Барселона – Атл.Мадрид: Барса ја губи трката со Реал, Атлетико се подобар и подобар

Барселона - Атлетико Мадрид

Барселона разочара со ремито против Селта минатото коло, со што Реал Мадрид побегна на два бода во трката за титулата. Атлетико пак продолжува со одличните игри и победи и веќе е сигурен во пласманот во Лигата на Шампиони. Двете екипи си имаат свои шанси, Барса е фаворит, но Атлетико може до бодови на Камп Ноу.

Барса полека ја губи трката со Реал Мадрид

Шпанските стадиони се празни сеуште, но тоа не резултираше со подобрување на формата на гостински терен на Барселона. По враќањето на фудбалот во Шпанија, Барса одигра два меча на гости и не успеа да победи. Прво одигра нерешено со Севиља, па повторно одигра реми и против Селта. Токму тие ремија беа пресудни за тимот од Каталонија да им го препушти водството на врвот на Ла Лига и да им ја предаде иницијативата во трката за титулата на Реал Мадрид. Најновото реми 2:2 против Селта Виго во саботата беше особено фрустрирачко за Барса, бидејќи тие двапати водеа, но го губеа водството.

Луис Суарез и донесе предност на Барселона во првото полувреме, но Фјодор Смолов постигна гол веднаш по паузата. Вториот гол на Суарез изгледаше решавачки, но Аспас во 88-та минута од слободен удар ги постави конечните 2:2. Селта Виго можеше дури и да победи во мечот, доколку Нолито беше попрецизен пред самиот крај на натпреварот.

Резултатот значеше дека Барселона има победено само на шест од своите 16 гостувања во Ла Лига оваа сезона (5 нерешени средби и 5 порази). Она што ги одржува да се борат за титулата е нивниот рекорд на „Камп Ноу“, каде што имаат победено на 15 од нивните 16 одиграни натпревари, при што ремито дојде токму во мечот против нивниот најголем ривал Реал Мадрид.

Атлетико се наоѓа во одлична форма

Фер е да се каже дека Атлетико Мадрид е најсилната екипа против која Барса ќе игра до крајот на сезоната. Без пораз во пет меча откако започна сезоната, тие се преселија од шестото до третото место на табелата и сега изгледаат сигурни во пласманот во Лигата на шампионите.

Атлетико сега е без пораз на дванаесет натпревари во сите натпреварувања (8 победи и 4 нерешени средби), во кој се вклучени и два натпревари против Ливерпул, кои ги елиминираа од Лигата на шампионите на големо изненадување на сите. Врз основа на сегашната форма, нема причина да се мисли дека Атлетико Мадрид не може до добар резултат на овој меч и ако верувате во тоа, можете да пробате да одиграте дупла шанса Х2 со одличен коефициент од околу 1.95.

Можен проблем за Симеоне е тоа што Коке и Савич се суспендирани и ќе го пропуштат овој мел, а тие ќе им се приклучат на веќе отсутните поради повреди Хермосо и Вршаљко.

Наш предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.10 во Bet365

Нерешено или победа на Атлетико Мадрид @ 1.95 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*