Лига на Шампиони – Група Ц: Аталанта може да ја измеша табелата и плановите на Динамо и Шајхтор

Група Ц

Групата Ц од фудбалската Лига на Шампиони ќе биде интересна до самиот крај. Сити е веќе пласиран во следната фаза, но Шајхтор и Динамо Загреб имаат подеднакви шанси за да им се придружат на англичаните. Освен тоа, доколку Аталанта слави против Динамо Загреб во ова коло и тие ќе имаат шанси за пласман во следната фаза.

Аталанта – Динамо Загреб – 1 @ 1.57 во 1хBet

Италијанскиот претставник и дебитант во фудбалската Лига на Шампиони, Аталанта ги разочара своите навивачи. Тие се веројатно најголемото разочарување во европската елита воопшто. Беа втори фаворити и се предвидуваше дека за второто место ќе бијат битка со Шајхтор. Но наместо тоа, тие речиси и да немаат шанси за пласман на третата позиција. Имаат само еден бод до сега, но тој сепак е вреден бод и дојде минатото коло кога на домашен терен одиграа 1:1 со Манчестер Сити.

Динамо Загреб е на делба на второто место и има ист број на бодови како и Шајхтор, по пет бода. Тие славеа на отварањето на групната фаза со неочекувани 4:0 против Аталанта и останаа на таа една победа. Но одиграа два пати нерешено со Шајхтор па сега се речиси сигурни барем за третото место. Можат да си го загрозат третото место ако доживеат пораз бидејќи во последното коло играат со Манчестер Сити, а Аталанта ќе гостува кај Шајхтор, па ќе направат се за да освојат барем еден бод со кој би ги отпишале шансите на Аталанта.

Но Аталанта и покрај очајните игри до сега, доколку слави над Динамо ќе одлучува во ритектен дуел против Шајхтор во последното коло за втората позиција, а тоа е целта на овој тим.

Манчестер Сити – Шајхтор Доњецк – 3+ @ 1.34 во Bet365

Ова е тежок натпревар за типување. Не од гледна точка на тоа кој ќе победи. Во тоа речиси и да нема дилема и Сити е апсолутен фаворит за победа. Се освен нивна победа ќе биде огромно изненадување. Но коефициентот за единица е премал и треба да се бара друг тип. Со секој освоен бод, Пеп Гвардиола и Сити ќе се пласираат и официјално во следната фаза и покрај тоа што и без тоа треба да се случи чудо да не отидат натаму. Сити веќе славеше во Украина против Шајхтор со 0:3 и не би требало да има проблеми на домашен терен. Пеп сака да слави победа, за во последното коло да може да ротира со тимот и да ја задржи свежината пред пеколниот распоред во Премиер Лигата.

Шајхтор има солиден тим, сака во следната фаза но шансата за тоа треба да ја бара во последното коло кога дома ќе игра против Аталанта. Прашање е дали Шајхтор може да постигне гол во Манчестер. Коефициентот за тоа е одличен и може да се проба, но јас лично очекувам доста голови и затоа ќе играм да паднат над 2.5 гола.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*