Ла Лига 21-во коло: Најава, анализа и предлог типови!

Ла лига

Овој викенд продолжуваа 21-то коло од шпанската Ла Лига. Овој пат натпреварите започнуваат од сабота, па колото ќе биде отворено се дуелот помеѓу Севиља и Леванте.

Севиља – Леванте – 1

Воведниот натпревар од 21-то коло ќе се игра помеѓу Севиља и Леванте каде што Севиља е во улога на домаќин. Екипата од Андалузија не блеска во последните неколку кола и не игра како на почетокот, па уште еднаш потврди дека има мала криза. Леванте по стариот добар обичај е на средината на табелата., поточно на 10-то место. Во минатото коло на домашен терен славеа со 2-0 против Ваљадолид. Предноста на овој натпревар ја даваме на домаќините кои веќе четири кола не знаат за победа. Играјте 1 во 10Bet со коефициент од 1.52.

Атлетико Мадрид – Хетафе – 1

Ако ја погледнеме табелата, ова е дерби на колото бидејќи второпласираниот Атлетико го дочекува најголемото изненадување во првенството оваа година, екипата на Хетафе. Избраниците на Симеоне во минатото коло изиграа одличен натпревар и славеа со убедливи 3-0 кај Хуеска. Хетафе моментално е на 6-то место, а со таа позиција фановите се презадоволни бидејќи тоа место води во ЛЕ. Сепак овде фаворит е Атлетико и очекуваме победа за нив. Типуваме кец во 1xBet со коефициент од 1.54.

Леганес – Еибар – 3+

Нема сомнеж дека фудбалерите на Леганес до самиот крај на сезоната ќе ги очеува голема борба за опстанок. Имено, тие се наоѓаат на 15-то место, но имаат само два бода повеќе од Рајо Валекано кој моментално го има местото за Сегунда. Од друга страна Еибар до минатото коло беше во катастрофална серија без победа, но минатата недела ја совлдаа екипата на Еспањол. Овде очекуваме голови и тоа најмалку 3. Коефициентот во 10Bet за тоа е 1.90.

Валенсија – Виљареал – 1

Во големи проблеми беше Валенсија на почетокот на сезоната, но општиот впечаток е дека фудбалерите од Местаља играат се подобро и подобро. Тие се наоѓаат на 9-то место на табелата и тоа после победата во минатото коло над екипата на Селта иако на полувреме губеа со 1-0.  Виљареал се најголемото разочарување оваа сезона во Ла Лига. Тешко е да се очекува дека Виљареал ќе направи нешто на Местаља, па затоа типуваме 1. Тоа може да го изиграте во Bet365 со коефициент од 1.90.

Ваљадолид – Селта – Х2

Одлично започна Ваљадолид оваа сезона, но како што изминува времето тие се се послаби и послаби. Моментално се наоѓаат на 16-та позиција на табелата и имаат само два бода повеќе од екипата која на крајот на сезоната ќе се пресели во Сегунда. Екипата од Виго навлезе во криза и не игра како што играше на почетокот. Селта врза четири последователни порази, а тоа не е баш добро. Овој пат очекуваме да стави крај на лошата серија. Двојната шанса Х2 во 10Bet се плаќа 1.54.

Жирона – Барселона – 3+

На лист хартија ова би можело да биде едно незгодно гостување за фудбалерите на Барселона. Имено, Жирона во последните 7 натревари нема претрпено пораз на домашен терен, но рака на срце ретко и победува. Барса после поразот од Купот на Кралот овој натпревар не го дочекува со кој знае какво расположение, но Барса е Барса и секогаш може да победи. Како и да е ние ќе избегнеме конечен тип и ќе типуваме 3+. Тоа може да го изиграте вo 1xBet со коефициент од 1.55.

Атлетик Билбао – Бетис – 1

Билбао во еден момент играше катастрофално и навидум изгледаше дека ќе се пресели во втората лига. Во последните неколку натпревари направија добри резултати и се искачија на табелата. Екипата од Андалузија моментално е на високото 7-мо место на табелата и после два врзани порази славеа во дуелот со Жирона. Предноста сепак ја даваме на Атлетик Билбао, а коефициентот за тоа во Bet365 е 2.05.

Реал Сосиедад – Хуеска – 3+

Во почетокот на сезоната Сосиедад играше одлично на гостински терен, додека дома играа лошо. Сепак, како што изминува времето Сосиедад започна да игра одлично и на својот терен, а тоа одма ги доведе на 8-та позиција. Во минатото коло губеа од Рајо Валекано, но на крај успеаа до бод. Предноста на овој дуел ја даваме на домаќините, а коефициентот за тоа изнесува 1.96 во 10Bet.

Еспањол – Реал Мадрид – 2

Од сјај до очај. Така накратко може да ја опишеме екипата на Еспањол оваа сезона. Одлично започнаа Каталонците и во еден момент влегоа во криза. Реал Мадрид игра доста променливо оваа сезона и направија неколку неочекувани киксови. Моментално се на третото место, а со таа позиција не се воопшто задоволни. Еспањол е во лоша форма, па очекувам Реал тоа да го искористи. Ви предлагаме 2-ка во Bet365 со коефициент од 1.76.

Aлавес – Рајо Валекано – 3+

Слободно може да кажеме дека Алавес игра одлично оваа сезона, а за тоа зборува и одличната позиција на табелата. Во минатото коло беа поразени од директниот ривал Хетафе, но сметаме дека брзо ќе се опорават. Рајо полека, но сигурно бега од позицијата која води во Сегунда, па најверојатно ќе се спасат оваа сезона. Конечниот тип е тешка задача за овој натпревар, па затоа типуваме 3+ во 10Bet со коефициент од 2.17.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*