Дерби на денот: Ливерпул – Арсенал, традицијата вели дека ќе следиме ефикасен меч

Ливерпул - Арсенал

Ливерпул го има најтешкиот распоред во овој Божиќен период во Премиер Лигата. Сега е домаќин на Арсенал, а потоа по само неколку дена гостува кај Манчестер Сити. После овие натпревари, многу работи ќе бидат појасни околу битката за шампионскиот трофеј во Англија.

Божиќ за паметење на Ливерпул

Каков само Божиќ е ова за Ливерпул! Со последните две нивни победи и двата порази на нивните најголеми конкуренти за титулата Сити. По ваквиот расплет сега Ливерпул имаат 7 бода предност во однос на Манчестер Сити и 6 бода повеќе од Тотенхем. Затоа сега тие ја преземаа фаворитската улога за шампионската титула која би ја освоиле прв пат по 29 години.

Сепак, сега доаѓа тешкиот дел од нивната задача. Две дербија по ред, по овој меч тие во четвртокот одат на гости кај Манчестер Сити. Сепак, со оглед на тоа како се одвиваа настаните изминатата недела, дури и ако ги изгубат двете средби, веројатно е дека тие се уште ќе бидат на врвот.

Се е на страната на Ливерпул

Поради сите случувања, Ливерпул не би требало да има голем притисок. Но Јирген Клоп не остава ништо на случајноста и најавува дека е премногу рано за да се говори за титулата, што донекаде е реално.

Интересно пред овој меч е тоа што Ливерпул има серија од 8 победи по ред во Премиер Лигата, а последен пат кога не победија беше токму против Арсенал играјќи 1:1 во Лондон.

Ако се има предвид тоа што само Манчестер Сити ги спречи да постигнат гол, јасно е дека Арсенал ќе има огромни проблеми.

Освен тоа, Клоп има поширок кадар на фудбалери па може да си дозволи мали ротации. Тоа пак значи дека и свежината ќе биде на нивна страна на овој меч. На последниот меч голови постигнаа Дејан Ловрен, Џердан Шаќири, Фабибо и Салах и тие ќе стартуваат на овој меч. Во првите 11 ќе биде и Фирмињо кој не одигра цел меч пред неколку дена а свежи се и Кеита и Лалана.

Роберто Фирмино  е играч кој го измачуваше Арсенал во минатото, постигнувајќи пет голови во последните шест нивни средби, од кои ниту една не е изгубена.

Арсенал е една екипа дома, а друга на гости

Арсенал загуби само еднаш на Емирати каде одигра и нерешено со Ливерпул, но затоа пак на гости е сосема друга екипа. Тимот на Емери има 4 победи, 3 ремија и два порази на гостински терен, а на последните три гостувања има две ремија и пораз и тоа против просечни екипи. На последните пет меча на гости пак имаат само една победа. Тоа доволно говори за нивниот проблем наречен гостински терен. Тие примија три голови во Саутемптон овој месец, два гола во Манчестер кај Јунајтед и гол пред неколку дена против Брајтон.

Емери со проблеми во одбраната

Навистина, Арсенал има проблем и со повредени фудбалери но тоа не би требало да биде алиби за еден тим со такви амбиции како Арсенал. Особено големи се проблемите во одбраната. Мустафи е повреден како и Монреал, додека Холдинг и Белерин се под знак пашалник за овој меч. И да настапат овие двајца, нема да можат да дадат 100% од своите можности.

И без овие повреди, факт е дека оној проблем кој го имаше Венгер со одбраната го наследи и Емери. Таа алка во тимот е најлоша и најранлива. Унаи Емери ќе треба да се потруди многу повеќе или пак уште во зимскиот преоден рок да ангажира засилувања во тој дел од теренот.

Наш предлог:

Победа на Ливерпул @ 1.50 во Coinbet24

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.50 во Coinbet24

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*