Премиер Лига 25-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов ќе се одиграат натпреварите од 25-то коло во англиската Премиер Лига. Има доста интересни средби и во сабота и во недела, но дербито на програмата е во недела меѓу старите познаници Мурињо и Пеп, односно Тотенхем и Сити.

Лестер – Челзи – ГГ

Ова е натпревар од голема важност и за двете екипи кои се една до друга на табелата, на третото и четвртото место. Ако слави Лестер, третото место речиси ќе им биде и загарантирано бидејќи разликата би пораснала дури на 11 бода. Но ако слави Челзи ќе следиме интересна трка до крајот на сезоната. Двете екипи си имаат свои предности, но Лестер е благ фаворит пред се поради домашниот терен. Сепак јас би одиграл ГГ со коефициент 1.60 во 1хBet.

Бурнемут – Астон Вила – ППХ

Ова е директен меч за опстанок. Бурнемут никако не може да се опорави по многуте повреди на своите фудбалери. Но тие полека се враќаат на теренот и екипата конечно славеше над Брајтон минатото коло со 3:1. Но пред тоа Бурнемут имаше серија од шест меча без победа, на кои забележа пет порази и само едно реми. Астон Вила пак има реми и победа на последните два меча, а во текот на оваа недела славеше над Лестер во Купот и обезбеди финале против Сити. Сега им останува борбата за опстанок во лигата каде секој бод е од голема важност. Би одиграл ППХ со коефициент 2.30 во Bet365.

Кристал Палас – Шефилд – 0-2

Веднаш ќе кажам – не очекувам многу голови на овој меч. Двете екипи играат тврд фудбал и многу внимаваат на својот гол, а тоа особено важи за Шефилд кој игра најдосадни натпревари сезонава. Ништо подобар не е ниту домаќинот на кого предноста на домашен терен не му е доволна за да биде фаворит против изненадувањето на сезонава. Предлагам тип 0-2 гола со коефициент 1.50 во Bet365.

Ливерпул – Саутемптон – 1

Што да се каже за овој натпревар. Се гледа ли крај на серијата на Ливерпул ? Не … не се гледа. Ливерпул ќе продолжи со победите и со рушењето на рекорди. Без разлика што титулата на некој начин е веќе обезбедена, Клоп не калкулира и до крај на сезоната ќе се обиде да направи нешто, што го нема направено ниту една друга екипа. Саутемптон, бодови треба да бара на друго место. Предлагам тип 1 со коефициент 1.30 во 1хBet.

Њукасл – Норвич – ГГ

Вкупно 10 фудбалери на Њукасл нема да настапат на овој меч поради повреда, а повеќе од половина од нив се првотимци. Но Њукасл и на минатите два меча беше со крпен тим а забележа победа над Челзи и одигра реми 2:2 со Евертон. Норвич е последен но има подем во формата па на последните пет натпревари има само два порази. Ќе биде ова интересен меч, а јас очекувам отворена игра и голови. Предлагам ГГ со коефициент 1.75 во Bet365.

Ватфорд – Евертон – ППХ

Колку долго време Ватфорд беше заглавен на последното место. Ако играше како последниот месец дена, Ватфорд ќе беше во горниот дел од табелата, но вака е предпоследен и секој бод за нив е од голема важност. Имаа шест меча без пораз забележувајќи четири победи и две ремија, пред да загубат онаму каде што требаше да биде најлесно, кај Астон Вила во минатото коло. И Евертон има подем во формата под водство на Анчелоти, па овој меч ќе биде доста интересен но и борбен. Најчесто домаќинот слави во меѓусебните дуели на овие две екипи, но јас овој пат ќе предложам ППХ со коефициент 2.10 во Bet365.

Вест Хем – Брајтон – ППХ

Ова веројатно е најтешкиот натпревар за типување ова коло во англиската Премиер Лига. Од двете екипи може да се очекува се оваа сезона, но и двете екипи во моментов се во серија од четири натпревари без победа. Очекувам ова да биде тврд натпревар и да одлучуваат мали детали па ќе одиграм повторно ППХ со коефициент 2.20 во 1хBet.

Манчестер Јунајтед – Вулверхемптон – Х2

Ова е дерби и битка за излез во Европа. Двете екипи имаат идентичен број на бодови, по 34 и овој меч е од голема важност. Евентуалниот победник ќе се стекне со голема предност пред продолжување на сезоната. Интересно, но ова ќе биде трет меѓусебен меч овој месец на двете екипи кои одиграа два меча во двата Купа. Едниот меч заврши нерешено, а на едниот славеше Манчестер. Вулвс е во послаба форма, но одигра одлично на последните два меча па јас очекувам уште еден добар меч од нивна страна. Би одиграл Х2 со коефициент 1.69 во 1хBet.

Барнли – Арсенал – ГГ

Замислете – Арсенал и Барнли во 24-то коло на Премиер Лигата имаат ист број на бодови, по 30. Вкупно три екипи имаат по 30 бода во моментов од 10-то, до 14-то место на табелата. Арсенал има сезона за заборав и треба да се случи чудо за тие да играат во Лигата на Шампиони, но за Лига Европа имаат големи шанси бидејќи разликата е само четири бода во однос на Јунајтед кој е на 5-то место.Барнли има две победи во серија и тоа над Лестер и Манчестер Јунајтед и тоа е проблем за Арсенал кој има три ремија по ред. Ќе биде ова интересен меч, а јас очекувам ГГ со коефициент 1.77 во 1хBet.

Тотенхем – Манчестер Сити – 2

Дербито на колото, впрочем е и последен меч во Англија овој викенд. Сити заостанува 19 бода во однос на Ливерпул и ова е најлоша сезона на еден тим под водство на Пеп Гварфдиола. Но тие сепак се втори, обезбедија финале во Купот и можат целосно да се насочат кон настапот во Лигата на Шампиони. Но Пеп и Мурињо имаат голема традиција во меѓусебните дуели уште од времето кога беа во Реал и Барса. Спарси и под водство на Мурињо не блескаат, но јас мислам дека е прашање на време кога ќе влезат во победничка серија. Проблем секако е неиграњето на Кејн, но тука е Сон, а знае да блесне и Љоренте. Сепак очекувам победа на Сити со коефициент 1.59 во 1хBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*