодови. Унаи Емери најави дека спрема нешто ново за овој меч, но не е лесно да се надмудри Маурицио Сари кој стартуваше со победа од 0:3 над Хадерсфилд.

Барнли – Ватфорд – 0-2 @ 1.51 во 1хBet

Ова веројатно е најнеизвесниот натпревар ова коло во Премиер Лигата. Двете екипи се тука некаде со квалитетот. Предноста на домаќинот е тоа што го има речиси истиот тим од минатата сезона, за разлика од Ватфорд кој има промени во ростерот. Но Ватфрод стартуваше со победа над Брајтон, а Барнли со реми кај Саутемптон. Проблем за Барнли пак ќе биде тоа што игра и во Лигата на Европа, а во четвртокот играше продолженија, односно 120 минути.

Манчестер Сити – Хадерсфилд – 1-1 @ 1.36 во Coinbet24

Прашањето на овој меч е која игра да ја одиграме за да добиеме добар коефициент. Се знае кој е кој на овој дуел и ќе биде светско чудо ако Сити не ги освои трите бода. Можете да одиграте на повеќе од 2.5 гола или 1-1, а можете и да искомбинирате за подобар коефициент.

Брајтон – Манчестер Јунајтед – 1.66 во 1хBet

Може ли Беајтон да го изненади Јунејтед !? Да, може … особено ако Манчестер Јунајтед одигра како против Лестер во првото коло. Брајтон загуби од Ватфорд со 2:0, но Манчестер тешко игра против екипи кои играат затворен фудбал. Мора да се напомене, дека Брајтон минатата сезона го изненади Јунајтед на домашен терен и славеше со 1:0.

Кристал Палас – Ливерпул – 2 @ 1.47 во Unibet

Ливерпул сезонава е еден од главните фаворити за титулата. Ако сака да биде прв, не смее да дозволи киксови н анатпревари како овој. Но на Ливерпул секогаш проблем му биле токму ваквите мечеви, кога тој е голем фаворит за победа. Впрочем овој тим титулите ги губел токму поради на вакви мечеви. Време е да се смени таа традиција.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*